Wella'ya talip çok!

Kategori

Reuters’ta yer alan habere göre Unilever, Henkel ve yatırım fonlarının gözleri 7 milyar dolarlık markaların üzerinde.

Habere göre; tüketici ürünleri devlerinden Unilever ve Henkel ile birlikte Advent & Cinven isimli yatırım fonu, satın almayla ilgilenen şirketler arasında yer alıyor.

Colgate-Palmolive Co ( CL.N ), Coty’nin portföyünün, anonimlik durumuna göre Wella, Clairol, GHD ve OPI dahil olmak üzere profesyonel saç ve tırnak bakım ürünlerine odaklanan teklif yarışına girmeyi planlıyor .

Kaynaklara göre, piyasa değeri 9 milyar dolar olan ve çoğunluğu Alman holding JAB Holdings’e ait olan Coty’nin Aralık ayında bir açık artırma sürecini başlatması bekleniyor.

Wella, Clariol, GHD ve OPI markalarını bünyesinde barındıran bu markaları 7 milyar dolara satmaya hazırlanıyor.

Haberde yer alan başka bir iddia ise markalarla ilgilenen bir diğer şirket; Colgate-Palmolive.

New York merkezli Colgate-Palmolive, Fransız Filorga Kozmetik’i 1,66 milyon dolara satın almıştı. Bir taraftan Colgate-Palmolive, satın alma sürecinde ezeli rakibi Unilever’in karşısında yer alırken diğer taraftan ciddi yatırım fonlarına sahip Henkel ile de karşı karşıya kalacak.

Yatırım fonları arasında ise Advent, Blackstone, KKR, CVC Capital partners ve BC Partners isimli dev şirketlerin de olduğu konuşulanlar arasında.

Routers’ın aktardığına göre Coty; Henkel, Colgate-Palmolive, Cinven, Advent, CVC ve BC Partners konu hakkında yorum yapmayı kabul etmezken Unilever, Blackstone ve KKR yorum yapmak için müsait olmadıklarını belirtti. Satış işleminin 2020 yılının ortalarında gerçekleşmesi beklenirken, finans danışmanları satışın 6-7 milyar dolar arasında gerçekleşmesini öngörüyor.

Diğer taraftan Wella, Clariol, GHD ve OPI markaları, Coty şirketinde 1,8 milyar dolarlık yıllık satış hacmiyle %21’lik paya sahip. 2019’un son çeyreğinde satışların düşmesinin Coty’nin bu markaları satma kararında etkili olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Reuters

Önerilenler

Benzer İçerikler