fbpx

SALONUNUZDA ÇÜRÜK ELMA VAR MI?

Kategori

Çürük Elma

salon yönetimi, kuaför, kuaförlük, çalışan yönetimi, idare, saç, kuaför salonu

Sepetinizde çürük bir elmanın olduğunu düşünün. Bu elmayı sepetten çıkartıp atmadığınız sürece diğer elmalar da zarar görecektir. Bu sepetin iş yeriniz olduğunu ve çürük elmanın da elemanlarınızdan birisi olduğunu düşünün. Elemanınızı da bir çürük elma gibi rahatça iş yerinizden uzaklaştırabilir misiniz? Ya da uzaklaştırmadığınız zaman size ve iş yerine vereceği zararları önleyebilir misiniz? Bu konuda bir fikriniz var mı?

Birlikte çalışacağınız elemanları işe alırken art niyetli düşünmezsiniz. Bu mesleğe gönül verdiklerini ve iyi birer usta kuaför olabileceklerini düşünerek birlikte çalışırsınız. Fakat bazen farkında olmadan yanlış seçim yapabilirsiniz veya yanlış meslek seçimi yapmış bir elemanı işe almış olabilirsiniz. Elemanınız kalifiye olabilir ya da çıraklıktan bu yana salonunuzda çalışan birisi olabilir. Elemanlarınızı istediğiniz gibi yetiştirseniz de bir süre sonra fikir ayrılıkları veya farklı nedenler yüzünden aralarındaki ilişkilerin gitgide içinden çıkılmaz bir hal aldığını görebilirsiniz. Size karşı olan sorumluluklarını, sizin istediğiniz gibi yerine getirmekte güçlük çıkartıyor olabilirler.

Çoğu durumda bütün sorunların kaynağını araştırıp, bu sorunları su yüzüne çıkartmak zordur. Ancak çürük elmayı arayıp bulmak gerekir. Sorunlar uzun vadeli değilse işiniz çok kolaydır. Fakat uzun zamandır devam eden bir sorunsa işiniz daha zor olacaktır.

Eğer iş yeri kuralları protokolü ile çalışıyorsanız, bu kurallara uyulup uyulmadığını sıkça kontrol edebilirsiniz. Uyulmadığı taktirde yazılı olarak uyarabilirsiniz. Bunlara rağmen istediğiniz şartlar yerine getirilmiyorsa bu kişiyi ya da kişileri işten çıkarmakta fayda vardır. Çünkü bu tür kişiler diğer elemanları da etkileyerek, onları kendi çıkarları doğrultusunda size karşı örgütleyebilirler ya da daha kötüsü müşterilerinizi haksız ve hukuksuz yollarla etkileyip, onların salondan uzaklaşmalarına neden olabilirler. Böyle durumları yazılı olarak sürekli denetlediğiniz taktirde yasal haklarınızı rahatlıkla kullanabilir, yaşanılan zararı en aza indirgeyebilirsiniz.

Bir işletmeci olarak elemanlarınızı hor kullanmamanız gerektiği gibi, onların da işverenlerine ve protokollere uygun davranmaları en doğru olanıdır. Siz siz olun, her ne durum olursa olsun en baştan tespitlerinizi doğru yapın.

Her personeliniz için birer dosya açarak, hem performanslarını kontrol edebilir hem de artı ve eksilerini yazılı olarak tutanaklar halinde saklayabilirsiniz. Yaptığınız haftalık veya aylık durum değerlendirmelerinde bunları yazılı olarak kendilerine sunabilirsiniz. Bu yapacaklarınız size kılavuz olacak, doğru kararlar almanızı sağlayacaktır. Aksi taktirde bir veya birden fazla elemanınızı belki de haksız yere işten çıkarmış olursunuz. Bunu sonradan fark etmek; hem size üzüntü verecek, hem de yanlış kişi ve kişileri hedef almış olmanız belki de size en iyi elemanlarınızı kaybettirecek.

Yazan: Gülgün Biçerel Uysal  Fotoğraf: Fotolia_76392130_XS

 

 

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz