fbpx

Prof. Dr. İlham Sabuncu: Sağlıklı Saçlar

Kategori

 

Yüzyıllardır hemen hemen herkesin başında ortak bir dert var ki o da  saç dökülmeleri… Kimileri başa gelen çekilir der ve sonuçlarına katlanır, kimileri için saçının tek bir teli çok önemlidir ve soluğu hemen doktorda alır. Sağlıklı saçların sırrını bilmek, iyi saç taramak, iyi kesim yapmak ya da usta bir renklendirmeden önce geliyor. 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermotoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlham Sabuncu'dan saç dökülmelerinin nedeni ve sağlıklı saçlar için neler yapılması gerektiği hakkında bilgi aldık.   

hairist.com.tr: Saç dökülmesi sorununun kaynağı nelerdir?

Prof. Dr. İlham Sabuncu: Birçok faktör saç dökülmesine neden olur. Hipo ve ya hiper tiroid, menopoz öncesinde ve son dönemlerinde ve doğum sonrasında yoğun saç dökülmeleri görülür.   

Bunlar dışında sağlıksız diyet yapan kişilerde ortalama 1-6 ay arasında saç kaybı olur. Bunun nedeni vücudun protein kaybıdır. Çinko, biotin ve demir eksikliği saç dökülmelerinin diğer nedendir. Bu maddeler kişiye verildiğinde saç dökülmesi azalmakta ve yaklaşık 2 ay sonra tamamen saç dökülmesi durmaktadır.

Stres de saç dökülmesine neden olur. Ayrıca bazı sistamik hastalıklarda ve kanserde, ateşli hastalıklardan sonra 2-5 ay sonra saç kaybı olmaktadır. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar saç kaybına neden olmakta, tedavi kesildikten sonra saçlar tekrar geri gelmektedir. Çok nadir olarak kalıcı saç dökülmesi görülmektedir. Bunun yanında tedavi amaçlı kullanılan kalp, tansiyon, diyebetik ve mide ilaçları, A vitamin asitler, antiseptikler androjenik ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir.

hairist.com.tr: Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesi sorunu aynı süreçlerde mi ilerliyor?

Prof. Dr. İlham Sabuncu: Androjenik saç dökülmesi, erkeklerde 50 yaşından önce yüzde 50, kadınlarda ise 50 yaş öncesi görülme oranı yüzde 6 iken, 70 yaştan itibaren bu oran yüzde 30-40’a yükselir. 

hairist.com.tr: Saç kestirmenin saç dökülmesine faydası var mı?

Prof. Dr. İlham Sabuncu: Saçlar kısa kesildikten sonra tarama ve yıkama esnasında uzun saçlar tarağa takılır ve saç dökülmesi artar. Saçlar kesildikten sonra tarama azaldığı için saç kaybı azalır. Uzun saçları sıkı bağlamakta saç dökülmelerine neden olabilir.

hairist.com.tr: Saç ne kadar zamanda uzar? Kadın ve erkekte saç sayısı aynı mıdır?

Prof. Dr. İlham Sabuncu: İnsanlarda yaklaşık 5 milyon kıl folikirü mevcut olup, bunlar 80 – 150 bini kafa derisinde bulunmaktadır. Erkekte de, kadında da kafa saçları günde 0,3 – 0,5 mm kadar uzar.  

hairist.com.tr: Saçlar neden beyazlar? Saçın özellikleri nelerdir?

Prof. Dr. İlham Sabuncu: Yaşlanma ile birlikte saçın rengini veren melenositler azalır ve saçlar beyazlaşmaya başlar.

hairist.com.tr: Saçlarımız için nelere dikkat etmeliyiz?

Prof. Dr. İlham Sabuncu: Saçları temiz tutmamız gerekir. Çok sık ve sert sabun ile yıkamak da yanlıştır.  Saçlar için kaliteli şampuanlar kullanılmalıdır.

Ayrıca bazı ilaçlar saç dökülmelerine yol açabileceği için gereksiz yere ilaç almamak ve beslenmeye de dikkat etmek gerekir.

hairist.com.tr: Saçlar nelerden etkilenir?

Prof. Dr. İlham Sabuncu: Şiddetli güneş ışığı, tuzlu deniz suyu, uygunsuz tarak kullanımı saçların kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Ayrıca uygunsuz beslenme ve tek çeşit gıda rejimlerinde saçlarda dökülme meydana gelir. 

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz