Artistik Kuaförler Derneği

Varlığı, ismi, üyeleri ve faaliyetleri zaman zaman çok konuşulan, zaman zaman ulaşılmaz olduğu düşünülen bir dernek

Artistik Kuaförler Derneği

Soldan Sağa.Ayaktakiler: Mahmut Ebil, Gülay Tiran, Yıldırım Özdemir, Bora Özdoğan, Müşerref Pala- Oturanlar: Hüseyin Sivrikaya, Hakan Köse, Adnan Serter.

 

Sektörde pek çok kişinin merak ettiği, kimi zaman elitler suçlamasıyla karşılaşan, kimi zaman da elit olmanın önemine vurgu yaparak sektöre kaliteyi sunan örnek bir yapı.

Geçmişe de bugüne de baktığımızda tek bir gerçek var: Meslek aşkı. Sobayla ısınan bir odada alınan dernekleşme kararıyla kurulan, kimi zaman Artistik Kulüp olarak adlandırılan ve son tüzük değişikliğine kadar ismi İstanbul Artistik Kuaförler Derneği olarak sadece İstanbul’dan üye kabul eden dernek son yıllarda farklılaştı, değişti, şekillendi ve Avrupa’ya örnek gösterilen bir kurum haline geldi.

Sadece İstanbul’dan değil tüm Türkiye’den kuaförlük belgesine sahip meslektaşlarını kucaklayan derneğin, Edirne’den Ankara’ya, Giresun’dan Alanya ve Antalya’ya kadar üyeleri bulunuyor. Üye yapısındaki değişikliğe paralel olarak yine son genel kurulda ismindeki İstanbul kaldırılarak tüm Türkiye’ye açık hale geldi. 

Derneğin asıl sırrı ise Üyelik Bildirgesi’nde gizli. Bunun için kısa bir süre sonra yenilenecek olan web sitesine (www.iakd.net) göz atmanızda fayda var.

Estetica Dergisi Şubat Mart sayısında, AKD Yönetim Kurulu ile yaptığımız sohbeti bulabilirsiniz.