fbpx

Boyalı Saçlar İçin Sakıncalı Bileşenler


Boyalı saçlar için saç bakım ürünleri satın alırken hangi bileşenlerden kaçınmanız gerektiğinin farkında olmak önemlidir, böylece saçlarınızdaki canlı rengin akmasını önleyebilirsiniz. Bu uyarı, tamamıyla boyanmış saçlara, balyaj veya röfleye ya da dip rötuşlarına sahip olanları içeriyor.

Sülfatlar

En sakıncalılardan başlayalım: sodyum lauril sülfat (SLS), sodyum lauret sülfat (SLES), parabenler (metilparaben, propilparaben, butilparaben, vb.), alkoller (etanol veya propanol) ve sodyum klorür (tuz). İlk iki bileşen sülfat türleridir. Bunlar, yoğun bir köpüklenme sağladıkları için şampuanlarda sık kullanılır. Fakat bu saçınız için iyi değildir. Saç renginizin solmasına, saçınızın solgun, mat bir görünüm almasına yol açar.

Paraben

Saçlarınız ister boyalı, ister boyanmamış olsun, saç bakım ürünleri söz konusu olduğunda mutlaka paraben içeren ürünlerden kaçınılmalıdır. Düzenli kullanımlarda parabenin vücutta birikim yaptığı araştırmalarla kanıtlandı. Saçınız ve genel sağlığınız için bu bileşenden özellikle uzak durun.

Etanol ve Propanol

Ürün etiketlerinde etanol veya propanol olarak görülen alkol, saçınızı kurutup dokusunu bozabilir. Zaten boyalı saçlar kurumaya daha yatkındır, bu nedenle saçınıza boyalı saçlar için özel olarak geliştirilen nemlendirici ve onarıcı ürünler kullanmanız gerekir.

Sodyum Klorür

Kaçınmanız gereken diğer bir bileşen ise sodyum klorür. Saç ürünlerinizdeki tuz, saç tellerinizin nemini kaybetmesine neden olarak saç rengini bozar.

Arındırıcı Şampuanlar

Saç renginin akmasına ve solmasına yol açan daha sinsi bileşenlerden söz edecek olursak kömür, salisilik asit ve benzerleri gibi temizleyici veya arındırıcı maddelere dikkat etmenizde fayda var. Elbette saçınıza arındırıcı bir şampuan kullanabilirsiniz, ancak bu bileşenlerin saçınızdaki rengi soyabileceğini bilin. Ayrıca, kullandığınız ürün sülfat da içeriyorsa, renk saçtan çok daha hızlı akabilir.

Profesyonel saç bakım ürünlerinin çoğu, bu zararlı içeriklerden uzak durarak formüle edilir.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz