Bir Koleksiyonun Öyküsü

Bir Koleksiyonun Öyküsü

1999’da başlayan ve 17. yılını dolduran koleksiyon hikâyesi için Metin Bahçecik ile beraberdik.

saç, tasarım, moda, sanat, kuaför, koleksiyon

Bıkmadan, usanmadan süre gelen istikrarlı bir çalışma. Çalışma değil mesleki hedef… “Salonumda kendi tasarımlarımın fotoğrafının olmasını istiyorum!” diyerek başlayan bir hayalin gerçeğe dönüşmesi ve ilkbahar-yazdan sonbahar-kışlara uzanan dolu dolu bir tecrübe, inanç, paylaşım ve ortak çalışma… İşte MM Bahçecik Koleksiyonları’nın hikâyesi… Kuaförlük sektöründe bu kadar uzun süre boyunca devam eden başka profesyonel çalışmanın olmadığı ülkemizde bu örnek çalışmayı Metin Bahçecik’ten dinledik.

Estetica: 1999 senesinde ilk koleksiyonunuzu ortaya çıkardınız. Koleksiyon için ilk adımı nasıl attınız, süreç nasıl gelişti?

Metin Bahçecik: 1978 yılından itibaren Avrupa’daki fuarları izlemeye başlamıştım. Paris’e, İtalya’ya, Londra’ya her gittiğimde gruptaki meslektaşlarım posterler alırdı. Ben de niyetlenirdim poster almaya fakat o postere elim varamazdı bir türlü. Çünkü kendi salonuma kendi resimlerimi asmak istiyordum hep.

1999 yılında L’Oréal Professionnel Avrupa Artistik Müdürü Michel Claire ile bir yemekteyken bana  “Seninle bir şeyler yapmak istiyoruz. Ne istersin bizden?” dedi. Ben de “Kendi salonumda kendime ait fotoğraflar olsun istiyorum.” dedim. Ve bugüne kadar gelen süreç başladı.

Koleksiyonumuzun ilkini Paris’te çektik. Türkiye’de bir cast yaptık ve “Bahçecik kızı” diye bir model seçtik kendimize. Paris’te Julles Egger’in stüdyosunda ilk çekimi gerçekleştirdik. O zamanlar Julles Egger hem kuaför hem de fotoğrafçıydı ve bu da bizim için bir avantaj oldu. 19 yıl önce Türkiye’de bu çekimi gerçekleştirecek bir ortam dahi yoktu. Az sayıda fotoğrafçı vardı. Yeterli alt yapıya sahip değildik.

Döndüğümüzde benim yine hiç bilmediğim ve bütün Avrupa’da yapılan bir lansman yaptık. Bir basın lansmanı oldu. Sonrasında bütün ekibe, bir otelin balo salonunda lansman yaptık. Önemli olan ekiple beraber olmaktı. Çünkü bir işe bütün ekibini dâhil edemiyorsan, onlar hep uzak kalıyorlar.

İlk yaptığımız koleksiyon ve lansmanı çok güzeldi ve keyifliydi çünkü hiç görmediğimiz bir şeydi ve daha ilkinde bile benim hayallerim gerçekleşmişti: Salonumda artık bana ait fotoğraflar vardı.

Sonrasında markamızdan dolayı ünlü isimlerle çalışma şansımız oldu. İkinci çekimde Deniz Akkaya bizim marka yüzümüzdü. İşte o zaman her şey koptu. Deniz Akkaya bizim yüzümüz olduğu için bütün ünlüler koleksiyonda mankenlik yapmak istediler. Bu çok güzel bir fırsat oldu ve bu kapıyı açanda Deniz Akkaya’dır ki Deniz Akkaya hâlâ bu salonun, bu markanın yüzüdür. Hâlâ beraber çalışıyoruz ve devam ediyoruz.

Aslında bu bağlamda koleksiyonun özel bir tarafı da; arşiv olarak gelecekte, 1999’dan 2015’e kadar tüm ünlü mankenlerin bir arada gözlemlenebilmesine imkân tanımasıdır.

Estetica Dergisi 2016 Mart-Nisan sayısında röportajımızın devamını bulabilirsiniz… Koleksiyon görsellerinden örneklere haber galerisinden ulaşabilirsiniz.

haber kaynağı hairist.com.tr’nin resmi

 mobil uygulaması Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlarda!  

İndirmek için tıklayın:   

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiroller.mobi9450942228

 

https://itunes.apple.com/tr/app/hairist/id982145975