fbpx

Aveda Fashionista 2014 Türkiye birincisi: Suat Tekten

Kategori

Aveda Fashionista 2014 Türkiye birincisi: Suat Tekten

Kemal Baykar Kuaför Salonu’ndan Suat Tekten’in Soma’da gerçekleşen maden kazasında yaşanılan acıyı yarışmaya katıldığı saç stiline aktarması, “Kuaförlük sektöründe bu topraklardan dünya markası çıkar mı?” sorusuna ışık tuttu… Suat Tekten ile ödüllü saç tasarımı hakkında detayları konuştuk.

Estetica: Aveda Master Jam kapsamında gerçekleşen Fashionista Yarışması’nda bu sene Türkiye’de ödülü siz kucakladınız. Neler söyleyeceksiniz?

Suat Tekten: Ekip olarak çok heyecanlıydık. Yarışmaya hazırlığımız çok keyifliydi. Salon olarak ödül kazanmak için bütünleştik ve hiç unutamayacağımız bir süreç yaşadık.

Estetica: Yarışmaya hazırlanırken çıkış noktanız neydi?

Suat Tekten: Soma’da yaşanan maden kazasından etkilenerek ortaya çıkardığımız çalışmamızda, renklendirmede soğuk tonlardan ışığa geçiş yaptık. O dönemde yaşadığımız duygu yoğunluğunu karanlıktan aydınlığa çıkma hissi yaratarak, saça aktarmak istedik. Tıpkı günlerce sıkışık bir alanda kurtulma çabası gösteren madencilerin gün yüzüne çıkması gibi…

Estetica: Modeli ve uygulayacağınız saç stilini seçerken nelere dikkat ettiniz?

Suat Tekten: Saç stiline karar vermeden önce Aveda’nın koleksiyonlarını araştırdık. Gözlemlediğimiz kadarıyla çok sakin ve net olmayan renkler çoğunluktaydı. Aveda konseptinin dışına çıkmak istemediğimizden, kendi çizgimizi yansıtmak için volüm ağırlıklı ilerlemek istedik. Avrupai bir yüz yapısı olduğu için modelimiz Kemal Baykar Salon’da bizimle beraber çalışan Esra Hanım oldu. Kısa, kıvırcık ve hacimli modern bir saç stili ortaya çıkardık.

Estetica: Saça hacim kazandırmak için hangi ürünleri kullandınız?

Suat Tekten: Aveda bukle belirginleştirici Be Curly Style Prep ve Aveda Be Curly Curl Enhancer ürünlerini kullandım.

Estetica: Ödül töreninde ne hissettiniz?

Suat Tekten: Ödül töreninde Kemal Baykar Kuaför Salonu-Suat Tekten anonsunu duymak ve 3 bin kişinin işimi alkışlaması inanılmazdı. Bir anda kendimi sahneye attım. Çok heyecanlandım. Herkesin bu duyguyu yaşamasını çok isterim.

Estetica: Meslektaşlarınızla paylaşmak istediğiniz bir şey var mı?

Suat Tekten: Hiçbir zaman yarışmaya katılmaktan korkmasınlar. Kuaförlerin yarışma deneyimi gibi hikâyeleri oldukça motivasyonları daha çok artacaktır. Bu yüzden meslektaşlarıma sürekli kendilerini beslemelerini ve hayatta dokundukları her şeyden ilham almalarını öneriyorum. Ben mesleğime verdiğim sevginin karşılığını aldığıma inanıyorum.

Estetica: Bu deneyim size ne kattı?

Suat Tekten: Oraya gittiğim zaman sürekli yenilikleri takip ederek daha çok çalışmam, daha güzel şeyler yapmam ve hiç durmamam gerektiğini hissettim. Kendimde küçük de olsa eksiklikler gördüm. Daha dikkatli ve detaylı çalışmam konusunda motive oldum.

Estetica: Kuaförlük sektöründe düzenlenen yarışmalara katılmaları konusunda gençlere ne tavsiye edersiniz?

Suat Tekten: Teknik bilgilerinin ve gözlem yeteneklerinin çok iyi olması gerekiyor. Bunun için sürekli eğitimlere katılmalarını ve salonda ustalarını çok iyi gözlemlemelerini öneririm. Odak noktaları işleri olmalı ki başarıya ulaşabilsinler.

Estetica: Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Suat Tekten: Ekip arkadaşlarıma, makyöz Murat Bekler, fotoğraf sanatçısı Esma Gök ve Aveda ailesine çok teşekkür etmek istiyorum. Tüm süreci büyük bir heyecanla yaşadık. Bu deneyim benim için çok özeldi.

Estetica: Biz de sizi kutluyor, başarılar diliyoruz. Bir sonraki Uluslararası Aveda Etkinliği Aveda Kongresi olarak 2015 yılında Aveda’nın ana merkezinin bulunduğu ABD’nin Minneapolis şehrinde gerçekleşecek.

Aveda Master Jam etkinliği hakkında detaylı bilgiyi Estetica Dergisi Aralık Ocak 2015 sayısında bulabilirsiniz.  

Önerilenler

Önceki İçerikDessange farkı
Sonraki İçerikGurur Günü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz