Ustalar ve Çıraklar

Kategori

Usta-Çırak Öyküsü

Bu hikâyeyi duymayan var mıdır? “Yetiştiriyoruz, sonra karşımızda salon açıp rakip oluyorlar.” veya “Yıllarca çalıştım, hizmet ettim ama…” diye başlayan cümleler.

Küçük yaşlarda başlayan yaşam kavgası ve hayata tutunma telaşı içinde bir taraftan baba-oğul yakınlığında, diğer taraftan bir süre sonra ansızın adeta düşmanlığa dönüşen bir ilişki.

Hikâye hep küçük bir çocukken başlar. Mahallede ya tanıdık bir abinin, dayının veya benzeri kişinin yanında hafta sonları, yaz ayları veya artık okul imkânı olmayan bir dönemde başlayan benzer hikâye.

Zorluklar, imkânsızlıklar ve bir meslek, bir altın bileziğe sahip olma sevdası ile getir-götür işlerini yapacak; ileride yeteneği varsa bakarak işi öğrenecek, saç tarayacak boya yapacak ‘eleman’ – çırak ihtiyacı.

Bir baba ile oğlundan daha fazla zaman geçiren ustalar ve çıraklarının ilişkisi, meslek öğretmek- öğrenmek, sadece mesleği değil ama iyi-kötü yanlarından da etkilenmek gibi unsurları barındırıyor.

Yaşar Coka-Yıldırım Özdemir örneğinden siz de muhakkak kendi hikâyenizle benzerlikler bulacaksınız.

Estetica: Yıldırım Özdemir nasıl başladı yanınızda?

Yaşar Coka: Tanıdık biri aracılığıyla geldi. O zamanlar böyle alırdık işe. Çıraklar gelir-giderdi. Çok çalışkandı.

Yıldırım Özdemir: Köyden gelmiş, başka bir yerde çalışıyordum Etiler’de. Bir tanıdık vasıtasıyla geldim ve o kadar kadının ve kalabalığın içinde utanıp sıkıldım. Etiler’de bir iki ay çalıştığım salonda sadece iki kişiyken burada bu kadar kalabalıkla karşılaşınca çekindim. Ama yeni açılan salonda bir iki ay sonra altıncı çırak olarak çalışmaya başladım. Sıkılmama rağmen annemin zoruyla gitmeye başladım. Burada pek çok şey öğrendim.

Yıldırım Özdemir: Dünyaya getirene değil hak edene baba denir sözü vardır Erdem Kıramer’in. Benim için de geçerli. YaşarBey’den sadece sanatı değil, ahlaklı insan olmayı da iş ahlakını da öğrendim. Saç keserken üzerine gelen kesilmiş saçları temizler, özen gösterirdim. Baba-oğul kadar yakın ama usta-çırak ilişkisi çerçevesinde de bir o derece saygılı.

Sevgi dolu bir sohbetten satırları Estetica Dergisi Ağustos Eylül sayısında bulabilirsiniz.

Önerilenler

Benzer İçerikler