Sarıdan koyu renge geçişin 7 püf noktası

Müşterilerinizin saçlarını açık renkten koyuya çevirmek çoğu zaman hassas ve zorlu bir süreçtir. Bu süreci kusursuz bir şekilde tamamlamak ve oluşabilecek nahoş sonuçlardan kaçınmak için 7 altın kural:

1) Ana kural şu: hedeflediğiniz renk mevcut rengin iki ya da daha fazla ton koyusu ise daima saça ön pigmentasyon işlemi uygulanmalıdır. Uygulanmadığı takdirde rengin kalıcılığı azalır ve genelde yanlış renk değişimi işleminin neticesinde ortaya çıkan haki yeşil/gold renkle sonuçlanır. Ön pigmentasyon yaparken kullandığınız markanın alt tonlarına ya da pigment kartelasına başvurun. Hedeflediğiniz rengin gerektirdiği mat tonları kullandığınızdan emin olun. 

Örneğin, daha önceden rengi açılmış saça yoğun bir 5 numara uygulamaya çalışıyorsanız, 5 numaranın alt tonu Kızıl-Turuncudur. O yüzden hedeflediğiniz rengi uygulamadan önce saça Kızıl-Turuncu rengi vermelisiniz. Alt tonlar hedeflenen son rengi, tıpkı duvardaki astar boyanın nihai rengi desteklediği gibi destekler. 

2) Müşterinizin saç rengini koyuya çevirirken uzun süre kalıcı bir etki için renk değişikliğini yapmadan önceki haftalarda müşterinizin saçını protein bakımlarıyla yapılandırmak çok önemlidir. Bu nedenle renk değişikliğine gitmeden önce müşterinize saçı yeniden yapılandıran bakımları önermeyi unutmayın. Pigment saçın dış tabakasında depolandığı için, daha önceden rengi açılmış bir saçın dış tabakası daima yapısal olarak hasar görür. Yeterli protein saça suni pigment sağlar.

3) Ön pigmentasyon işleminde gözenekleri eşitleyici ürünler çok önem taşır. Önceden rengi açılmış ya da aşırı işlem görmüş saçta gözenekler eşit değildir. Gözeneklerin eşit olmaması saçta yeşil tonların oluşmasına ya da rengin hedeflenenden çok daha koyu olmasına yol açar.

4) Saçı koyu renge çevirirken sadece yarı kalıcı boya kullanmanızı öneririz. Kalıcı boya kullandığınız takdirde aşırı sıcak ya da aşırı açık bir renk elde edebilirsiniz. 

5) İlk randevuda, müşterinizi her ilk boyama işleminde rengin solma ihtimalinin olduğu konusunda uyarmalısınız. Evde uygulayabileceği bakımlarla saç rengini koruyabileceği ürünleri tavsiye edebilirsiniz. Müşterinize 6 haftalık bir süre zarfında saçı görmek istediğinizi belirtin. Bu profesyonel bir tavırdır ve müşterinizden bir sonraki randevuyu garantilemiş olursunuz. 

6) Renklendirme hizmetlerinde, müşteriyi saç rengi değişikliğinin ardından 72 saate kadar saçını yıkamaması konusunda uyarın. Renk molekülleri oksitlenirken saçta titreşirler. Bu süreç ve hemen sonrasındaki zaman zarfında saç ısı ya da nem gibi faktörlere daha duyarlıdır. Yeni boyanmış saçı sıcak suda kısa süreli de olsa yıkamak rengin atmasına sebep olur.

Ayrıca, kuaförler saç derisinde mevcut olan yağların saç için en iyi nemlendirici ve besleyiciler olduğunu bilirler. Bu yağların saçta korunması gözeneklerin eşitlenmesi ve besleyicilik açısından çok önemlidir. 

7) Ön açma ve ön pigmentasyon işleminden geçen saçların belli bir derecede hassaslığa sahip olacağı konusunda müşterilerinizi bilgilendirin. Saç kurutma makinesi ya da maşa gibi ısı veren gereçlerin kullanımını azaltmalarını (haftada iki kez) tavsiye edin. 

Önerilenler

Benzer İçerikler