Diş Taşı Temizleme Nasıl Yapılır? Diş Tartarı Nasıl Oluşur?

Kategori

Diş taşı veya diş tartarı, ağız hijyenine önem verilmediği durumlarda meydana gelen bir problemdir. Günlük en az iki kere fırçalanması gereken dişlere yeteri kadar önem verilmediği takdirde bakteri birikmesi sonucu diş tartarı oluşmaktadır. Oluşan bu diş tartarı dişlerin uygun fırçalanmasıyla geçebiliyor olsa da bazı bakteri plakları için fırçalama yeterli olmuyor. İşte burada uzman bir hekime gitmeli ve diş taşı temizleme işlemlerini profesyonel elden yaptırmalısınız.

Diş Taşı Temizleme İşlemi Nasıl Uygulanır?

Hijyen eksikliği sonucu oluşan bakteri plağı, zaman geçtikçe yerini sert bir tabakaya bırakmaktadır. Bu tabaka ise daha sonra diş etlerine kadar zarar verebilir. Daha kötü sonuçların elde edilmemesine karşın en kısa sürede profesyonel bir diş hekimi yardımıyla diş tartarı temizleme işlemi gerçekleşmelidir.

Detartraj adı verilen tartar temizliği işleminde uygulanan teknik kişinin ağız yapısına ve oluşturduğu problemlere göre değişiklik gösterse de diş taşı temizleme aleti (kavitron) ile yapılmaktadır. Bu işlem yaklaşık yarım saat sürüyor diyebiliriz. Diş tartarı temizleme fiyatları ise işlemi yapan hekime, oluşmuş tartar yoğunluğuna ve uygulanan seanslara göre değişkenlik gösteriyor.

diş taşı temizleme

Diş Tartarı Temizleme İşlemi Uygulanmalı mı?

Diş taşı temizleme konusunda bilinen bazı yanlışlar bulunmaktadır. Örneğin zararı olduğu konusunda farklı söylemler ortaya çıksa da ortaya çıkan sonuca göre karar verebiliriz. Yapılan diş taşı temizliği sonrası hem dişleriniz sağlığınıza kavuşuyor hem de ağız hijyeniniz olması gereken seviyeye geri ulaşıyor. Eğer bakteri plağı oluşmasına rağmen temizleme işlemi uygulanmaz ise, diş etleriniz ve hatta diş yapınız dahi zarar görebilir ve farklı boyutlara ulaşabilir. Bu yüzden öncelikle diş temizliğinize ve günlük fırçalama alışkanlığınıza dikkat etmeli, daha sonra oluşan bir bakteri birikmesi sonucu tartar temizleme işlemlerini yaptırabilirsiniz.

Diş Taşları Oluşumunun Yarattığı Zararlar Nelerdir?

Diş tartarının yarattığı ilk zarar diş eti hastalıklarıdır. Diş tartarı diş etinin yakınında meydana geldiği için ilk etkilenen diş etleri oluyor. Bundan kaynaklı olarak da ileri seviyede diş etlerinin kanaması karşılaşılan sorunlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda hem kişinin kendisinin hem de çevresinin rahatsız olacağı bir ağız kokusu da bakteri birikmesi sonucu meydana gelmektedir. Eğer bunlarla karşılaşmak istemiyor iseniz diş bakımınıza dikkat etmelisiniz.

Önerilenler

Benzer İçerikler