fbpx

Yağlanan saçlara çözüm önerileri

Kategori

Saçlarınız yağlanıyor mu?

Saçtaki yağ, saç uçlarının kırılmasını önler, saç derisinin yumuşak kalmasına yardımcı olur ve çeşitli cilt hastalıklarının önünü açan saç derisinin aşırı kuruması problemine engel olur ancak bu yağın fazlası başta saçın görünümü olmak üzere istemeyeceğiniz bazı durumlara yol açabilir. Yağlı saç, kuru veya normal saça göre çok daha çabuk kirlenir, şekil vermesi zordur ve fazla yağ düzenli olarak temizlenmediğinde saç derisindeki gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir.

Saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa saç derisindeki yağ salgılayan bezler normalden daha fazla yağ üretiyordur. Bu yağ bezleri saç derisi dahil olmak üzere vücudumuzdaki her gözenekte bulunur. Görevi cildin yumuşak kalmasını ve nemlenmesini sağlamaktır. Ancak nasıl yağlı, karma, kuru cilt tipi varsa saç içinde aynı şey geçerlidir. Yani bazı insanların saç derilerinde bulunan yağ bezeleri diğerlerine göre daha aktiftir ve daha çok yağ üretir.

Kalın telli ve kıvırcık saçlar ince telli düz saçlara göre daha çabuk yağlanır. Kıvırcık saçın bir diğer dezavantajı da üretilen yağın saç tellerine eşit miktarda yayılmamasıdır. Saç derisinde üretilen yağ saçın kıvırcık olması nedeniyle diplerde birikirken saç uçlarına ulaşamaz ve bir süre sonra kuruyan saç uçlarında kırılmalar oluşabilir.

Hormon seviyelerinde yaşanan düzensizliklerin saçın yağlanmasına yol açtığı bilinmektedir. Hormon seviyelerinin dalgalandığı ergenlik ve hamilelik dönemlerinde saçın daha çabuk yağlanması doğal kabul edilir. Ayrıca hormon düzensizliğine yol açan adet dönemi öncesi ve sırasında saçınız yağlanabilir. Aynı durum herhangi bir nedenden dolayı hormon düzensizliği yaşayan erkekler içinde geçerlidir.

Fazla Yağın Neden Olabileceği Sorunlar

Saçınız fazla yağlıysa bu yağ kepek oluşumunu tetikleyebilir. Seboreik dermatit saç derisinde görülen aşırı yağlanmanın neden olduğu bir diğer sorundur. Sürekli yağlanan saç derisi iltihaplandığında kaşıntılı bir cilt hastalığı olan seboreik dermatite yol açabilir. Saç derisinde yoğun kaşıntı, kızarıklık, kepek ve kabuklanma bu cilt hastalığının belirtileri arasındadır. Çeşitli merhemlerle, özel şampuanlarla tedavi edilebilir ancak tedavi süresi oldukça uzundur. Saç derisinde oluşan yağ düzenli olarak temizlenmediğinde gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir.

Neler Yapılabilir?

Saçınız çok çabuk yağlanıyorsa uzmanların önerisi saçınızı her gün şampuanlamamanız yönünde. Çünkü saç her gün şampuanlayıp yağ tamamen temizlediğinde yağ bezleri saçı nemlendirmek için daha fazla yağ üretiyor. Her 2-3 günde bir yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş, fazla yağı alırken saçı kurutmayan bir şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Saç kremi kullanıyorsanız bunu saç diplerine sürmeyin. Çünkü duştan çıktıktan 2-3 saat sonra saç derisinde üretilen yağ bu bölgeyi nemlendirecektir. Saç kremini saç uçlarını nemlendirmek için kullanabilirsiniz.

Neler kullanabilirsiniz?

Her gün kullanılan şekillendirici kalıntıları ile ağırlaşmış saç, yağlı ve yağlanmaya eğilimli baş derisi. Saçı ve baş derisini temizleyen, aşırı yağ ve şekillendirici kalıntılarından arındıran günlük şampuan derinlemesine temizlik sağlar. Saçı doğal minerallerine zarar vermeden arındırır. Silikon içermez.
İÇERİK – NUTRITIVE BALANCE COMPLEX PANTENOL (PRO VİTAMİN B5)
  • Saçı ve baş derisini nemlendirir ve nemi hapseder, baş derisini dengeler.
  • GLİSERİN
    Nazikçe temizler, nemlendirir ve nemi hapseder, baş derşisini dengeler.
  • AMİNO ASİTLER
    Glisin, arginin, prolin ve valin cildin nem dengesini genişletir.
  • B3 VİTAMİNİ
    Baş derisini güçlendirir ve korur.

Wella Sp Deep Cleansing Shampoo – Derin Temizleme Şampuanı

Yağlı veya birikmiş ürün kalıntırlarına sahip, aşırı ağırlaşmış saçlar Wella SP Derin Temizleme Şampuanı ile saçınızı aminoasit ve aktif temizleme maddeleri ile derinlemesine temizler ve ürün kalıntılarından arındırır.

Sağlıklı saçlar sağlıklı bir saç derisiyle başlar. O nedenle günlük kullanım için formülümüz:

Kökten uca saçları temizleyerek saç derisini ekstra sebumdan arındıran ve yeniden yapılandıran sağlıklı saçlar için sağlıklı temeli sağlayan ürün.

Davines Purifying Şampuan ve Jel

Antiseptik özellikli yatıştırıcı Purifying Şampuan ve Jel hem yağlı hem de kuru kepek tiplerinde etkilidir. Polifenol ve şeker bakımından zengin Karahindiba özleri sayesinde anti-oksidan etki gösterir.

 

 

 

Matrix Biolage Ferahlatıcı Şampuan

Biolage Ferahlatıcı şampuan saç ve saç derisindeki yoğun yağlanma problemi ile savaşır. Gün boyu süren temiz ferah bir his bırakır.

Boyalı saçlar dahil her türlü saç tipine uygun olan bu ürünü saç derinizi narince temizleyerek yağlanmasını geciktirmek için kullanabilirsiniz.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz