Yılın Kuaförü Yarışması Kuralları

Yılın Kuaförü Yarışması Kuralları

Başvurular ne zaman ve nasıl yapılacak?

Online başvurular, 1 Mayıs 2015 -31 Mart 2016 tarihleri arasında www.hairist.com.tr adresinde gerçekleşmektedir.

Ödüller ne zaman ve nerede verilecek? 

Her kategoride ilk üçe girenlere ödülleri özel bir törenle verilecektir.

Hangi kategoriler var? 

Renk-Kesim ve Şekillendirme-Topuz kategorilerinden birine veya her ikisine katılabilirsiniz.

Katılma şartları nelerdir?

1-Yarışma Şartnamesi’ni okuyarak kabul etmeniz ve katılırken onay kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir.

2-Fotoğrafını çektiğiniz kişi fotoğrafının yayınlanmasına izin verecek mi?

3-18 yaşından büyük müsünüz? 18 yaşın altındakiler katılamaz.

4-Yarışma sadece T.C sınırları içinde faaliyet gösteren bir salonu işleten, salonda çalışan veya eğitim kurumunda öğrenim gören kuaförlere açıktır. Gerek duyulduğunda buna ilişkin belge talep edilebilir. Böyle bir belgenin beyan edilememesi diskalifiye veya ödülün geri alınmasını gerektirebilir.

Bu sorulara cevap verebiliyorsanız ONLINE olarak istediğiniz sayıda fotoğrafla katılabilirsiniz.

Ön eleme var mı? 

Evet, istenilen şartlara uymayan fotoğraflar diskalifiye edilmektedir.

Fotoğrafların salonda yapıldığının net bir şekilde görülmesi gerekmektedir.
Stüdyoda ve salon dışında çekilmiş fotoğraflar ile kişinin kendisinin göründüğü fotoğraflar diskalifiye edilecektir.

Yılın Kuaförü Ödülleri nelerdir?

Renk-Kesim Kategorisi 1.lik Ödülü

*Kazanan kişi Londra’da düzenlenen Alternative Hair Show bünyesindeki Visionary Awards yarışmasına finalist yarışmacı olarak katılma hakkını kazanacaktır.

*Londra’daki finale seçeceği mankeni ile katılacak; kendisinin ve mankesinin ulaşım (ekonomi sınıf) ve konaklama (2 gece) ücretleri ile yarışma katılım bedeli organizasyonumuz tarafından karşılanacaktır. Vize ve pasaport alımına ilişkin tüm sorumluluk ve bedeller yarışmacıya aittir. Yarışmacının vize alamaması, yurtdışına çıkış engeli bulunması durumunda yarışmacı hiç bir hak iddia edemeyeceğini kabul ve taahhüt eder.

*Birincilik Kupası, Birincilik Madalyası, Birincilik Sertifikası

2.cilik ve 3.lük Ödülü: 

*Derece Kupası, Madalyası ve Sertifikası

Şekillendirme-Topuz Kategorisi 1.lik Ödülü: 

*Kazanan kişi Londra’da düzenlenen Alternative Hair Show bünyesindeki Visionary Awards yarışmasına finalist yarışmacı olarak katılma hakkını kazanacaktır.

*Londra’daki finale seçeceği mankeni ile katılacak; kendisinin ve mankesinin ulaşım (ekonomi sınıf) ve konaklama (2 gece) ücretleri ile yarışma katılım bedeli organizasyonumuz tarafından karşılanacaktır. Vize ve pasaport alımına ilişkin tüm sorumluluk ve bedeller yarışmacıya aittir. Yarışmacının vize alamaması, yurtdışına çıkış engeli bulunması durumunda yarışmacı hiç bir hak iddia edemeyeceğini kabul ve taahhüt eder.

*Birincilik Kupası, Birincilik Madalyası, Birincilik Sertifikası

2.lik ve 3.lük Ödülü:

*Derece Kupası, Madalyası ve Sertifikası

Yarışma kuralları neler

1-Yüklenen fotoğraflar; yarışmacının çalıştığı veya sahibi olduğu salonda çekilmeli ve kendi yaptığı saç tasarımı olmalıdır.

2-Fotoğrafı çekilen kişiden izin alınmadığının tespit edilmesi veya fotoğrafı çekilen kişinin fotoğrafın kaldırılmasını talep etmesi durumunda yarışmacı diskalifiye edilir. Kazanmış olsa dahi yarışma kurallarına aykırı katılım olduğu için diskalifiye edildiği duyurulur. Organizasyon şirketinin buna ilişkin diğer tüm yasal hakları saklıdır.

3-Pupet veya eğitim kafası adı verilen cansız mankenler üzerinde yapılan çalışmalar değerlendirmeye alınmaz.

4-Fotoğrafta, saçın yapıldığı kişi dışında kimse veya herhangi bir ürün yer almamalıdır. Fotoğraflar; çalışmayı en iyi şekilde yansıtmalıdır. Bu nedenle saç tasarımının farklı açılardan görülmesini sağlayan dört karenin bir arada olduğu kolaj fotoğrafların kullanılması tercih sebebidir.

5-Fotoğrafta; yapılan saç tasarımından ziyade, yapan kişiyi gösteren fotoğraflar sistemden kaldırılacaktır.

6-Başkasına ait fotoğrafın kullanımından veya kişilerin izni alınmadan fotoğrafının kullanımdan kaynaklanan telif ve manevi haklara ilişkin tüm yasal sorumluluk fotoğrafı yükleyen kişiye aittir. Başka yarışmalarda dereceye girdiği tespit edilen fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirilmiş olsa dahi yasal işlem başlatılacaktır.

7-Yarışmaya katılmak amacıyla profesyonel manken kullanılamaz. Sadece salonda yapılan saçlar olmalıdır. Aksi durumu tespit edilenler diskalifiye edilir.  Ancak fotoğraf çekimine özen göstermeniz önerilir.

8-www.hairist.com.tr adresinde salon kaydının bulunması, kayıtlı değilse salon kaydının yapılması zorunluluktur.

9-Sosyal medyada yapılan yorumların, değerlendirmelerin veya beğenilerin “jürinin karar veya değerlendirmesine herhangi bir etkisi veya katkısı” yoktur.

10-Yarışma başvuruları; 1 Mayıs 2015 tarihinde saat 00:01’de başlar, Son başvuru tarihi olan 31 Mart 2016 saat 23:59’da biter.

11- Yarışmaya ilişkin her türlü bilgi, değişiklik ve konu HAIRiST Facebook

Twitter ve Instagram sayfalarında (www.hairist.com.tr ,  www.facebook.com/hairistcomtr, 

twitter.com/hairistcomtr ve http://instagram.com/hairistcomtr ) duyurulur.

12-Kazanılan ödül başkasına devredilemez ve/veya ödüllerin nakit karşılığı talep edilemez.

13-Organizasyon şirketi herhangi bir yarışmacının haksız yollardan ödül kazandığını tespit etmesi durumunda, ilgili yarışmacının kazandığı ödülü hiçbir uyarı yapmaksızın iptal etme ve bir sonraki yarışmaya katılmasını engelleme hakkını diğer tüm yasal haklarıyla birlikte saklı tutar. Organizasyon şirketinin yarışmayı istediği zaman neden belirtmeksizin iptal etme, düzenleme, değiştirme veya erteleme hakkı saklıdır.

14-Yarışmacılar, salonlarında kendi yaptıkları saç tasarımlarıyla katılmalıdır. Yarışmaya katılabilmek için 18 yaşından gün almış olmak şarttır.

15-Yarışmaya katılan herkes, yarışma şartlarını peşinen kabul etmiş sayılır.

16-Yarışmada finalist olan yarışmacıların ve dereceye giren finalistlerin yarışmayı, yarışmada kazandıkları dereceyi veya ödülü, yarışma logosunu herhangi bir ürünle kullanması, kullandırması ve/veya ililkilendirmesi organizasyon şirketinin onayı ve yazılı iznine tabiidir. Yapılan saç tasarımlarında kullanılan ürünlerin finalistler veya dereceye girenler tarafından yarışmaya gönderilen fotoğrafla veya fotoğrafsız olarak üçüncü kişiler veya kurumlar veya markalar lehine olacak şekilde kullandırılmasına ilişkin olarak organizasyon şirketinin maddi ve manevi hakları saklıdır. Aksi durumda organizasyon şirketi tarafından düzenlenen yarışmadan sağlanmış olan maddi menfaate ilişkin tüm maddi haklar karşılığında organizasyonun faturalanan tüm maliyetleri tutarında finalist veya dereceye giren kişiden talep edilir. 

Saçlar nasıl olacak?

Saçlar salonda yapılmış saçlar olmalıdır.

Saçların renginde, şeklinde ve kesim tekniğinde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

En önemli kural, saçların kullanacak kişi üzerinde yapılmış olması ve yarışmaya katılmak amaçlı profesyonel model kullanılmamış olmasıdır.

Diğer şartlar:

1-Yarışmacı, organizasyonun tüm kurallarına uyacağını kabul ve taahhüt eder.

2-Jüri tarafından verilecek karar nihaidir. Hiçbir şekilde itiraz edilemez. Yarışmaya katılarak yukarıdaki tüm koşulları kabul etmiş bulunmaktasınız.

3-Yarışmaya katılarak, yarışma sonuçlarına itiraz edilemeyeceğini, yarışmanın, ödül töreninin ve jürinin saygınlığına gölge düşüren, yarışmayı her ne şekilde olursa olsun aşağılayan, eleştiren, olumsuz yorum ve demeçlerde bulunmayacağınızı taahhüt etmiş bulunmaktasınız.

4-Bunun bir yarışma olduğunu hatırlayın. Bir kişi birinci olacaktır. Bunu göze alarak katılacaksınız. Yarışmaya zarar veren yarışmacı/finalistlere karşı maddi ve manevi  tüm yasal haklarımızın, saklı kaldığını hatırlatmak isteriz. 

Her ay katılıp finalist olma imkanı

Yılın Kuaförü Yarışması’na katılabilmek için en önemli kurallardan bir tanesi Ayın Finalisti olabilmektir. Bu nedenle yarışmaya her ay farklı tasarımla katılabilir ve Ayın Finaslisti olmak için çaba gösterebilirsiniz. Unutmayın Yılın Kuaförü, ayın finalistleri arasından seçilmektedir.

Jüri kimlerden oluşuyor? 

Tamamen bağımsız, sektörün içinden ve moda dünyasından isimler yer alacaktır.

Jüri değerlendirme kriterleri, uluslararası standartlara uygun olarak hazırlanmıştır ve şeffaflık ilkesiyle paylaşılarak yayınlanmaktadır. 

Jüri bünyesinde kuaförler, fotoğraf sanatçıları ve editörler yer alabilecektir. Jüride yer alan kuaför jüri üyelerinin AKD (Artistik Kuaförler Derneği) üyesi olması zorunluluktur. İstisnai durumlar için AKD Yönetim Kurulu’nun kararı geçerlidir. Daha fazla bilgi için www.iakd.net AKD Üyelik Bildirgesi.

Jüri nasıl seçildi? 

Kuaförlük sektörünün faydasına sunulan yarışma için jüri üyeleri AKD Yönetim Kurulu tarafından belirlenmektedir.

Gelecekte jüri üyeliği yapmak isteyenlerin AKD’ye başvurması gerekmektedir.

Jüri nasıl değerlendirecek?

1-Yarışmaya katılan ve kriterlere uygun olan saç fotoğraflarının tamamı basılacak, fotoğraflar AKD Konferans Salonunda sergilenecektir.

2-Jüri üyeleri sadece kendilerine verilen jüri kartı üzerinde değerlendirme yapacaktır.

3-Jüri üyelerinin diğer jüri üyeleriyle konuşmaları kesinlikle yasaktır.

4-Jüri üyesinin bir başka jüri üyesinin kartına bakması yasaktır.

5-Jüri üyeleri değerlendirme sırasında cep telefonu kullanamaz, fotoğraf çekemez.

6-Jüri kartını Jüri Başkanı’na teslim eden jüri üyesine kartı geri verilmez.

7-Jüri kartında 2 değerlendirme alanı bulunur. İlk alanda ön değerlendirme yer alır. İkinci alan ise kesin değerlendirme alanıdır. Jüri kartlarının tükenmez kalemle doldurulması zorunluluktur.

8-Jüri üyelerinin Jüri Alanı’nı sonuçlar belli oluncaya kadar terk etmesi yasaktır.

9-Jüri kartında herhangi bir işaret veya ibare bulunması durumunda ilgili kart geçersiz sayılır.

10-Yarışma günü herhangi bir etik nedenle yarışma sonuçlarının olumlu veya olumsuz etkileneceğine inanan jüri üyesi bu görevden isteğiyle çekilebilir.

11-Yarışmacı fotoğraflarının üzerinde bilgisayar tarafından otomatik olarak verilen numara dışında isim, salon ismi vb. hiçbir şey bulunmaz.

Puanlama bilgileri

1-Oylama sonuçlarında varsa küsuratlar tam puana tamamlanır.

Ör: 25,5 puan ve üzeri 26 puana tamamlanır. 25,49 puan ve altı ise 24 puan olarak değerlendirilir.

2-30, 29 ve 28 puan: Her bir jüri üyesi sadece 1 kez kullanabilir.

3-21 ve 26 puan arası istenildiği kadar kullanılabilir.

4-27 puan maksimum 2 kez kullanılabilir. Bütün puanların kullanılmış olması gereklidir.

5-Herhangi bir yarışmacıya verilen tüm oyların ortalamasında, 4 puan altında veya 4 puan üstünde puanlama yapmış olan Jüri üyesinin ilgili puanları ortalama puanla değiştirilir. Aynı jüri üyesi benzer değerlendirmeyi 3’ten fazla yarışmacı için yapmış ise o jüri kartı değerlendirme dışı tutulur ve ortalama hesabı kalan jüri üyesi sayısına göre yapılır.

Değerlendirme kriterleri: 

Değerlendirmede aşağıdaki kriterler esas alınacaktır. Kuaför olmayan Jüri üyeleri sadece 4, 5 ve 6 numaralı kriterler üzerinden değerlendirme  yapacaktır.

1-Teknik Değerlendirme: Görünüş-Form-Orantı-Uygulanabilirlik-Uygunluk

2-Artistik Değerlendirme: Orijinallik ve Farklılık, Renk-Uyum-Yaratıcılık

3-Tasarımın Uygulanabilirliği: Salonlarda Uygulanabilirliği, Tercih Edilirlik

4-Toplam Görünüm: Saç-Kıyafet-Makyaj-Konsept-Anatomik uygunluk

5-Kıyafet ve Makyaj: Konsepte Uygunluk-Çekicilik-Güncellik

6-Yaratıcılık: İlham-Değişiklik

Önerilerimiz:

1-Katılmak istediğiniz kategoriye karar verin.

2-Nasıl bir saç yaparak başarılı olacağınızı planlayın.

3-Oluşturmak istediğiniz saç modelini fotoğraflayarak katılın.

4-Jüri, saç tasarımında toplam görünüme de bakacaktır. Yüzü kâküle uymayacak bir modeli kullanarak, yüksek puan alamazsınız veya modelinizin makyajı, yaptığınız saç modelini geride bırakıyorsa emekleriniz boşa gidebilir.

5-Özellikle güncel ve trendleri yansıtan bir toplam tasarım için mevcut sezonun saç koleksiyonlarını inceleyin.

10-Model, kıyafet, makyaj ve saç uyumunu değerlendirin ve buna uygun tasarım seçin.

11-Yarışma öncesinde ise sezonun koleksiyonlarından ilham alın. Bu sizi doğruya götürecektir.

Modelim kim olacak? 

Yarışma için özellikle profesyonel model kullanamazsınız. Ancak yarışma için özel saçlar tarayabilirsiniz. Bu saçları tarayacağınız kişiden izin almayı unutmayın.

Nelere dikkat etmeliyim? 

“Yılın Kuaförü Yarışması”na  online olarak katılacaksınız. Trendlere, koleksiyonlara bakmayı ve incelemeyi ihmal etmeyin. 

Adım adım yarışma

1-Yarışmaya katılacağınız saç modelini belirleyin.

2-Bu saç modelinin fotoğrafının olup olmadığını kontrol edin.

3-Düşündüğünüz saç modeli için fotoğrafınız yoksa bu saç modelini uygulayabileceğiniz modelinizi (müşterinizi) belirleyerek izin isteyin.

4-Başvurunuzu online olarak yapın. 

Değerlendirme ne zaman yapılacak?

Her ay düzenlenen yarışmayla her kategoride 3 adet Yılın Kuaförü Yarışması Finalisti seçilecek; Nisan 2016 ‘da ise her kategoride seçilmiş olan toplam 33’er adet finalist arasından Yılın Kuaförü seçimi yapılacaktır.

Kazanırsam nasıl geleceğim?

Finalistler ödül töreni için davet edilecektir. Ödül törenine finalistlerin girişleri ücretsizdir.

Kontrol edin:

18 yaşından büyüğüm.

Yarışma Kuralları’nı okudum, bana uyuyor.

Kendimi hazır hissediyorum.

Mesleğimi seviyorum ve kendime güveniyorum.

Hepsine “Evet” diyebiliyorsanız siz de dördüncüsü düzenlenen sektörün en istikrarlı bağımsız yarışmasına; 

HAIRiST 2016 Yılın Kuaförü Yarışması’na katılabilirsiniz.

Son başvuru tarihi ve katılım ücretleri 

En geç 31 Mart 2016, saat 23:59’a kadar kayıt yapılmış olmalıdır. Organizasyonun, yarışma başvurularını daha erken sona erdirme ve katılım sayısını limitli tutma hakkı saklıdır.

Yarışma Katılım Ücreti:  ÜCRETSİZDİR

Son Revizyon Tarihi: 11 Nisan 2016