fbpx

Yenilikçi ve cesur: Mert Erkan

Kendi kodunu kendi yaratan kadınlara hitap eden Mert Erkan ile konuştuk…

Estetica: Bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

Mert Erkan: 1994, İstanbul doğumluyum. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Tekstil & Konfeksiyon Bölümü’nden mezun olduktan sonra FMV Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi – Moda & Tekstil Tasarımı Bölümü’nde eğitimimi tamamladım. Üniversite stajıma Arzu Kaprol’de başladıktan sonra bir proje ile tasarım ekibine dahil oldum ve 2,5 yıl tasarım ekibinde aktif olarak görev aldım. Hemen ardından Dice Kayek’de 7 ay çalıştıktan sonra, 2013 yılında kendi markamı kurdum ve markam üzerinde istihdam yürütmeye başladım. Hemen akabinde her sezon Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’la birlikte yurtdışındaki birçok moda haftasına ve çeşitli fuarlara katılım göstermeye başladım. Aynı zamanda 2016 yılından beri fast-fashion’da da görev almaya başlayıp; başta Inditex grubu olmak üzere, H&M’e de tasarım desteğinde bulundum ve halen devam etmekteyim.

“Kendi markamı kurmak çok zorlu ve yorucu bir yoldu ama her şeye değdi.”

Mert Erkan

Estetica:  Kendi markanızı oluştururken markalaşma sürecini anlatır mısınız?

Mert Erkan: Çok zorlu ve yorucu bir yoldu diyebilirim. Halen de öyle. Ama işin yavaş yavaş meyvesini yemeye başladığınızda her şeye değdiğini anlıyorsunuz. Önce ilk show’larımı gerçekleştirmeye başladım. İlk show’umu W Hotel Istanbul’da, “W Hotel Istanbul presents Mert Erkan” kapsamında, toplam 25 parçalık FW koleksiyonum ile gerçekleştirdim. Hemen ardından Ankara Fashion Week kapsamında gerçekleştirilen moda tasarım yarışmasında dereceye girdim. Sonrasında dönemim popüler TV programı olan Bu Tarz Benim’den davet alarak, gala gecesinde tüm izleyicilere ve basına koleksiyonumu sundum. Sonra İpekYolu Fashion Week’de final defilesine imza atıp; bir sonraki sezon da Çırağan Sarayı’nda defilemi gerçekleştirdim. Tüm bunlar geliştikten sonra da artık Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’a katılma zamanı geldi diyerek katılım sergiledim ve 6 sezondur katılmaktayım. Geçen sezon da Vietnam International Fashion Week kapsamında “VIFW Presents Mert Erkan” olarak, etkinlik desteği ile defilemi sundum. Tabii bu süreçte her sezon bilfiil aktif olarak fuarlara da katıldım. Şimdilerde ise hazırlandığım ve katılmayı planladığım sürpriz moda haftaları ve fuarlar mevcut.

Mert Erkan - Runway - Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul - September 2018

Estetica: Hangi markalara dışarıdan tasarım hizmeti veriyorsunuz?

Mert Erkan: 2016 yılından itibaren Inditex grubundan Bershka, Lefties, Zara Woman, Zara TRF, Stradivarius ve Zara Kids’e hizmet verdim ve vermeye devam ediyorum. Bunun yanı sıra; Mango, H&M, Forever 21 ve Benetton’a da tasarım hizmeti veriyorum.

Mert Erkan - Runway - Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul - September 2018Mert Erkan - Runway - Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul - September 2018

“Halen o heyecanı içimde hissedebiliyorum aklıma geldiğinde.”

Estetica: Bu tarz benim’de gala gecesinde ilk TV defilenizi gerçekleştirdiniz. Nasıl bir deneyimdi?

Mert Erkan: Çok sevdiğim ve saygı duyduğum Uğurkan Erez’in birden beklemediğim davetiyle gelişti aslında her şey. Daveti sonrasında çok mutlu olup katılma kararı aldım ve o dönemlerde henüz yeni sunduğum FW koleksiyonuna look eklemeleri yaparak, koleksiyonu TV önünde sundum. Tabii çok gergin ve heyecanlıydı çünkü karşınızda ciddi bir izleyici kitlesi ve basın kitlesi mevcut ve çok iyi bir iş çıkarmanız gerekiyor. Biz de ne mutlu ki çok güzel bir defileye imza atmıştık, halen o heyecanı içimde hissedebiliyorum aklıma geldiğinde.

Röportajın tamamını Estetica Dergisi İlkbahar Sayısında bulabilirsiniz.

 

Estetica Dergisi’ne abone olmak için hemen formu doldurun, arayalım!

Önerilenler

Önceki İçerikSassoon ve yeni koleksiyonu
Sonraki İçerikOrijinal Kimlik

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz