Saçtaki doğal renk vericilerin bileşimi

0

Renklendirme

Eumelanin, Pheomelanin ve Oxymelanin’ın anlamını biliyor muydunuz?

Melanositler tarafından oluşturulan renkler, kalıtıma bağlı olarak ve enzimlerin etkisi altında farklı kimyasal değişiklikler gösterir ve farklı renkler ortaya çıkar. Bu farklı renklerin saç keratini ile bileşiminden mat-koyu renklerden oluşan bir karışım ortaya çıkar. Siyah veya kahverenginin nedeni eumelanin, kızıl veya sarı rengin nedeni ise pheomelanin pigmentleridir.

Eumelanin

Koyu renkli doğal renk vericilerin (pigment) tümü için kullanılan genel bir ifadedir. Siyah ve kahverengi saç renginin oluşumundan sorumludur. Yapılarındaki kükürt oranı pheomelaninden azdır.

Pheomelanin

Saçtaki sarı ve kırmızı tonları oluşturan doğal renk vericilerdir. %10-12 arasında renk verici içerir. Bu nedenle sahip oldukları rengin kimyasal işlemle açılması eumelaninlerden daha zordur. Kızıl saçların kahverengi saçlardan daha zor açılmasının sebebi budur.

Oxymelanin

Oxymelanin olarak bilinen diğer bir renk verici sarı veya kırmızı renkte olup rengi açılmış eumelanin olarak tanımlanır. Yapısında kükürt bulunmaz. Sarı-kırmızı ve mat-koyu renkler saçta farklı oksidasyon kademeleri yoluyla oluşur. Renk, eumelanin renk vericisinin tanecik boyutuna ve saç içindeki dağılım yoğunluğuna bağlıdır. Toplam melanin miktarı ile eumelanin ve pheomelanin oranları saçın rengini belirler. Koyu renkli saç, açık renkli saça göre daha fazla melanin içerir. Siyah renkli saç yaklaşık yüzded 4 oranında melanin içerir. Saç rengini etkileyen diğer bir etkende yaştır. Yaşlanmayla birlikte melanin renk vericileri yok olur ve saç beyazlaşır.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin.
Lütfen isminizi buraya yazın.