fbpx

Büyük Usta: Ahmet Erkan

Kategori

 

Ahmet Erkan 1936 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde doğdu. İlkokul’dan sonra erkek berberi olarak mesleğine başladı. Bayan berberliğine ise 1953 yılında geçti.   

  

1969 yılında Ankara Kuaförler Derneği ile Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Öğretim İnsan Gücü Eğitimi Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği “Öğreticilik Formasyonu Kazandırma” seminerini bitirdi. 

 

1971 yılında meslektaşı İlhan AKINCILAR’la birlikte Türkiye’de ilk defa kuaförlük eğitimiyle ilgili “Modern Kuaförlük Sanatı” adı ile kitap yazdı. Uzun yıllar kurs öğretmenliği ve müdürlük görevinde bulundu. Yarışmalarda jüri üyeliği ve başkanlığı da yapan Ahmet ERKAN, Türkiye,  Almanya ve İtalya’da çeşitli kurs ve seminerlere katıldı. 

 

 Ankara Kuaförler Derneğinin yayını olan “KUAFÖR HABER BÜLTENİ”ni ilk kez 1977 de yayın hayatına başlattı. 13 yıl bu bültenin yazarı ve sorumlusu olarak görev yaptı. 1990 da “ANKARA KUAFÖRLER REHBERİ”ni çıkartarak, derneğin üyelerinin ve meslektaşların, kendi aralarında rahatça haberleşip, iletişim kurmalarını sağladı.  Çeşitli dergilerde mesleki eğitimle ilgili yazıları yayınlandı.

 

Erkan, 1992 yılında meslektaşı İbrahim GÜNGÖR ile birlikte “MODERN KUAFÖRLÜK SANATINDA EĞİTİM” kitabını yazdı.

Gazi Üniversitesi Mesleki Yaygın Eğitim Fakültesi’nde, 1989 yılında ilk defa açılan “Kuaförlük ve Güzellik Bölümü" sınıflarında 7 eğitim döneminde öğretim görevlisi , Kız Meslek Liselerinde de 3 yıl öğretmenlik yaptı.

Ahmet ERKAN, Türkiye’de ilk defa “BERBERLİK SANATINDA EĞİTİM” isimli erkek berberi kitabını 1995 yılında yazdı.  

  

Kitapların üçü de Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından incelenip eğitim kitabı olarak onaylanıp Tebliğler Dergisi'nde yayımlanmıştır.

40 yılı aşkın meslek yaşamında, 20 yıla yakın Dernek çalışmalarında, Yönetim Kurulu üyeliği, 2. Başkanlık ve 1988-1990 döneminde Dernek Başkanlığı yapan Ahmet ERKAN evli, üç çocuk babası ve Cem, Ahmet, Umut isimli üç torun sahibidir.

 

Ahmet ERKAN, halen ALANYA' da yaşamakta olup, ilerlemiş yaşına rağmen yıllardır hiç eksilmeyen meslek aşkı ve heyecanı ile mesleği yeni öğrenen gençlere kuaförlük sanatının önemi, meslek sevgisi ve meslek ahlakı konularında bilgiler vererek onlara rehberlik yapmaktadır. 

 

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz