fbpx

Akin Konizi, Pandemi Sonrası Sektöre Dair Umutlarını Paylaştı

Hob Academy Uluslararası Kreatif Direktörü Akin Konizi, Estetica Dergisi’ne verdiği röportajda pandemi sonrası kuaförlük sektörüne dair umutlarını paylaştı.

İster kuaför, ister salon sahibi olsun, sektördeki herkes zorlu bir kaç yıl geçirdi. Dünya normallik hissini geri kazanmaya çalışırken, birçokları normale dönmek için mücadele ediyor. Ancak, tüm bu koşullara rağmen sektörde kalmak için birçok neden var.

Hiçbir şeyin pandemi öncesindeki gibi  olmayacağını hepimizin kabul etmesi gerektiğini söyleyen HOB Academy Uluslararası Kreatif Direktörü Akin Konizi, “Bildiğimiz kadarıyla hayat değişti; müşterinin alışkanlıkları değişti, işlerimizi yürütme şeklimizi yeniden değerlendirdik ve önceliklerimizi sorguladık. Birçok kuaför kariyerlerini yeniden gözden geçirdi ve bazıları maalesef sektörden ayrıldı. Ancak çoğu, kalmak için yeterli olan iyi nedenlere tutunmayı sürdürüyor,” diyor ve ekliyor:

“Kuaförlerin yaptığı işten en çok mutlu olan sayılı azınlıktan biri olduğunu biliyoruz. Ancak, evdeki ve salondaki baskılar, yaşam maliyeti ve kendi kaderinizi yaratma kararlılığı bizi zorluyor. Fakat bir adım geri atıp, en başta bu sektöre neden geldiğimizi hatırlamamız gerekiyor. İleride zorluklar ve kaygılar olabilir; ama bu hala çalışmak için harika bir sektör. Bazen bunu kendimize hatırlatmamız gerekiyor.”

Sektörde Kalmak için Nedenler

Akin Konizi, sektörde kalmayı yeterli kılacak nedenleri şöyle sıralıyor:

1- Başka hiçbir iş başkalarının yüzünü güldürmez. Pandemi bize öz bakımın ve esenliğin önemini, bir kuaför salonu ziyaretinin özsaygı ve özgüveni artırabileceğini gösterdi. Bir çift makas veya boya fırçası ile insanlar üzerinde bu etkiyi yaratabilmemiz ne kadar olağanüstü.

2- Dilediğiniz kadar yaratıcı olabilirsiniz. İster parlak renklerle oynayın, ister güzel şekiller yaratın. Soonuç olarak boş bir tuvalle oynuyoruz.

3- Başka hiçbir sektör, kuaförler kadar paylaşımcı değildir. Becerilerimizi, bilgimizi ve düşünce süreçlerimizi paylaşmayı seviyoruz.

4- Sosyal medyayı “iyi” olmak için kullanın; dedikodu sitelerinden ve toksik platformlardan uzaklaşın. Olmak istediğiniz ve size ilham veren insanları takip edin. Koleksiyonlarına göz atın, bir “podcast” dinleyin veya Insta Lives’ı (Insta Canlı) izlemek için zaman ayırın. Yalnızca size ilham ve moral veren insanları takip edin ve sosyal medyanın kötü taraflarına bulaşmayın.

5- Etkinliklere katılın, daha fazla insanla tanışmaya çalışın. Pandemi sürecinde evde kalma döngüsüne hapsolduk, ancak şu anda benzer düşünen insanlarla ya da idollerinizle tanışabileceğiniz ve özgüveninizin yerine gelmesini sağlayabilecek sektör etkinliklerine katılın. Yaklaşan tüm ödül etkinliklerine göz atın.

6- Sizi sektörümüze neyin çektiğini hatırlayın. Başka hiçbir iş bizimki kadar sosyal değil. Moda yükselmeye başlıyor Kısa saç modelleri geri geliyor, ufukta daha fazla kabile modası var. Hepimiz kendimizi yaratıcı ve sosyal olarak ifade edebiliriz. Dayanın, her şey yine harika olacak!

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz