Stres ve Kaygıdan Kurtulmanın 12 Yolu

Stres ve kaygı, hayat kalitemizi ciddi bir şekilde etkileyerek yaşamımızı keyifsiz hale getirebilir. Stres ve aşırı endişeli halden sıyrılmamızı sağlayacak en etkili yöntemleri sizin için derledik.

Görselleştirmeyi Öğrenin

Görselleştirme, üretkenliği artırmanıza ve aynı zamanda hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Hedefinizi hayal edip kendinizi o hedefe zaten ulaşmış olarak hayal edin. Ulaşmak istediğiniz olumlu sonucu olabildiğince ayrıntılı olarak hayal edin.

Bilim, görselleştirmenin, beklenen sonuca ulaşma olanağınızı artıracak şekilde hareket etmenize neden olduğunu gösteriyor.Akupunkturu Deneyin

Akupunktur

Genellikle vücudumuzdaki fiziksel rahatsızlıkların, bedendeki enerji dengesizliğinden kaynaklandığına inanılır. Vücudun enerji sistemini dengeleyen akupunktur, kendinizi hayli rahatlamış hissetmenizi sağlayabilir ve stresten kurtulmanın harika bir yoludur.

Bir uyku rutini oluşturun

İyi bir gece uykusu, kendinizi yenilenmiş ve gençleşmiş hissetmenizi sağlar. Işıkları söndürmeden bir saat önce tüm teknolojik aletleri kapatın. Uykuya dalmanıza yardımcı olacağı için bir kitap okuyun. Hafta sonları da dahil olmak üzere her gün aynı saatte yatın ve uyanın. Vücut, düzenli yaşam ritmine olumlu yanıt verir, bu yüzden iyi uyursunuz.

uykusuzluk

Aşamalı Kas Gevşetme

Sakin bir yerde uzanın. Nefes alırken ayak parmaklarınızı ve ayaklarınızı sıkın. Nefes verirken gevşetin. Ayak parmaklarınızdan başınıza kadar vücudunuzdaki tüm kas gruplarını bu şekilde çalıştırın.

Takviye Alın

Birçok takviye stresi azaltabilir. Örneğin; magnezyum, kasları gevşetir. Melatonin, uyku döngülerinde size yardımcı olur. Kedi otu denilen valerian, ciddi bir kaygı gidericidir ve uyumanızı kolaylaştırır. Ruh halinizi iyileştirmek için vitamin B kompleksini deneyebilirsiniz.

Refleksoloji

Antik refleksoloji sanatına ya da terapetik ayak masajına göre, ayak tabanları vücudun bir haritasını içerir. Ayaklarda farklı noktalara baskı uygulayarak vücudun enerji sistemi dengeye getirilebilir. Çok rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir uygulamadır.

refleksoloji

Uyarıcılardan kaçının

Şeker, kahve gibi uyarıcıların böbrek üstü bezlerini aşırı aktif hale getirerek stres seviyesini arttırdığı kanıtlanmıştır. Uykunuz da bundan nasibini alır ve yorgun hissedersiniz.

Yeni bir şey deneyin

Tamamen yeni bir şey yapmak sizi eski rutininizden uyandırır ve beyni uyarır. Farklı bir şeyler yapmak size yeni bir bakış açısı kazandırarak sizi olumlu yönde zorlar.

Keyif Aldığınız Şeyleri Daha Fazla Yapın

Sizi neşelendiren şeylerin neler olduğunu tespit edin ve bunları daha fazla yapmaya çalışın. Ayrıca, eğlencesiz bir hayat, hayat değildir. Sürekli çalışıyorsanız, yeterince eğlenmiyorsunuz demektir.Yeterince eğlenmiyorsanız mutsuz, doyumsuz ve stresli hissetmeniz doğaldır. Eğlenmek zihinsel sağlığın anahtarıdır.

eğlenmek

Bir Hobi Edinin

Bir hobi edinmek eğlenmenin, beyni meşgul etmenin, anda kalmanın, akışı deneyimlemenin, bir amaç ve tatmini bulmanın en iyi yoludur. Hobiler söz konusu olduğunda liste uzayıp gider. Kendinize en uygun olan ve sizi en çok çeken aktiviteyi bulun.

hobi

Bol Bol Gülümseyin

Güldüğünüzde beyniniz, mutlu olmanız gerektiğine inandırılır ve sizin için “mutluluk hormonları” üretmeye başlar. O yüzden mutlu hissetmediğinizde bile gülümseyin. Ayrıca, gülümsemek yüzünüzdeki kasları oa gevşeterek gerginliği atmanıza yardımcı olur.

Esnek Olun

Daima zihnimizde işlerin nasıl yürümesi gerektiğine dair bir planımız vardır. Ancak, çoğu zaman hayatın bizim için farklı planları olduğunu görürüz. İşler her zaman planladığımız gibi gitmez. Uyum sağlayabilmek veya akışa devam edebilmek değerli bir beceridir. Beklenmeyen değişiklikleri de olgunlukla kucaklayın.

Önerilenler

Benzer İçerikler