Yaza Özel Sarı Saç Bakımı

Yazın en popüler saç renklerinden biri olan sarı, yaz boyunca en fazla hasar gören renktir. Zararlı güneş ışınları sarı saçı yakabilir. Buna bir de denizin tuzu ve yüzme havuzlarındaki kloru eklediğiniz de saçlarınızdaki muhteşem sarı ton yeşile çalabilir. Bu yüzden sarı saç, ekstra bakım ister.

Elbette, saç renginizden ya da yaz boyunca güneşten kaçınmanız gerektiğini söylemiyoruz. Sarı saçlara bakım yapmak büyük fark yaratır. Yukarıda sözünü ettiğimiz olumsuzlukları yaşamamak için neler yapmanız gerektiğine bir bakalım.

Saçınız için SPF kullanın
Cildimizi korumak için güneş koruyucu krem (SPF) sürmenin önemini hepimiz biliyoruz. Ancak, çoğu zaman cildimize gösterdiğimiz bu özeni saçımızdan esirgiyoruz. Saçlarınızı UV ışınlarından korumak için özel olarak tasarlanmış çeşitli güneş koruyucu ürünler mevcut. Bir SPF saç spreyi sadece buklelerinizi değil aynı zamanda saç derinizi de koruyarak yanmasını önlemeye yardımcı olur. Uygun koruma olmadan, UV ışınları saçı kırılganlaştırır, kurutur ve canlılığını yitirmesine neden olur. Plajda veya havuz başında bir gün geçireceğiniz zaman mutlaka suya dayanıklı bir güneş koruyucu sprey kullanın. Güneş koruyu saç bakım ürünleri

sarı saç

Derinlemesine Nemlendiren Ürünler Kullanın

Sarıya boyanmış saçlar, yaz aylarında çok fazla neme ihtiyaç duyar. Saçınızı sürekli nemli tutmak için derinlemesine nemlendiren ve sarı saça özel geliştirilmiş renk koruyucu bakım ürünlerine yönelin. Saçınızı parlak ve sağlıklı tutmanın sırrı nemlendirmedir. Bu nedenle haftada en az bir kez saça parlaklık veren ve nemlendiren ürünler kullanmayı ihmal etmeyin. Sarı saç bakımı için geliştirilmiş özel bakım ürünleri

Havuz ve denize girmeden önce durulayın

Havuza ya da denize girmeden önce saçınızı mutlaka (şampuan kullanmadan) durulayın. Bu, klor veya tuzlu suyun saç tellerine nüfuz etmesini ve saçınızın kurumasını önlemeye yardımcı olur. Havuzdan veya denizden çıktığınızda da saçınızı tekrar durulayıp şampuanla yıkamalısınız.

Şampuan Kullanımını Azaltın

Boyalı sarı saçlara sahipseniz, rengin daha hızlı solmasına neden olabileceğinden, saçınızı çok fazla şampuanlamaktan her zaman kaçınmalısınız. Bu, güneşten kaynaklanan hasarlarla mücadele ettiğiniz yaz aylarında daha da önem kazanır. Çok sık şampuanlamak, saçınızdan faydalı doğal yağları arındırır, bu da saçınızın kurumasına neden olur. Saçınızı şampuanlamadan suyla durulayabilir ve gün içinde oluşan ter ve kiri çıkarmak için hafif bir saç kremi kullanabilirsiniz. Ancak yüzme havuzundan sonra saçı klordan arındırmak için mutlaka şampuanlamalısınız. Aksi halde saçınızın rengi sarıdan yeşile dönmeye başlayabilir.

Doğru saç bakım ürünlerini kullanın

Şampuan ve saç kremi seçerken nemlendirici ve onarıcı formüller aramalısınız. Bunlar, güneşte geçen bir günün ardından saçı onarıp tekrar sağlıklı ve beslenmiş görünmesini sağlayacaktır.

Keratin ve kollajen içeren formüller, saçı yazın etkileriyle baş etmeye hazırlamak için harikadır. Sülfat içeren saç bakım ürünlerinden kaçınmalısınız. Sülfatlar genellikle şampuanlarda köpürme oluşturmak için kullanılır, ancak bunlar saçınızı kurutur ve daha da fazla hasara neden olur. Saçınızı zararlı kimyasallardan korumak için ürün etiketlerini daima okuyun.

Saç yağlarını kullanırken de dikkatli olmalısınız. Pek çok saç yağı saçı nemlendirmeye yardımcı olabilirken, sarı veya turuncu tonlu yağlar aslında platin ve beyaz-sarı saçların rengini bozabilir. Bunun yerine hafif, berrak yağlar arayın çünkü bunlar saç renginizi etkileme riski taşımaz.

Sıcak şekillendirme aletlerinden uzak durun

Yaz boyunca saçınız zaten çok fazla güneşe maruz kalır. Buna bir de sıcak şekillendirme aletlerinin ısısını eklediğinizde saçlarınız iyice haşlanıp kurur. Saçlarınızda dalga yaratmak için maşa yerine tuz spreyi kullanın. Düzleştiriciler yerine de yumuşatıcı bir saç serumu veya saç yağı kullanın.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz