Ciltteki Melanin Seviyesini Nasıl Artırabiliriz?

Cildinize, gözlerinize ve saçınıza renk veren pigment olan melanin, ayrıca cildi UV hasarından ve cilt kanserinden korur. Pek çok insanın melanin seviyelerini artırmaya ve cildini güneş kremleriyle korumaya çalışmasının nedeni budur. Ancak, melanini nasıl artıracağınızı ve cildinizi doğal olarak nasıl koruyacağınızı biliyor musunuz? Cildinizdeki melanini doğal olarak artırmanın bazı yolları var.

Melanin Seviyesini Doğal Olarak Arttırmak İçin

Beslenmenizde yapacağınız bazı değişiklikler melanin üretimini doğal olarak artırmaya yardımcı olabilir. İşte tüketmeniz gerekenler:

cilt / melanin

D vitamini
Düşük D vitamini seviyeleri, düşük melanin üretimi nedeniyle tetiklenen bir cilt durumu olan vitiligoya neden olur. Bu nedenle D vitamini yönünden zengin besinleri tüketmek önemlidir. D vitaminini beslenmenize dahil etmek için yumurta, uskumru, kırmızı et, sakatat ve tahıl gevrekleri tüketin. Her gün sabah saat 8’den önce 10 dakika güneşe maruz kalınması da tavsiye ediliyor. Güneşin UV-B ışınları, aktif olmayan D3 vitaminini melanin üretimini artıran aktif D3 vitaminine dönüştürüyor.

B12 vitamini
B12 vitamini, hücreleri, DNA’yı ve sinirleri sağlıklı tutmaya yardımcı olan temel bir besindir. B12 vitaminini artırmak için balık, kırmızı et, yumurta, ciğer, süt ve B12 vitamini açısından zengin diğer yiyecekleri tüketin. B12 vitamin takviyesi için doktorunuza danışın.

C vitamini
C vitamini takviyesinin melanin üretiminde önemli bir artış yaptığı bulundu. C vitamini, çoğu turunçgil meyvesinde ve birkaç sebzede bulunan güçlü bir antioksidandır. Cildinizi korumak ve doğal olarak melanin üretimini teşvik etmek için portakal, tatlı misket limonu, mandalina, limon, greyfurt, çilek, kivi, guava, papaya, brokoli, lahana ve domates tüketin.

Cvitamin

E vitamini
Bir antioksidan olan E Vitamini, UV ışınlarına maruz kalmadan cilt pigmentasyonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Doğal olarak, E vitamini açısından zengin besinler tüketmek veya E vitamini takviyesi almak melanini arttırmaya destek olabilir Avokado, ayçekirdeği, kabak çekirdeği, keten tohumu, badem, yer fıstığı, fıstık ezmesi, zeytinyağı ve avokado yağı tüketin.

Folik Asit
Folik asit, üreme sağlığı için gereklidir. Düşük melanine sahip kişilerde folik asit seviyeleri daha düşük olabilir. Folik asit ayrıca cildi UV-A radyasyonundan ve cilt kanserinden korur. Yapraklı yeşil sebzeler, brokoli, karaciğer, barbunya, nohut gibi folik asit açısından güçlü gıdaları tüketebilirsiniz.

Amino asitler
Tirozin ve fenilalanin melanin üretimi için gerekli iki amino asittir. Bu iki amino asidin eksikliği hipopigmentasyon bozukluklarına yol açabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, farklı tirozin ve fenilalanin konsantrasyonlarının melanin düzeylerini artırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir Yoğurt, süt, peynir, süzme peynir, kabak çekirdeği, susam, muz, avokado, balık, tavuk ve hindi gibi tirozin açısından zengin gıdaların tüketilmesi önerilir.

Önerilenler

Benzer İçerikler