Bakıma Muhtacız

Kategori

Kadını kadın kılan; anneliği, iyi bir eş olması ve evinin hizmetkârlığı ile erkeği büyülemiştir. Bunların dışında aslında kadın zarafeti ve güzelliğiyle de erkeği büyüler. Kendisinin yanı sıra erkeğini de güzelleştiren yine kadındır.

İlk çağlardan Orta Çağ’a ve günümüze kadar gelmiş olan insanların güzellik ve estetik tutkularını biliyoruz. Yunan mitolojisinin aşk ve güzellik tanrıçası Venüs’ten (Afrodit) tutun da Kleopatra’ya kadar, Antik Yunan ve Eski Mısır dönemlerindeki her kadının güzellik tutkusu, havuzların ve hamamların keşfedilmesiyle önemini farklı yerlere taşımıştır.

Türk kültüründe de özellikle Osmanlı’dan bu yana gelenek haline gelmiş Türk hamamlarının ve insanların, temizlik ve güzellik içeren her keşiften zevk alarak faydalanmaları ve özellikle kadınların temizliğin yanı sıra dinlenme, rahatlama olarak kullandıkları bu imkanlar yeni çağın başlamasıyla evlerin içine de taşınmıştır.

Modern çağlarda kuaförlerin ele aldıkları güzellik sektörü; gün geçtikçe geliştirilerek günümüzde erkeklerin de faydalandığı, fakat özellikle kadınların ruhen ve bedenen dinlendikleri, gevşeyip stres attıkları ortamlar haline getirilmiştir.

Çalışan, modern kadınların günümüzde daha az zaman kaybı ve daha az stres için kuaförlük işlerini, güzellik ve cilt bakımlarını artık spa ve terapi ağırlıklı mekanlarda yaptırıyor olmaları; sağlıklı ve daha zinde bir yaşam için spor, masaj ve fitness yapılan mekanları tercih etmeleri güzellik sanayisini bir çatı altına toplanmaya yöneltmektedir. Sosyal bir ortamın da sağlandığı bu imkanlar; doğru, dürüst ve iyi kullanıldığı taktirde insanların işlerinden sonra gidebilecekleri en iyi ortamlar olmaya devam edecektir. Onların, yeme içme ihtiyaçlarını da giderebildikleri bu ortamlar, belki de onları gece hayatından uzak tutan, sigara ve alkol gibi zararlı ürünlerin de tüketiminin minimuma inmesini sağlayabilecek ortamlardır diye düşünüyorum.

Güzel ve genç kalmanın sadece cilt bakımıyla ve sporla olmayacağını, bunların yanı sıra sağlıklı beslenmenin de büyük önem taşıyacağını tekrardan hatırlatmakta fayda var.

İleride bakıma muhtaç kalmamak, bedenimizi ve ruhumuzu zinde tutmak için öncelikle sağlık ve bakım şart diyoruz.

Çünkü bakıma muhtacız…

Yazan: Gülgün Biçerel Uysal

Önerilenler

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler