fbpx

60’lardan Günümüze Saç Stil İkonları

60’lardan günümüze saç stilleriyle tüm dünya ve Türk kadınlarını peşinden sürükleyen ve kuaför salonlarına referans olarak gösterilen ünlü saç stil ikonlarını ve ilgili saç modellerini sizler için derledik. Kimler bize ilham verdi, kimleri örnek aldık?

60’lar

Ajda Pekkan

Ajda - saç stil ikonları

Türkiye’de gerek 60’lar gerek 70’lerde kadınların saçını en çok taklit ettiği isimlerin başında Awda geliyor. Özellikle Bridget Bardot stili topuzların ülkemizdeki ilk uygulayıcısı olarak akşam etkinliklerine ve davetlerine katılan kadınlara büyük bir ilham verdi.

70’ler

Farah Fawcett

Bir dönem herkesi ekranlara kilitleyen Chirlie’nin Melekleri’nin göz alıcı oyuncusu, saçlarıyla o döneme damga vurdu. Havalı, kabarık katlı dalgalarla görkemli bir şekilde omuzlara dökülen saçlar, o ekranda belirdiği günden bu yana bir stil imgesine dönüştü. Farah Fawcett; zamanında “Amerikan gençlerinin güzel kadınları zeki kadınlara tercih etmelerinin nedeni, görme yeteneklerinin düşünme yeteneklerinden daha fazla gelişmiş olmasıdır,” demiş olsa da, estetik üstünlüğün daima zekaya baskın gelmesi, sadece Amerikalılara özgü bir durum değildir kuşkusuz. İnsanın güzele olan meyli, söz konusu ilk izlenimler ve tercihler olduğunda asırlardır tartışılagelen bir konu olmaya devam ediyor.

80’lerin Saç Stil İkonları

Diana

Prenses Diana, sadece 80’lerin değil 90’ların da en çok takip edilen stil ikonuydu. Bugün hala yaşıyor olsaydı, muhtemelen zarafeti, ışığı ve kendine özgü stili ile konuşulmaya devam edecekti.

Prenses Diana 80ler

Madonna

Michael Jackson’la birlikte, bir ikon olarak müzik dünyasına adını altın harflerle kazıyan Madonna’nın, 80’lerden itibaren yer yaptığı, her giydiği, her sözü ve fotoğrafı olay oldu, büyük yankılar uyandırdı. O döneme özgü kabarık ve dağınık saçlarının ardından kısa kullandığı saç stilleri ile de hayranlarını peşinden sürükledi. 80’lerden sonra da trend belirleyen, trendlere öncülük eden görünümüyle konuşulmayı başardı.

Madonna

90’ların İkonları

Meg Ryan

90’ların romantik komedilerinin sevimli ve güzel kadını Meg Ryan, bu sevimliliğini o dönemde trend öncüsü olan bukleli bob kesim saçlarıyla ikiye katladı. Dünyanın dört bir yanında kadınlar ellerinde Meg Ryan fotoğrafı ile kuaföre koşturuyordu. Bu model, bugün farklı ve modern dokunuşlarla popülerliğini korumayı sürdürüyor.

Meg Ryan - saç stil ikonları

Jennifer Anniston

Tüm dünyada fırtınalar estiren Friends dizisinin Rachel’ı Jennifer Anniston, şimdi “utanç verici” olarak tanımlasa da, o dönemde kullandığı katlı ve omuzlarda saç kesimi çok popüler olmuş ve ikon haline gelmişti. Bu saç modeli bu yıl modern yorumlarla moda sahnesine yeniden yerleşti. Anniston, bugün saçıyla hala başları döndürmeye devam etse de büyük değişiklikler yapmaktan kaçınıyor.

Anniston - saç stil ikonları

Winona Ryder

Bugün yeniden moda sahnesine çıkan “bixie” model saçları vitrine ilk çıkaran Winona Ryder’dı. 90’larda sadece yaşadığı aşklarla değil, sık sık değiştirdiği saç stilleriyle bugüne ışık tuttu. Minyon bir yüze sahip olduğu için hepsini de büyük bir zarafetle taşıdı.

WinonaRyder

Julia Roberts

Pretty Woman’daki o muhteşem sahneyi hepiniz hatırlarsınız. Vivien karakterinin geceyi Edward’la (Richard Gere) geçirdikten sonra, sabah yatakta sarı bob peruğundan kurtulmuş, kızıl bukleleri yastığa dökülmüş şekilde uyuduğu o sahne… Bu kült filmden sonra uzun yıllar kıvırcık kızıl saçlarından vazgeçmeyen oyuncu, saçları en çok beğenilen ünlüler arasında yerini aldı.

Roberts - Pretty woman - saç stil ikonları

Sarah Jessica Parker

90’larda kıvırcık saçlarıyla milyonları kıskandıran ve herkesi saçlarını kıvırmak için birer maşa sahibi yapan bir diğer ünlü isim de Sex and The City’nin Kelly’si Sarah Jessica Parker’dı.

Sarah Jessica Parker - stil ikonları
Fotoğraf: Barry King/WireImage

Victoria Becham

90’yı yıllar saçlarda stil çeşitliliğin ve büyük atılımların yaşandığı muhteşem bir dönem olarak kuaförlerin de gözdesidir. O dönemde kadınların benzemeye çalıştığı ünlülerden biri de Spice Girls üyesi Victoria Becham’dı. Koyu renk küt saçları ile bob’a bugünkü popülerliğini kazandıran isimlerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Becham 90s

2010’ların Saç İkonları

Blake Lively

Işıltılı, hacimli, dalgalı ve havalı uzun sarı saçları ile Gossip Girl dizisindeki popüler zengin kız rolünün hakkını vererek üne kavuşan oyuncu, model Gisele ile birlikte saçları en çok kıskanılan ünlüler listesinde başı çekiyor.

Blake Lively

Aslı Enver

Türkiye’de yaşayıp da kuaför koltuğuna “Aslı Enver’in kakülünden istiyorum,” demeyen kadın çok azdır. Kakülü herkesten iyi taşıyan oyuncunun saçlarıyla bir stil ikonuna dönüştüğünü söyleyebiliriz.

saç stil ikonları

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz