fbpx

Toprak Şeker Kuaför 2017’nin En İyi Salonları arasında

Köşkte bir salon…

İki koltuklu bir salondan, tarihi köşkte 1300 metrekarelik bir alanda kuaförlük…

Geçtiğimiz sene Mimar Yasin Altıpat’ın tasarladığı ve Şaşkınbakkal’da bulunan Ebil Saç Tasarım 19 ülkeden 83 salon arasından en iyi 9 salon tasarımından biri seçilmişti. Bu sene de Atölye Moda’nın tasarladığı Ziverbey’de bulunan Toprak Şeker Kuaför, Estetica Design ve Paris Mondial Fuarı desteğiyle belirlenen jüri tarafından Paris’te düzenlenen yarışmada dünyanın en iyi 12 salon tasarımlarından biri olarak seçildi.

En yenilikçi ve fark yaratan tasarımlara göre Avrupa, Amerika, Japonya ve Avustralya’dan 19 ülkeden 137 farklı salon değerlendirildi.

Dünyanın en iyi salon tasarımları arasında Polonya Poznań’dan AirHair Team, Polonya Rzeszów’dan Atelier Fryzjerstwa Marcina Kasprzaka, Amerika Los Angeles’dan Estilo Salon, Almanya Berlin’den Haarwerkstatt Black Label, Japonya Chiba’dan Hair Do Salon, İngiltere Londra’dan Josh Wood Atelier, İtalya Milano’dan Les garçons de la rue, İtalya Desenzano del Garda’dan Omar Bertasi, İngiltere Derry’dan RoCo Salon, Avustralya Sidney’den Royals Hair Hornsby, Türkiye İstanbul’dan Toprak Şeker Kuaför, Almanya Berlin’den Udo Walz Coiffeur geliyor.

Polonya Poznań’dan AirHair Team
Polonya Poznań’dan AirHair Team

Polonya Poznań’dan AirHair Team
Polonya Poznań’dan AirHair Team

Polonya Poznań’dan AirHair Team
Polonya Poznań’dan AirHair Team

Polonya Poznań’dan AirHair Team
Polonya Poznań’dan AirHair Team

Polonya Poznań’dan AirHair Team
Polonya Poznań’dan AirHair Team

Toprak Şeker Kuaför
Toprak Şeker Kuaför

Toprak Şeker Kuaför
Toprak Şeker Kuaför

Toprak Şeker Kuaför
Toprak Şeker Kuaför

Toprak Şeker Kuaför
Toprak Şeker Kuaför

Toprak Şeker Kuaför
Toprak Şeker Kuaför

Toprak Şeker Kuaför
Toprak Şeker Kuaför

Toprak Şeker Kuaför
Toprak Şeker Kuaför

Toprak Şeker Kuaför
Toprak Şeker Kuaför

Toprak Şeker Kuaför
Toprak Şeker Kuaför

Dededen toruna devam eden antika restorasyonu konusunda uzman Atölye Moda’nın uzmanlığıyla görkemli bir kuaför salonuna dönüşen Ziverbey’deki Beyaz Köşk, Türkiye’de bir ilk olarak şimdi Toprak Şeker kuaförlük markasına ev sahipliği yapıyor.

Kuaförlüğün değişen yüzü içerisinde villaların ardından tarihi bir köşkte bir kuaför salonu bulunması sadece markanın değil sektörün de başarısını simgeliyor.

‘Toprak Şeker aradı ve böyle bir yer tuttum dedi. İçeriye girdik. Elimizdeki malzemeleri kullanmayı düşündük ama mekanın ruhu buna izin vermedi. 3 katının toplamı 700 metrekare ve bahçesiyle birlikte 1150 metrekare olan köşkün içi boştu.

Ruhuna uygun yapalım istedik. Bahçede hiçbir şey yoktu yeşillendirdik.

Girişteki koltuk 155 senelik bir koltuk. Antikacıların evinden gelen, bizim özel toplamalarımız var. Biz her eski koltuğu almıyoruz oymaları, karakteristik özellikleri olması gerekiyor. Kapı girişindeki iki berjer Fransız berjer. İçerideki yeşil koltuk barok. Avizelerde Maria Teresa kullandık.’ sözleriyle Ferdi Yozgat ilk günkü heyecanla aşamaları anlatıyor.

Köşk fikri nereden geldi?

Toprak Şeker: Ardı ardına mevcut iki salonum için de yıkım kararı çıktı ve hep otopark sorunu yaşadım. Feneryolu’nda tarihi bir köşk vardı. O dönem ona gücüm yetmedi ama hep de içimde kaldı. Bir gün geçerken köşkü gördüm. Mail attım, dönüş yaptılar. Kafamda üç şey vardı han tutmak, tekne almak ve daha niş çalışmak beylerbeyinde müstakil bir yer tutmak. Çünkü bölgeden, dükkâncılık kültüründen sıkılmıştım. Bölge değiştirdik, 6 km uzağa taşınmış olduk. Çok büyük bir riskti. Ancak Türkiye’de örneği yok. Müstakil olarak olsa da tarihi bir benzeri yok. Anıtlar Kurulu olduğu için her şeyi düzgün yapmalısın: Çaktığımız çivinin ne kadar girdiğini hesaplayarak yaptık. Doğal olarak her istediğimizi yapamadık.

Spot kültüründen biraz uzaklaşmak istedik. Retro bir tarz oluşturalım, köşkün orijinalini yaşatalım istedik. Eski projeyi aldık perdesine kadar aynı yaptık. İnsanlar evine geliyormuş gibi hissetsin istedik. Hedef kitle belli. Geldiği zaman da mutlu oluyor.

Estetica: Dikkat çeken neler var?

Ferdi Yozgat: Karşı tarafta saç analizi için bir bölümümüz var. İki tane gelin odamız var. Birinde beyaz, diğerinde bordolar hakim. Gelin odaları için otel suite’i gibi bir alan olsun istedik. Gelin geldiğinde tüm ikramlarımız var. Ailesi ile beraber giriyor içeriye ki giriş bölümünün en güzel özelliklerinden birisi bu oldu. Oradan yılda 80 tane gelin çıkıyor.

Merdivenden yukarı çıkarken bir Atatürk büstümüz bahçede girişinde at heykelleri var.

Üst katın orta yerinde ışık alan ve yansıtan oniks mermer gece lambası gibi de olabiliyor. Ortamı aydınlatıcı bir özelliği var. 700 kilo ağırlığında.

Pencere kısmında Anka kuşu desenli dekoratif eşya kullandık. Yukarıda toplam 22 tezgahımız var. Tüm tezgahlarda antik ayna kullandık ve orijinal varak yaptık. Perdelerde kadife kullanarak içeriyi biraz daha sıcaklaştırarak ev havasını kazandık.

Tezgahlara ciddi bir aralık vererek birbirlerinden rahatsız olmalarını engelledik. Frida, Marilyn Monroe vb resimleri sandalyelere baskı press yaparak kullandık. Yıkama üniteleri ise ayrı bir odada yer alıyor.

Toprak Şeker: Daha önceki salonumda ayrı bir yer tutup orayı yıkama alanı yapmıştım. Yıkama ünitelerinin ayrı yerde olmasından yanayım. Orası bağımsız olsun, orada başka bir müzik olsun istedim. Kimi zaman renk tutmuyor. Boya getiriyorsunuz o anda ve orada bir telaş oluyor. Yıkama yeri bir kuaför salonunun en temiz olmayan yeridir. O odanın ayrı olması benim için çok iyi oldu. Girişte bir tane, üstte bir tane bodrumda 6 tane tuvalet olmak üzere köşkte 8 tane tuvalet var. Tuvaletlerde her şey dokunmatik ve kendi doğal dokusunda.

Toplam 38 kişi çalışıyor. Aynı anda 22-25 arası misafir ağırlayabiliyoruz. VIP alanlarla beraber toplam 30 kişiye hizmet verebiliyoruz. Günde toplam 80 müşteriye hizmet verebiliyoruz.

Müşteri tepkileri nasıl oldu?

Toprak Şeker: Köşkte çalışmaya başladığımız gün ilk müşterim 14 yıllık bir müşterim oldu.

Birçok müşteri korkarak giriyor. Buranın kuaför olduğuna inanmıyorlar. 3 ay tabela izni alabilmek için uğraştık. Bir köşk var ama oranın Toprak Şeker olduğunu kimse bilmiyordu. Anıtlar Kurulu’ndan onay çıkana kadar tabelayı bekledik. Nitekim tabelaya onay çıkmadı. Köşkün duvarına asamazsınız dediler. Tamam dedik, biz de dış bahçeye uygulayalım dedi. Şu anda gelen müşteriler olumlu tepki veriyor. Çünkü hem mekan güzel hem de verilen hizmet iyi.

Elbette gelmeyenler oldu. Çekindikleri için, lokasyon değiştiği için ama üstüne eklenenler de bir o kadar oldu. Bir kısmı oranın ihtişamını kabul etmedi.

Önceden ertesi güne randevu veremezken o randevu defteri 10 gün sonraya sarkmaya başladı. Bir kitle korktu ama gelmek isteyen çok fazla yoğun bir kitle de var. Bir köşk var orada ve iyi hizmet de veriliyor. Şu anda gelmek görmek isteyen insanlar var. Hizmet alıp arkadaşını getiren çok müşteri var.

Sunduğunuz hizmetin bir köşk içinde yapılıyor olmasının etkisi?

İyi hizmet alıyorlar. Kendilerini özel hissediyorlar. Olumlu olumsuz bir sürü yorum oldu. Ortaya ruhunu koymuşsun, çocuğun gibi almışsın, sıfırdan getirmişsin. Bu mesleğe başladığım yer de belli. İki koltuklu bir yerden başladım. Bugün buradayım şu anda ve insanlar da buna saygı gösteriyor. Seni motive ediyorlar. Gerçekten böyle bir hizmet böyle bir mekan yok diyorlar. Yaptığın iş ile de pekişince maddi olarak da karşılığını alınca daha iyi ne yapabilirim diye düşünüyorsun. Bali’den iki tane masöz getirerek gün boyunca refleksoloji, masaj yapsın ve insanlar bundan ücretsiz yararlanabilsin planım var.

Toprak Şeker değil de başka bir kuaför bir böyle bir şey yapsaydı ne hissederdin?

Toprak Şeker: Ben hırslı bir insanım. Bir insan bunu yaptıysa ben daha iyisini yapabilirim diyorum. Yapılmışı varsa da Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yok. Daha büyük hedefler konabilir. Bitti mi? Bitmedi! Neden bir boğaz yalısında bir kuaför olmasın ki? Bunu eninde sonunda yapacağım ya da bir başkası yapacak.

İyi ki kuaför oldum diyor musunuz?

Toprak Şeker: Bu hayatı bana kuaförlük verdi. Gittiğim her yerde gururla ben kuaförüm diyebilirim.

Mimari Uygulama: Atölye Moda – Fotoğraflar: Koray Polat

Detayları Estetica Dergisi Yaz 2017 Sayısı’nda bulabilirsiniz.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz