fbpx

Botoksun Faydaları Nelerdir?

Botulinum Toksini yani yaygın adıyla botoks, uzun yıllardır estetik sektöründe yer alan bir işlemdir. Genel manada kırışıklıkları gidermek için kozmetik anlamda kullanılsa da botoksun tarihi daha da eskilere dayanıyor. Doktorlar hali hazırda bu toksini, bazı hastalıkların ve bozuklukların tedavisinde kullanıyordu. Botoksun faydaları tam olarak biliniyor mu? Botoks faydalı bir işlem mi? Botoksun cilde yararları nelerdir? gibi soruları bu yazımızda yanıtlayacağız.

botoksun faydaları
Dreamstime, Botoks

Botoksun Faydaları Aslında Sandığımızdan Daha Fazla

Botoks bazı kişilere göre güvenli bir işlem gibi gözükmeyebilir. Fakat sadece estetik alanda değil, birçok tedavide botoks daha önce de kullanıldığından sandığınızdan çok daha güvenli bir işlemdir. Zaten hepimizin de bildiği gibi yüzümüzün çevresindeki kırışıklıkları gidermek botoksun cilde yararları arasında yer alıyor. İşte botoksun bilmediğimiz faydaları:

  • Tikler ve İstemsiz Kasılmalar Botoksla Önlenebiliyor

Çeşitli hastalıklara bağlı olan istemsiz kasılmalar ve doğuştan gelen tiklerin tedavisinde botoks oldukça etkili bir yardımcı eleman. Baş ve boynumuzdaki kasların istemsiz bir şekilde kasılması, beyinle alakalı bazı anomalilerde ortaya çıkabiliyor. Bu anomaliler ve bazı tiklerin tedavisi, botoksun faydaları sayesinde daha kolay bir hale gelebiliyor. Özellikle fizyoterapi eşliğinde alınan düzenli botoks tedavisi bu hastalıklardan tamamen kurtulmanızı sağlıyor.

  • Botoks Aşırı Terlemeyi Durdurabiliyor

Botoks yararlı mı? Sorusuna verilebilecek bir diğer cevap da botoksun aşırı terleme sorununu ortadan kaldırmasıdır. Aşırı terleme bazı kişiler için büyük problemlere yol açabiliyor. Özellikle vücudun belirli yerlerinde görülen (Avuç içi, ayak tabanı, koltuk altı ve yüz bölgesi) aşırı terleme, botoks tedavisi ile tamamen çözülebiliyor. Botoks, deri altında terlemeyi sağlayan sinir uçlarının yer aldığı bölgelere enjekte ediliyor. Bu işlemde botoksun faydaları 6 aya kadar sürüyor.

  • Diş Gıcırdatmanın Çözümü Botoksla Mümkün

Özellikle geceleri uyurken aşırı sıkılan çene, dişlerde aşınmaya ve baş ağrısına sebep olabiliyor. Bu rahatsızlık şiddetli bir şekilde devam ederse ciddi sorunlara yol açabilir. Çene sıkmanın tedavisinde botoks kilit rol oynayan bir işlemdir. Çene kaslarına enjekte edilen botoks, kişilerin bu kaslarını rahatlatarak daha konforlu bir hayat sürmelerine olanak tanıyor.

Yıllardır estetik bir işlem olarak nitelendirdiğimiz botoksun marifetleri yalnızca kırışıklıkları gidermeyle sınırlı kalmıyor. Yukarıda saydığımız hastalıkları ve daha birçok problemi ortadan kaldırmak için botoksun faydalarından yararlanılıyor. Doktorların önceden beri uyguladığı bu yöntemler pek bilinmese de botoks, aslında oldukça faydalı ve sık kullanılan bir tedavi yöntemi olarak kayıtlarda yer alıyor. 

botoksun faydaları
Dreamstime, Botoks

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz