fbpx

Dalgalı 2a Tip Saç için Bakım ve Şekillendirme Tüyoları

Diplerde düz, uçlara doğru dalgalanan bir saç yapınız mı var? Öyleyse, 2a tip saç grubuna dahilsiniz. 2a tipi saçlar, çok gevşek bir dalgaya sahiptir. Üstlerde düz, uçlara doğru dalgalanan bu saç yapısı, nasıl bir bakım gerektirir? Nelere dikkat etmelisiniz? İşte ipuçları:

2a tip saçlar ince telli olmaye meyillidir, bu yüzden doğru nemlendirici ürünleri seçmek çok önemli. Shea yağı veya hindistancevizi yağı gibi ağır nemlendirici bileşenleri tercih etmeyin, çünkü bunlar zaten ince olan saçlarınızı iyice ağırlaştırır.

2a tipi saçlar için saç bakım tüyoları:

1- Yüksek ısıdan kaçının

Bu tip saçta dalgaların şekli belirgin değildir. Saçlarınızı kurutmak için fön makinesini yüksek ısıda kullandığınızda, dalgalarınız formunu tamamen kaybeder. 2a tip saç, kurutmak için ısı kullandığınızda düzleşir. Saçınızın doğal havayla kurumasını sağladıktan sonra saç maşasıyla dalgaları belirginleştirmek bu saç tipinde çok iyi sonuçlar verir. Elbette, saç maşası kullanmadan önce saçınıza mutlaka ısı koruyucu bir ürün uygulayın. Isı koruyucu ürünlerin nasıl bir fark yarattığına inanamazsınız.

2- Saçınızı her gün yıkamayın

Saçlarınız dipleri ve üstler düz olduğu için hacimli görünmesi için günlük olarak yıkamayı tercih ediyor olabilirsiniz. Ancak, bu şekilde saçınızın dokusunda istenmeyen yan etkilere sebep olabilirsiniz. Saçın doğal yağını ve nemini saçta tutmanız gerektiğinden her gün yıkamak iyi değildir. Saçtaki nem, saçlarınızı canlı ve parlak tutarken, elektriklenmeyi de önler.

3- Saçınızı şekillendirmeden önce dolaşıklıkları açın

Saçınızı kurutmadan önce bir saç açma tarağıyla, ardından ıslak bir fırça ile tarayın. Bu, saçınızın kırılmasını büyük ölçüde engeller.

4- Ağır ürünler kullanmaktan kaçının

2a tip saçlar bir miktar dokuya sahip olsa da, genellikle daha ince tellidir. Dalgalarınıza çok fazla ya da çok ağır ürün kullanmak, saçları ağırlaştırıp başınıza yapışık bir görünüm oluşturabilir. Bu da istenmeyen bir görüntüdür. Hacimli ve canlı değil, kirli ve düz bir görünüme sebep olur.

5- Hafif ve hassas bir şampuan kullanın

Bu saç tipine sahip olanlar hafif bir arındırma sağlayan hassas bir şampuan tercih etmeli. Saçınızı aşırı köpürtmeden sadece durulayın. Saçın şeklini ve saçtaki doğal yağları ne kadar çok tutarsak, saçlarımız o kadar daha iyi kurur ve daha dengeli bir saç derisine sahip oluruz.

6. Düzenli aralıklarla saçınızı az de olsa kestirin

Bu saç tipine sahip olanların saçlarını her 10-12 haftada bir uçlarından az da olsa kestirmesi gerekiyor “Saçınızın doğal dokusunu ve şeklini geliştirmenin en iyi yolu, saç uçlarını sürekli olarak sağlıklı tutmaktır. Bu tip saçlar çok uzadığı takdirde dağınık görünür. Bu saç tipi için ideal boy omuz hizası ya da biraz da fazlasıdır. Bu boy, dalgaların hoş bir hareketle formunu korumasına destek olur.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz