Schwarzkopf Professional Genel Müdürü Viki Motro ile beraberiz

Kategori

Kadın yöneticiler yeni yazı dizimiz için pozitif ayrımcılığa önem veren Eczacıbaşı Schwarzkopf Professional Genel Müdürü Viki Motro ile beraberiz.

Schwarzkopf Professional Genel Müdürü Viki Motro

Estetica: Eğitim ve iş hayatınızdan bahseder misiniz? Ne zamandan beri Schwarzkopf Professional bünyesinde kuaförler ile berabersiniz?

Viki Motro: Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra Eczacıbaşı İpek Kağıt’da pazarlama bölümünde işe başladım. Daha sonra Eczacıbaşı’nın Girişim Şirketi’ne geçtim. 2007’de Eczacıbaşı-Schwarzkopf Joint Venture şirketine Genel Müdür olarak atandım. 10 senedir kuaför sektöründeyim.

Estetica: Bu kariyer yolculuğunda Eczacıbaşı’nda 30 senelik bir geçmişiniz var. Bir kadın olarak bir zorlukla ya da farklı bir engelle karşılaştınız mı?

Viki Motro: Aslında çok karşılaştığımı söyleyemem. O açıdan şanslı oluğumu düşünüyorum. İyi bir topluluktayız. Eczacıbaşı’nda yolculuğunuz önce insana saygıyla başlıyor. Çok çalışıp, farklı bir şeyler yaptığınızı göstermek gerek bu yolculukta. Dolayısıyla çok çalışmam gerekti. Kadınlar kendilerini ortaya koymaktan çekiniyor. Aslında kendi engellerini yaratıyorlar. Gerçek potansiyellerini kullanamıyorlar o zaman.

Schwarzkopf Professional Genel Müdürü Viki Motro ile beraberiz
Schwarzkopf Professional Genel Müdürü Viki Motro

Estetica: Kadın çalışanların verimliliği ile erkek çalışanın verimliliği arasında sizin özelinizde bir gözlem var mı?

Viki Motro: Biz dengede gittiğimiz için iyi sonuçlar alıyoruz diye düşünüyorum. Farklı cinsiyetlerin farklı iş yapış biçimleri olabiliyor. Genelde takımlar içinde de denge olduğu zaman verimli çalışılıyor. Kadınlar biraz daha titiz, dedike, sonuna kadar zorluyorlar, aldığı işi en mükemmel şekilde yapmaya çalışıyorlar. Daha sadıklar ve daha güzel iş çıkarıyorlar. Kuaförlük sektöründe de bu dengeler kurulur ve daha fazla kadın rol alırsa daha hızlı gelişeceğine, daha farklı işler çıkabileceğine, farklı bakış açılarının da sektöre entegre olacağına inanıyorum.

Estetica: Kadın çalışanların önünde engeller var. Bir süre sonra eşinin çalışmasını istememesi gibi.

Viki Motro: Teşvik etmek lazım. Kadına o ortamı sağlamak gerekiyor. Eşiyle, çocuğu ile huzur içinde rahat çalışabileceği, güvenle gidip gelebileceği bir işe kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum. 

‘Farklı düşünebilen, yeni şeylere açık insanların başarılı olacağına inanıyorum.’

Estetica: Kadın yöneticilere tavsiyeniz nedir?

Viki Motro: Kendileri çekinmesinler, kendilerini göstersinler. İşlerini iyi yaptıktan sonra mutlaka fark edilirler. Farklı düşünebilen, yeni şeylere açık insanların başarılı olacağına inanıyorum. Kadının hayatı planlama üzerine geçiyor. Evdeki işleri, çocuğunuzu, işinizi planlayacaksınız. Dolayısıyla bunu iyi yapabileceklerini düşünüyorum kadınların. Ne kadar eşitlikçiyiz dersek diyelim kadınların biraz daha fazla görevi var. Bu kadar işi yönetebilen kadın şirket de yönetir. Yeter ki cesaretli bir şekilde öne çıksınlar.

Estetica: Viki Motro’nun yaşam felsefesi nedir? Sizin için önemli olan nedir?

Viki Motro: Mutlu ve huzurlu olmak. Yaptığın her işte hayatın tadını çıkartarak yaşamak önemli olan. Temel felsefem bu.

Estetica: Viki Motro’ya teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Detayları Estetica Dergisi 2017 Renk Sayısı’nda bulabilirsiniz.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz