fbpx

Renk psikolojisi

Kategori

Salonunuzun renklerini seçerken nelere dikkat etmelisiniz

Müşteriler salonun dekorasyonunu önemsiyorlar. Kendilerini rahat hissedecekleri bir ortam istiyorlar. Duvarlar ve kullanılan malzemeler için seçilen renklere dikkat edilmelidir. İşte kuaför salonu için renkleri doğru seçerek daha eğlenceli ve hoş bir yer haline getiren birkaç ipucu…

Renk psikolojisi

Renk Psikolojisi

Genel olarak salon, müşterinin dinlenmek istediği, sıcak, konforlu ve rahat bir yer olmalıdır. Salonun modaya uygun ve canlı bir dekora sahip renkli olması gerekecektir. Müşteri kitlesi daha sofistike ise salon görüntüsü de aynı olmalıdır.

Kuaför salonlarında duvarların renk seçimi genellikle çok soluktu. Veya siyah mobilyalarla eşleşen beyaz renk tercih ediliyordu. Salon ne kadar kişiselleştirilirse müşteriler o kadar salona ait hissediyor.

Renklerle ilgili olarak, her rengin beynimizde ve duygusal değişiklikler üzerinde farklı bir etkiye sahip olduğuna dikkat edilmelidir. Renkler duyguları ve ruh hallerini nasıl etkiliyor?

Beyaz: Işık ana rengi. Saflığı, temizliği, güvenliği, barışı, masumiyeti, parlaklığı ifade ediyor.

Mavi: Güveni artıran güzel bir renk.

Sarı: Güneş rengi, pozitif ve iyimser görüş bildirir. Yaratıcılık ve enerjiyi canlandırır.

Yeşil: Huzur ve ferahlığı ifade eder. Birçok nüansa bağlı olarak farklı anlamlar alabilir: Koyu ve derin olanlar prestij ve zenginlik ile ilişkiliyken hafif olanlar sakinleşip gevşemeye neden olur.

Kırmızı: Enerjik ve kışkırtıcıdır. Tutkuyu yansıtır.

Mor: Maneviyatı çağrıştırıyor. Lavanta renkleri romantizm ve nostaljiye daha yatkındır.

Turuncu: Coşkunluğu, eğlenceyi ve canlılığı yansıtıyor. Siyah: Lüksün rengi. Sofistike ve gelişmişliği ifade eder.

Kahverengi: Kararlılığın ve dayanıklılığı temsil eder.

Kuaför salonunun renklerine karar verirken göz önüne alınması gereken ilk şey alanın büyüklüğüdür. Serin ve berrak tonlar, daha fazla ışığı yansıtabilme yetenekleri nedeniyle, çevreyi görsel olarak genişletme işlevine sahiptir. Koyu tonlar ve kırmızı türevler, büzülme, bükme, ısı hissi verir. Tavanı yükseltmek için, duvarlar için daha açık, soğuk veya nötr renkler kullanılması gerekecektir.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz