Yatay ve dikey folyo kullanımı ve etkileri

Folyoyu yatay mı, dikey mi kullanmalısınız? İkisi arasındaki fark ne? Ne zaman hangisini uygulayacağınızı nasıl belirleyebilirsiniz? Folyonun hangi durumlarda yatay ya da dikey kullanılması gerektiğini bir video ile paylaşan saç tasarımcısı ve eğitimci Mirella Manelli; “Genel kural şu ki, yatay folyo rengin maksimum düzeyde harmanlanmasına ve doğal sonuç elde edilmesini sağlarken, dikey kullanım maksimum kontrast sağlamanıza yardımcı olur ve saçı olduğundan daha uzun gösterir” diyor. 

Yatay: Rengin iyi karışmasını sağlar, fakat katlı saçta bir durma noktası yaratabilir. 

Dikey: Kontrast yaratır fakat aynı zamanda kısa katların daha uzun görünmesine neden olur. 

“Dikey kullanım çalıştığınız bölgeye göre görecedir. Örneğin, hepimiz saçın ön kısmında yer alan Mohawk kesitinde folyoyu yatay şekilde kullanma hatasına düşmüşüzdür, fakat aslında dikey kullanılmalıdır. Dikey kullanılmasının nedeni saçın ayrımı ya da doğal düşüşüyle ilgili.  Eğer saçı orta alt kısımda, hatta yanlarda ayırırsanız, koyu ve açık renk sıra sıra hatlar görürsünüz. Bu kontrast yaratır.”

Manelli, “Başın yan tarafında durup saçın ayrıldığı yere kadar yatay röflelerle çalışırsanız, bu kullanım çok daha yumuşuk bir görünüm verir” diyor.