Sürdürülebilir Beslenme Nedir?

Kategori

Nazlı Deniz Ayyıldız Atak / Uzman Diyetisyen

Sürdürülebilir beslenme; yasaklardan uzak, ‘’şekersiz’’, ‘’unsuz’’ gibi kısıtlamalardan kendini sıyırabilmiş, hayat boyu sürdürebileceğiniz besin çeşitliliği yüksek bir beslenme şeklidir. Öyle ki, eğer sağlıklı bir sürdürülebilir beslenme sistemi oluşturursanız, hayat boyu diyet listelerine, detox listelerine ihtiyacınız kalmaz.

Peki, nasıl sürdürülebilir besleneceğiz?

1. Gerçekçi olmalıyız!

Hedeflerimizde gerçekçi olmaya çalışmalıyız. Örneğin. “Sürekli evden, işe yemek götüreceğim’’ cümlesini “Haftanın bazı günleri evden yemek getirebilirim’’ olarak değiştirmekle işe başlayabiliriz. Ya da ‘”Bundan sonra hiç tatlı yemeyeceğim!’’ demek yerine, “Tatlı tüketimimi biraz azaltacağım.’’ diyebiliriz. Bunlar hem gerçekçi hedefler koymamızı sağlar, hem de uzun süre sürdürebileceğimiz beslenme alışkanlıkları da katar.

2. Beslenmede çeşitlilik sağlamalıyız!

Hep aynı çeşit besinlerle beslenmek, sürdürülebilirliği bozar. Besin çeşitliliğimizi arttırmak, hem sürdürülebilir beslenmeye katkı sağlayacak hem de sağlığınıza fayda sağlayacaktır. Ama rutin beslenmenizde olmayan besinleri, avokado, mango vs gibi, rutininize eklemenizden bahsetmiyorum tabi ki. Hali hazırda beslenme rutininizde olan besinlerle çeşitlilik sağlamayı hedeflemek gerekir!

3. Yasaklara yer vermemeliyiz!

Sürdürülebilir beslenmede yasak yok. Çünkü yasaklar hep delinir:) Önemli olan kendinize zarar verdiğini düşündüğünüz besinleri/alışkanlıkları kısıtlayabilmeniz, yasaklamanız değil. Yasaklar hep caziptir. 

İşte bu 3 maddeye uyum sağlamanız, yavaş yavaş sürdürülebilir beslenmeye adım atmanıza yardımcı olacaktır. Fakat acele etmeyin, bir anda alışkanlık değişimleri kolay olmaz. Kendinize zaman tanıyın ve şefkatli olun.

Önerilenler

Benzer İçerikler