Topuzun genç ustası: Damla Arı

Topuzun genç ustası: Damla Arı

Kendisi gibi kuaför olan annesinin yanında, 12 yaşında kuaförlük hayatına başlayan Damla Arı ile 25 yıllık kuaförlük ve topuz ustalığı serüvenine dair bir röportaj gerçekleştirdik.

saç ,tasarım ,moda ,röportaj ,konuk

hairistcomtr: Kuaförlüğe nasıl ve ne zaman başladınız?

Damla Arı: Ustam annem olduğu için çocukluğum kuaför salonunda geçti. Meraklıydım ama kuaför olmak istemiyordum çünkü zorluklarını görüyordum. Annem çok yoğun çalışan bir kadındı. Akşam eve geç gelir, sabah erkenden işe gider, veli toplantılarına bile gelemezdi. Ben hep sınıf birincisiydim ve kesinlikle kuaför olmayacağım derdim. Daha çok iş kadını olmak istiyordum. Çocukluğumdan beri kuaförlüğe dair her şeyi de öğrenmiştim. Yer süpürürdüm, fön tutardım ve makyaja çok meraklıydım. Çok başarılı insanlardan ve Kariyer Eğitim Kurumları’ndan makyaj eğitimleri aldım ve 10 yıl aralıksız makyaj yaptım.

hairistcomtr: Peki topuz serüveniniz nasıl başladı?

Damla Arı: Annem salonda olmadığı zaman müşterilere topuz hizmeti vermeye başladım. İnanılmaz zevk aldım ve bir süre sonra topuz konusunda profesyonelleştim. 20 yaşında hem topuz hem makyaj yapan biriydim ama hamileyken makyaj malzemeleri rahatsız etti. Daha çok topuza yöneldim ve bu beni çok daha mutlu etti.

Hep çok kurallı bir kuaför oldum ve 7’den sonra randevusuz asla müşteri almadım. Gelinlerim her zaman öncelikli oldu. Hem eve geç kalmayan, tatil günleri evde olan iyi bir anne oldum hem de iyi bir kuaför oldum. 2 tane oğlum var ve onlarla vakit geçirmeyi çok seviyorum. Annemin yükünü de hafiflettim. Onunda benimle birlikte düzenli saatleri oldu ve 25 yıl böyle geçti. Her gün mutlu bir şekilde işime geliyorum çünkü gelinlerin en mutlu günlerine tanık oluyorum.

Ben annemin saçlarını taradığı gelinlerin kızlarının saçlarını tarıyorum. Hatta torunları bile geliyor.  Annem 55 yıllık bir kuaför ve burada bize koçluk yapıyor. Haftada bir kaç gün geliyor. Benim başarılarımla gurur duyuyor. Annem sayesinde basamakları koşarak çıktım. Çok iyi bir ustadan, çok güzel şeyler öğrendim. Bugün burada olmamın en büyük sebebi annemdir. Benim ustam annemdir. Topuzu ondan öğrendim.

saç, tasarım, moda, röportaj, konuk

hairistcomtr: Salon konseptinizden bahseder misiniz?

Damla Arı: Konseptim gelin saçları üzerine. Gece saçları da diyebiliriz. Çok doğal scalar da, çok ağır gece saçları da taradığım oluyor. Burası topuzlarıyla ünlü bir salon. Özellikle göçmen müşterisi çok olan salonlarda devasa topuzlar yapılır. Ben bu durumu zaman içinde değiştirdim. Bana artık her tarzdan insanlar geliyor. Her tarzda müşteriye hizmet vermek kariyerim açısından da oldukça önemli. Salondan mutsuz ayrılan gelin olmuyor.

Gelinimiz salonumuza geldiğinde düğün gününe bırakmadan saç modeline ve makyajına karar veririz. Öncelikle düğünün nerede olacağını sorarım. Düğüne geldiklerinde mutlaka gelinliklerini getirmelerini istiyorum. Duvaklarını, aksesuarlarını ve çiçeklerini görmek istiyorum. Zıt görünmelerini istemediğim için mutlaka damadın boyunu ve yaşını sorarım. Artık makyaj yapmıyorum ama makyöz arkadaşımıza destek oluyorum. Gelinlerin salonumdan tam anlamıyla güzel çıkmalarını istiyorum. Ayrıca mümkün olduğunca aynı gün fotoğraf çekimi yapmamalarını istiyorum. Fotoğraf çekimini düğün günü yaptıklarında saçlarında bozulmalar olabiliyor. Ayrıca fotoğraf çekimi başka bir gün olduğunda dış çekimler için daha özgür saçlar tarayabiliyoruz. Ben onlar için bir düğün paketi hazırlıyorum ve fotoğraf çekiminin düğünden önce olmasını rica ediyorum.

hairistcomtr: Aynı zamanda Kariyer Eğitim Kurumları’nda eğitimlerinizde oldu. Nasıl başladınız?

Damla Arı: Kariyer Eğitim Kurumları’nda topuz konusunda eğitim veriyorum.  Daha önce Estetica dergisiyle Kariyer Eğitim Kurumları’nın sponsor olduğu, yaptığımız bir topuz DVD’miz vardı. Çok keyifli bir işti. Ayrıca ben geçmişte Kariyer Eğitim Kurumları öğrencilik yapmıştım. Orada estetisyenlik ve güzellik uzmanlığı konularında eğitim aldım. Gidilebilecek tüm eğitimlere gidip, alınabilecek bütün sertifikaları aldım ki hala da topuz semineri veren arkadaşların topuzlarını izlemeye giderim. Çünkü ufacık bir dokunuş ve nüans farkının bile işime katkısı olduğunu düşünüyorum.

Kariyer Eğitim Kurumları’nda öğrencilerime topuzla ilgili minik detayları ve işlerini kolaylaştırabilecek püf noktalarını anlatıyorum. Gelinleri mutlu etmenin birçok yolu var. Vücut kusurlarını küçük dokunuşlarla kapatabiliriz. Kulağı büyük bir geline isterse kulağını yapıştırmayı teklif ederim. Bu çok bilinen bir şey değildir. Örneğin, gelin yüksek topuzlu bir model seçmiştir ama damadın boyu kısadır. Boy farkının olmaması için başka modeller öneririm. Buna benzer önemli detayları ve tecrübelerimi öğrencilerimle paylaşırım.

saç, tasarım, moda, röportaj, konuk

hairistcomtr: Hairist 2014’teki şovunuza dair neler söyleyeceksiniz?

Damla Arı: Hairist etkinliğinde yaptığım şov hayatımın en heyecanlı ve en güzel deneyimiydi. Bence Hairist etkinliği bir kuaförün kariyerindeki katılabileceği en önemli organizasyon. 6 ay önceden haber verildiği için çok rahat hazırlandım. Öncelikle modeller için seçmiş olduğum gelinliklerim çok farklıydı çünkü çok başarılı insanlarla çalıştım. Gelinlikler sadece o gün için tasarlandı. Önce gelinlikleri hazırlattım daha sonra ben onlara göre saç tasarlamaya başladım. Helenistik bir tarz oluşturmak istedim. Tasarımcı bir arkadaşımdan Helenistik döneme ait altın kaplamalı taçlar yapmasını istedim. Büyük organizasyonlarda nasıl saçlar taranıyor onlara baktım. O gün bizi seyreden 1350 kişi vardı. En ön sırada Türkiye’nin en başarılı kuaförleri ve duayenler vardı, en önemlisi de annem de oradaydı. Onların karşısında saç taramak benim için çok heyecan vericiydi. Hayatım boyunca bir daha o kadar güzel bir iş yapabilir miyim bilmiyorum. O etkinlikten sonra ufkum daha çok genişledi ve çok güzel geri dönüşler oldu.

https://www.hairist.com.tr/index.php?page=salonDetay&salonID=1692

hairistcomtr: İleride kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Damla Arı: Kariyer olarak sevdiğim ve mutlu olduğum bir yerdeyim ama gelecekte sadece gelinler ve nedimeleriyle ilgilendiğim butik bir yer açmayı düşünüyorum. Çoğu gelinim de benden tarz önerisi istiyor.  Çok iyi saç aksesuarları yapan ve çok rahat gelin ayakkabıları tasarlayan arkadaşlarım var, onlara yönlendiriyorum. Fotoğrafçı da öneriyorum. Gelin koçluğu konusunda profesyonelleşmek istiyorum. Gelin ve damadın fotoğraf çekimlerinden, mini cilt bakımı ve masajına kadar her aşamada hizmet verecek bir yer açmak istiyorum. Gelinlerimle kahvaltı ederken rahatça sohbet edebilmek istiyorum. Bu yolda emin adımlarla ilerlediğimi düşünüyorum. Ben genel yapım itibariyle her şeyi mükemmel severim. Bu nedenle bütün gelinlerimle ayrı ayrı ilgileniyorum. Bir günde yarım saat arayla, 10 gelinin saçını tarıyorum. Eğer rahatsız değilsem, tüm saçları ben tarıyorum. Ayrıca Bayrampaşa handikabını aşabilmek için Bahçeşehir’de de bir salon açmıştık ama benim için çok yorucu oldu ve kariyerime hiçbir şey katmadı. Zaten insanlar nerede olursak olalım topuz için bize geliyorlar.

hairistcomtr: Genç kuaförlere önerileriniz nelerdir?

Damla Arı: Yeni nesil genç meslektaşlarıma önerim; güncel trendleri takip edip kendi stillerine uyarlamaları, hedeflerini belirlemeleri ve o yönde ilerlemeleri, öğrenmeye açık, deneyerek tecrübe kazanan, özgün kuaförler olma yolunda gayret göstermeleridir.

hairistcomtr: Sevgili Damla Arı’ya samimi sohbeti için teşekkür ediyoruz. Ayrıca mesleğine ve mesleğini paylaşmaya yönelik tutkusunu tebrik ediyor, örnek bir kuaför olarak başarılarının devamını diliyoruz…

hairist.com.tr’nin resmi

 mobil uygulaması Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlarda!  

İndirmek için tıklayın:   

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiroller.mobi9450942228

 

https://itunes.apple.com/tr/app/hairist/id982145975