Asla Yapmamanız Gereken Makyaj Hataları

Makyaj, çoğumuzun hayatında önemli bir yere sahip olan ve güzelliğimizi pekiştiren bir işlemdir. Güzel bir makyaj ile çok daha etkileyici bir cilde sahip olabilir, bakımlı bir görünüm kazanabilirsiniz. Fakat yapabileceğiniz küçük makyaj hataları bile dışarıdan bakıldığında kötü bir izlenim yaratabiliyor. Yanlış tonda kapatıcı seçimi, özensiz sürülmüş fondötenler, cilt tonunuza aykırı rujlar ve allıklar sizleri doğallıktan uzaklaştırıyor. Ardından yaptığınız işlemlerin tamamen boşa gitmesine ortam hazırlıyor.

Bu yazımızda sizlere asla yapmamanız gereken makyaj hatalarından bahsedeceğiz. Aynı zamanda ufak detaylar vererek mükemmel makyajın sırlarını sizlere açıklayacağız. İsterseniz vakit kaybetmeden yazımıza geçerek hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğine değinelim.

1.    Yanlış Kapatıcıyla Yapılan Makyaj Hataları

Kapatıcılar, göz altı ve yüz çevresine uygulanan kozmetik ürünlerdir. Koyu bölgeleri, göz altı morluklarını ve göz halkalarını yok etmeleriyle bilinirler. Yanlış kapatıcı seçimi ise sık görülen makyaj hataları arasında yer alıyor. İstemeden göz altlarınızın hayalet gibi bembeyaz bir görüntüye sahip olmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden kapatıcı seçerken, cildinizden maksimum 1 ton açık olan kapatıcıları tercih edin. Bunu yapabilmek için de seçtiğiniz kapatıcıyı bileğinizin iç kısmına sürdükten sonra, bileğinize güneş ışığında bakın. Kapatıcı sürüldüğünü fark etmiyorsanız ve derinizin rengine uyum sağladıysa, gönül rahatlığıyla göz altlarınıza uygulayabilirsiniz.

Yanlış kapatıcı seçimine dair makyaj hataları görseli

2.    Yüz Çevresini Makyaja Dahil Etmemek

Makyaj yaparken mutlaka kullandığınız ürünleri yüzünüzün tüm bölgesine ve boynunuza yaymayı ihmal etmeyin. Örneğin, yüzünüze fondöten uygularken sadece çene kısmına kadar işlem yapmanız doğru olmayacaktır. Böyle bir uygulamada, çenenizde fondöten kalıntıları kalabilir ve boynunuzla yüzünüz arasında renk farkları oluşur. Bu yüzden bu tür makyaj hatalarına mahal vermemeli, uyguladığınız fondöteni boyun kısmınıza doğru genişletmelisiniz.

3.    Kuru Ciltlerde Yapılan Makyaj Hataları

Makyaj yapmanın altın kuralı, önceden cildinizi temizlemek ve yapılacak işlemlere hazırlamaktır. Kuru bir cildiniz varsa, yüzünüzü yıkayıp cildinizi kirlerden arındırmalı ve makyaj yapmadan önce nemlendiricilerle beslemelisiniz. Özellikle yanaklara sürülen allıklar, fondötenler, göz altı ve dudak makyajlarında kuruluk istenmeyen sonuçlar doğuruyor. Sürdüğünüz rujun dudağınızda doğal ve canlı bir görüntüye sahip olmasını mı istiyorsunuz? Fondöteniniz teninizde pul pul ve kuru bir görüntü mü bırakıyor? Bu sorunları, nemlendirici kullanarak ve cildinizi makyaja hazırlayarak çözebilirsiniz.

makyaj hataları resimleri yanlış maskara kullanımı

4.    Aşırı ve Yanlış Rimel Kullanımı

Çoğumuz rimelleri her makyaj rutinimizde kullanıyoruz. Yine de bakışlarımıza çarpıcılık ve etkileyicilik kazandıran rimeller makyaj hatalarına kurban gidebiliyor. Fazla rimel kullanımı, kirpiklerimizi birbirine yapıştırarak oldukça yapay ve kötü bir görünüm ortaya çıkarıyor. Aynı zamanda etkileyici bir kirpik makyajı isteyenler öncelikle kirpiklerini mutlaka kıvırmalıdır. Kıvrık hale gelen kirpikler makyaja çok daha yatkın bir hale gelirler. Böylelikle, kıvrık kirpikler üzerinde rimelleri daha etkili kullanarak istediğiniz görünüme kolayca kavuşacaksınız. Bu yüzden rimel kullanırken sürekli maskaranızı sürekli rimel kutusuna batırmamalısınız.

Önerilenler

Benzer İçerikler