Saç dökülmesinin fizyolojik nedenleri

0

Günlük hayatımızda, yüzlerce saç telini kaybetme eğilimindeyiz. Saç dökülmesinin fizyolojik nedenlerinden bazıları şunlardır:

Dengesiz beslenme, erkeklerde ve özellikle kadınlarda saç dökülmesinin ana nedenlerinden biridir. Ayrıca, anemik olan kadınların, genellikle saç dökülmesinin ağırlaştırılmış bir rahatsızlığından muzdarip oldukları bilinmelidir.

Saç dökülmesinin fizyolojik nedenleri

30 yaşın üzerindeki kadınlara gelince, belki de saç dökülmesinin ana nedeni menopozdur. Kadınlarda hormonal meydana gelen değişikliklerin endişe verici derecede saç dökülmesine yol açtığı bilinmektedir.

İlaç kullanımı saç dökülmesinin başlıca nedenleri olduğu bilinmektedir. Uygun olmayan saç derisi hijyeni ve saç bakımı da aynı zamanda saç dökülmesine yol açan önemli bir nedendir.

Stres saç kaybına neden olabilir. Ayrıca, pek çok durumda tüm vakalarda bu saç kaybı da kalıcıdır. Depresyona neden olan ani trajik olaylar saç dökülmesine neden olabilir.

Ancak, buradaki iyi haber şu ki, bu saç dökülmesi genellikle geçicidir ve hatta birkaç ay sonra normale döner.

Son olarak, lupus, hipertansiyon, diyabet ve tiroid ile ilgili sorunlar gibi birçok fizyolojik rahatsızlık ve rahatsızlık da saç dökülmesine yol açabilir. Ancak bu şartların daha iyi tedavi için bir doktor tarafından teşhis edilmesi gerekmektedir.

Saç dökülmesinin nedenleri çok olsa da, problemleri halledebilecek ve hatta tamamen iyileştirebilecek yeterli tedaviler de mevcuttur.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin.
Lütfen isminizi buraya yazın.