Çalışanlar nereye bağlı?

Kategori

Kuaförler paramparça

Uzun süredir gündeme getirip sektörün konuşmasını istediğimiz bir konu. Ülkemizde 3 tip kuaför bulunuyor: Birincisi esnaf olarak ticari faaliyetini sürdüren ve esnaf odalarına kaydı bulunan kuaför salonu sahibi kuaförler. İkincisi ticaret odalarına kaydını yaptırarak faaliyetlerine limited şirket veya anonim şirket statüsüyle devam eden kuaförler. Üçüncüsü ise çalışan kuaförler ki herhangi bir meslek veya ticaret odasından kayıtları bulunmayanlardan oluşuyor.

Ülkemizdeki kuaför salonu ve kuaför sayısı bir muamma olmayı sürdürürken bu konu bu muammayı daha da büyütüyor. Her ne kadar çalışan (kayıtlı-kayıtsız) kuaförlerin herhangi bir yere kaydı sektörde en önemsenmeyen konulardan biri olarak görünse de kuaför salonları için bugün ekipler/çalışanlar en önemli unsur.

Ticaret odaları ve Meslek Odaları çalışmalı

Usta veya kalfa olarak farklı derecelerde de olsalar çalışan kuaförlerin mesleki bir yapılanma içerisinde kaydı sektörün geleceği ve nitelikli işgücünü sahiplenmesi açısından önemli. Yasalar ve mevzuat buna izin vermese de kısa vadede çalışan kuaförlerin (usta-kalfa) bir dernek bünyesinde bir araya gelmeleri, ticaret odaları ve meslek odaları temsilcilerinin de bu konuda neler yapılabileceğini araştırması ve çaba göstermesi sektör açısından önem taşıyor. 

Kuaförlük belgesine sahip olan meslektaşlarına sahip çıkmak, mesleki olarak aynı veya benzer çatı altında olmak olmamaktan daha fazla şey ifade etmiyor mu?

 

Önerilenler

Benzer İçerikler