fbpx

Saç Rengini Uzun Süre Korumak için Ne Yapmalısınız?

Kadınlar, diledikleri saç rengine kavuştuktan sonra kuaför salonundan daha özgüvenli ve iyi hissederek ayrılırlar. Yeni boyanmış saçlarımızı mümkün olduğunca uzun süre kullanabilmek isteriz. Rengin bir ya da iki hafta sonra solması, canlılığını yitirmesi can sıkıcı bir durumdur. Halbuki, saç rengini ilk günkü gibi ışıltılı ve canlı tutmak imkansız değil. İşte saç boyasının uzun süre dayanması için yapmanız ve yapmamanız gerekenler:

Saçınızı İlk Üç Gün Yıkamayın

Boyandıktan sonra saçınızı şampuanlamadan önce en az üç gün bekleyin. Bu üç günlük bekleme süresi “kütikülün kapanması ve rengin iyice oturması için” yeterli bir zamandır. 

Renk Korumalı Şampuan ve Haftada Bir Pigmentli Şampuan Kullanın

Saçın ışıltılı ve salondaki gibi canlı görünmesini sağlamak için mutlaka haftada en az bir kez pigmentli bir şampuanla yıkayın. (Mor şampuan sarı saçların yanı sıra gri ve küllü tonları da aydınlatır.) Sarı saçlar için Davines Sarışınlık Geliştirici Şampuan ve Bonacure ph 4.5 Renk Koruma Gümüş Şampuan. Diğer renk koruyucu şampuanları görmek için tıklayın.

Igora, Schwarzkopf Professional

İki Yıkama Arasını Uzatın

Saçınızı her gün ya da gün aşırı yıkarsanız, her seferinde rengin biraz daha akmasına yol açmakla kalmaz, aynı zamanda saçınızı ve saç derinizi nemlendiren, canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayan doğal yağları da saçtan temizlersiniz. İki yıkama arasındaki süreyi daha uzun tutmaya çalışın.

Sıcak Sudan Kaçının

Yeni renklendirilmiş saçların sıcak sudan kesinlikle kaçınması gerekir. Sıcak su saç renginin dış katmanını kaldırır ve rengin solmasına neden olur. Ilık ya da soğuk su ise kütikülün (saçın dış tabakası) kapanmasına ve taze rengin saçta kalmasına yardımcı olur.

Saç rengini Uzun Süre korumak
Majirel, L’Oréal Professionnel

Fazla Güneşten Uzak Durun

Kimyasallar ve klorun yanı sıra rengi saçtan sıyıran başka bir etmen daha vardır: güneş. Uzun süre doğrudan güneşe maruz kalmayın ve saçlarınız için özel olarak tasarlanmış bir SPF ürün kullanın. 

Saç Rengini Uzun Süre Korumak
Hush Passion

Isı Koruyucu Ürün Kullanın

Saçları ısı koruyucu bir ürün kullanmadan sıcak aletlerle şekillendirmeyin. Saçlarınız ne kadar sağlıklı olursa olsun ısı, rengi ve nemi ortadan kaldırarak saçta büyük hasara yol açar.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz