Sürdürülebilir Moda

Kategori

Sürdürülebilir modanın öncülerinden Aslı Jackson ile geleceğin modası, sürdürülebilirliğin yeri ve Kuaförler Derneği ile yaptığımız çekimi konuştuk. Tasarımlarında eski kıyafetleri zamansız parçalara dönüştüren Jackson yaratıcı kimliği ile yeni çizgiler oluşturuyor ve modayı tekrar belirliyor.

Aslı Jackson

Estetica: Kendinizi tanıtır mısınız?

2004’te Londra University of the Arts Central St. Martins Güzel Sanatlar Üniversitesi Moda Tasarımı bölümünden mezun oldum. Çalışma hayatıma ilk olarak Vivienne Westwood ve Mc Queen ile başladım. Özgün kıyafetlerim Soho’da ve Bricklane’de tasarım mağazalarında satılmaya başladı. Irene Burogo’nun ‘Yaşlanma’yı işlediği alternatif filmi için konsept ve kostümleri tasarladım. Kodak reklam film için hem fikir hem kıyafetleri tasarladım ve stil danışmalığını yaptım. İstanbul Bienali’nde “decompass” toprağa gömdüğüm gelinlik ile bir performans ve video sanatı olarak izleyici ile buluştum. İstanbul’da ilk tanıştığım sanatçılardan Gökçe ile ‘Tuttu Fırlattı’ albümünde kreatif danışmanlık yaptım. Biz klipteki kostümleri sandıktan çıkardığımız ve anısı olan bir çok eklektik kumaş ve materyali birleştirerek özgün bir imaj çıkardık. 

Londra’da dayanışma merkezlerinden aldığım kıyafetleri dönüştürüp adına “Garderobe Surgery” dediğim yaratıcı yapı bozumu tekniği ile ‘kıyafet dönüştürme sanatı’ hareketini başlattım. İstesek de istemesek de değişim kaçınılmazdır. Bugün konuşulan senaryolar gerçek olur da, dünyada bir çoğumuz işsiz kalırsa o zaman bu tip kendiniz yapabileceğiniz, çevre dostu, ekonomik ve bütçeye oldukça faydalı sistemin kıymetini anlayacağız.

Estetica: Yolunuz moda ile nasıl kesişti?

Çocukluk hayallerim ve Londra’ya göçmem ile kesişti. Herkes çocukken sanatçıdır ve yaratıcıdır. Mesele büyüdükten sonra da sanatçı kalabilmek.

Estetica: Tasarımlarınızda nelerden ilham alıyorsunuz?

Meraklı bir insan olmak, hayatta sizi bambaşka alanlara götürebiliyor. Değişimden ilham alıyorum. Öğrenmek ve sürekli büyümek benim için çok önem taşıyor. Bu bir yaşama sanatı. Hala büyüdüğümde ne olacağımı bilmiyorum ve bu bana oldukça heyecan ve ilham veriyor.

Aslı Jackson

Röportajın tamamını Estetica Dergisi Sonbahar Sayısı’nda bulabilirsiniz…

Estetica Dergisi’ne abone olmak için hemen formu doldurun, arayalım!

    Önerilenler

    Benzer İçerikler