fbpx

Aveda Fashionista Yarışması’nda bu sene Tuğçe Yılmaz ülkemizi temsil etti

Kategori

Aveda Fashionista Yarışması 2012’de düzenlenmeye başladı ve o zamandan beri popülerliğini artırmayı sürdürüyor. Yarışmada aranan toplam görünüm: Saç kesimi, tarz, renk ve makyaj. Katılımcıların hazırladıkları tüm saçlarda Aveda renk ve şekillendirme ürünlerini kullanmaları gerekiyor.

Fashionista yarışması birincileri Amerika’da saç tasarlıyorlar ve bir koleksiyon çalışması oluyor.

Aveda Fashinista Yarışması’nda 2012 yılında Hande Haluk Kuaför’den Sakin Yıldırım, 2013 yılında Erdem Kıramer Anadoluhisarı Salonu’ndan Ersin Eren, 2014 yılında Kemal Baykar Salonu’ndan Suat Tekten, 2015 ve 2016 yıllarında Erdem Kıramer Akmerkez’den İzzet Tabak, 2017 yılında Erdem Kıramer Akmerkez’den Tuğçe Yılmaz Türkiye birincisi seçildi.

2012 Sakin Yıldırım Fashionista
2013 Ersin Eren Fashionista
2014 Suat Tekten Fashionista
2015 İzzet Tabak Fashionista
2016 İzzet Tabak Fashionista
2017 Tuğçe Yılmaz Fashionista

Tuğçe Yılmaz ile saç tasarımı hakkında konuştuk.

Estetica: Nasıl hazırlandınız?

Aveda’nın Amsterdam eğitiminde öğretilen tonları kullandım. 8 saat süren bir işlemdi. 2017’de daha soğuk tonlar olmasından yola çıkarak, mavi ve gri tercih ettim. Modelim de soğuk tenliydi. Ona da yakıştı. Modelimin kıyafet seçimini yaptım. Bu bir fotoğraf yarışması styling önemliydi. Sibel Ertem makyajı, Erdem Özbek fotoğraf çekimini yaptı.

Estetica: Renklendirme tekniğiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Tuğçe Yılmaz: Modelim bakır renkteydi. İlk önce saça Damage Remedy Equalizing Solution uyguladım. Ardından Aveda Enlightener Toz Açıcı ve Krem Güçlendirici’yi 20 volüm ile hazırlayıp saça uygulayarak çok açık sarıya kadar açtım. Sonrasında tepede bir yıldız ayrımı yaptım ve diğer renklerden izole etmek amacıyla folyo ile sardım. Alt kısımları 40 gr Aveda Universal Zero n + 4gr pastel Violet + 44 gr 5 volüm katalizör ile yaptığım karışımla boyadım. Ayırdığım üst yıldız ayırımı ise 6 gr Light b/b + 2 gr saf mavi + 20 volüm katalizör karışımı ile boyadım. İstediğim renk ve derinliği yakalamak için bekleme süresini diplerde daha uzun, uçlarda ise daha kısa tuttum.

Estetica: Kesim tekniğiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tuğçe Yılmaz: Düz ve perçemli bir kesimin, renklendirmemi daha güzel vurgulayıp doğallığı ile Aveda’nın marka ruhuna daha yakın olduğuna karar verdim. Bu yıl ve önümüzdeki yıl da kısa ve rahat kesim modellerine talebin artacağını düşünüyorum.

Estetica: Şekillendirme tekniğiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Tuğçe Yılmaz: Düz bir şekillendirme tercih ettim. Saçı kurutmadan önce nem, doku kazandırmak ve rahat taramak için Aveda Dry Remedy Daily Moisturizing Oil uyguladım. Taramadan sonra Aveda Control Paste ile netlik kazandırdıktan sonra Aveda Air Control Sprey ile finali yaptım.

 

Estetica: Ayrıca bir koleksiyon çalışmasında da yer aldınız.

Tuğçe Yılmaz: Birinci olduğumuz için bize bir fotoğraf çekimi hediye ettiler. Gruplar halinde çalışıldı fakat ben orada saçı tek başıma tasarladım. Aveda’nın Global Artistik Direktörü Antoinette Beenders, bana model verdi. 10 dakikada saç tasarladım. Salonda çok çalıştığımız için artistik çalışmalar yapmaya çok zaman bulamıyoruz. O yüzden benim için çok iyi bir deneyim oldu. Her sene bir saç tasarımımı fotoğraflamak istiyorum.

Estetica: Koleksiyon çekimi için Amerika’ya gittiğinizde tasarlanan diğer saçlar nasıldı?

Tuğçe Yılmaz: Bizim ülkemizde daha yapılı, görseli daha zengin saçlar tasarlanıyorken, başka ülkelerde daha sade saçlar taradılar. Ben daha punk taradım. Artistik Kuaförler Derneği’nin şovunda bu tarz bir saç tasarlayacaktım. Modelimi değiştirdiğim için yapamamıştım. Saçı tasarlarken içeriğindeki Organik Aloe ve Buğday Proteinleri ile saçlara belirgin hacim sağlayan ve parlaklık kazandıran Aveda Volumizing Tonic, içeriğindeki organik tapyoka kökü ile elektriklenmeye karşı saç yüzeyinde bir bariyer oluşturarak neme karşı saçı koruyan Aveda Smooth Infusion Naturally Straight ve esnek, kalıcı saç tutuş spreyi Air Control kullandım.

Estetica: Diğer kuaförlerin katılmasını öneriyor musunuz?

Tuğçe Yılmaz: Kesinlikle. Çok güzel bir platform. Bazı yarışmacılar bunu karıştırabiliyor. Bu yarışmanın sadece saç yarışması olduğunu düşünüp iş çıkaranlar oluyor ama bu bir fotoğraf yarışması. Modelin kıyafeti saçına, saçı makyajına uymalı. Bir bütünlük olması gerekiyor. Ben daha soğuk çalıştığım için makyajı daha nude tercih ettim. Modelin teni çok soğuktu. O yüzden soğuk tonlarda çalışmayı tercih ettim. Aveda ürünlerini kullanan bütün arkadaşlarıma kesinlikle tavsiye ediyorum.

Detaylar Estetica Dergisi 2017 2018 Kış Sayısı’nda.

Londra’da Aveda Rüzgarı

Aveda Fashionista 2014 Türkiye birincisi: Suat Tekten

Aveda Fashionista Yarışması Türkiye sonuçları belli oldu

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz