Ölü taklidi yapmak…

30 Nisan tarihinin Kuaförler Günü olarak ilan edilmesinin ardından neler oldu neler…

Nerdeyse kıyamet koptu desek yerindedir… Bir tarafta 22 Mayısçılar… Diğer tarafta geçmiş bir günü neden kutluyorsunuz diyenler…

Bu ülkede bu kadar sorun varken ve kuaförlük sektöründe çalışma saatleri, çalışanların haklarının ödenmemesi, meslek örgütlerinin ölü taklidi yapmaları gibi haklı konulara değinen ve böyle bir günle ne uğraşıyorsunuz minvalinde değerli bir yorum aldık. Bu yorumdan bana kalan en değerli kısım ölü taklidi ifadesi oldu. Şimdi neler olduğuna bakalım, sonra da ölü taklidi yapanlara…

Geçmiş bir günü neden kutluyorsunuz diyenlere…

Haklısınız ancak dikkat ederseniz kutlamıyoruz. Sadece Kuaförler Derneği tarafından ilan edildi. Bir sonraki sene coşku ve saygınlıkla kutlamak için afiş, t-shirt tasarımı ve ortak logo gibi kurumsallığı yansıtacak görsel materyaller sektörün görüşüne sunuldu. Büyük bir sorun yok açıkçası. Aksine kuaför dostlarımızın geçmiş Kuaförler Günü, salon misafirleri tarafından kutlandı. Bu da güzel bir haberdi. Demek ki bir sonraki 30 Nisan’da güzel şeyler olacak.

Gelelim 22 Mayısçılara..

Amacın burada kesinlikle ikilik yaratmak olmadığını en iyi bilenlerden biriyim. Sosyal medyadan gördüğüm kadarı ve gelen bilgilere göre Bayram Tunakara isimli sektörden bir kuaför meslektaşınızın fikriyle 22 Mayıs tarihi Dünya Kuaförler Günü olarak 12 yıl önce ilan edilmiş. Ardından sadece birkaç meslek odası sahiplenmiş ve maalesef çok dar bir çevrede sahiplenilmiş.

Hatta diğer meslek örgütlerinin neredeyse haberi dahi olmamış. Özellikle de ilgili meslek örgütlerinin en üst kuruluşunun anladığımız kadarıyla bilgisi dahi yok… Yani yan odada bir şey oluyor ama ses gitmemiş veya duyan olmamış diyelim… Ya da duymak istememiş. Zaten sorun orada değil ki…

Kuaförler Günü ile ilgili ‘Kuaförler Günü ne zaman?’ başlıklı yazımı okuyanlar bilir, okumamış olanlar da görecektir ki sorun sadece 22 Mayıs’ta değil. Sorun Bayram Tunakara isimli değerli meslektaşınız tarafından Kuaförler Günü fikrinin ortaya atılmış olması hiç değil…

Buradaki ana sorun Dünya Kuaförler Günü ismi. Nitekim hem Google’da hem de Estetica yayın ağına dahil olan ülkelerden Almanya, İspanya, İsviçre, Hollanda ve Yunanistan’daki genel yayın yönetmeni meslektaşlarıma sorduğumda onlardan da aynı yanıtı aldım: Üstelik bırakın 22 Mayıs’ı, bırakın Dünya Kuaförler Günü’nü,  bu ülkelerde Kuaförler Günü gibi için tarih bile yok. Şimdi onlar da 30 Nisan’ı ilan etmek harıl harıl hazırlık yapıyor. O zaman soru şu: 22 Mayıs tarihi nerden çıktı? Bir de dünya ifadesinin bazı, kökü nedir?

Diğer taraftan ABD’de iki tarih var: 16 Eylül Berberler Günü ve 30 Nisan Ulusal Kuaförlüğe Saygı Günü. Çünkü kuaför sözcüğü Amerika’da sadece kadın kuaförlüğünü temsil ediyor ve bir ayrışma var. Türkiye’de ise erkek berberi ve kadın berberi veya erkek kuaförü ve kadın kuaförü kavramları var. Dolayısıyla kuaför ortak bir meslek grubu adı ve ayrışmayı engelleyen bir ad.

Bu arada fikri ortaya atmış, desteklemiş ve çaba göstermiş ancak tarih ve isim konusunda hata yapmış olan meslektaşlarınızı yine de tebrik ediyorum ve saygı duyuyorum. En azından fikir var ve birileri sahiplenmeye çalışmış. Bununla ilgili sorun ise yapılan bir yanlışın peşinden gitmek ve desteklemek. Destekleyenler tabii ki nerden bilsinler. Birileri iyi niyetle bir fikir ortaya atmış ki büyük ihtimalle araştırmadan…  Ya da Google bize yalan söylüyor, farklı dillerde sormamıza rağmen.

Bir de kahramanlık peşinde olanlar var…

Diğer taraftan hariçten gazel okuyup yaratıcılığının sınırlarını zorlayarak bunu ve kendini konuşturmak isteyen sosyal medya kahramanlarından bahsetmek dahi istemiyorum. Kendi hallerinde, kendi dünyalarında hayatları festival tadında devam etsin geçsin. ‘Gölge etme başka ihsan istemem senden’ demiş.. Kim demiş? Kahramanımız bilir…

Buraya kadar umarım bilgiler açıklayıcıdır. Gelelim asıl konuya…

Ölü taklidi yapmak…

Aslında asıl konumuz bu!

Sektörün neredeyse tüm markaları sahiplendi… Yani sadece 3-5 marka değil… Tanışmayı çok istediğim Antalya’daki kozmetikçi dostumuz da İzmir’deki malzemeci de. Daha düne kadar düzenlediği bir etkinlikte ‘burası Kuaförler Derneği’nden nefret eden 200 kişiyle dolu’ diyerek derneğin logosunu istemeyip logosuna dahi yer vermeyen efendi de sahiplendi…

Ticaret Odaları bünyesindeki Meslek Komiteleri hızla sahiplenerek önce komite kararı, ardından meclis kararı için harekete geçti.

Ya peki ilgili esnaf odaları?

‘Aaaa. Çok güzel bir fikir’ diyerek destek verip desteğini sonra çekenler. Bir şeyden mi korktular? Hiç korkarlar mı?

Baskı mı var? Kem küm…

Benim haberim yok, bana bilgi vermediler, beni saymadılar diye mızmızlanıp köstek olan ve kılıcını çeken bayram etsin. Ama biz 30 Nisan’ı bayram havasında kutlayacağız. Hem de diğer ülkelerle birlikte.

Bir de sehven ve mecburen poz verenler… Hepsi ölü taklidi yaptılar. Hiçbirinin örgüt sayfasında veya kişisel sayfasında 30 Nisan ile ilgili bir paylaşım göremezsiniz. (Bir kaç tanesi hariç tabii ki).

Bir tanesine sordum: Siz kuaför değil misiniz? Gururla evet dedi. O zaman örgütünüzün sayfasında paylaşmamayı anlıyorum da şahsi sayfanızda neden paylaşmıyorsunuz diye sorduğumda da kem küm.

Hep söylüyorum: Kuaförlük sadece esnaf odalarına bağlı bir meslek grubu değildir. Bir kısmı da Ticaret Odaları bünyesinde olup özellikle çalışan kısmın bağlı olduğu hiçbir mesleki örgüt bulunmamaktadır. Bu nedenle 30 Nisan sadece esnaf odalarının insiyatifine bağlı bir gün olmayacaktır.

30 Nisan Kuaförler Günü, gün değil BAYRAM olacak…

Ankara’da Anıtkabir’e, illerde ve ilçelerde Atatürk anıtına çelenk koymaya gideceğiz… Kuaförlük programlarında okuyan öğrencileri her zaman olduğu gibi kucaklayacağız ve bu özel günde bu mesleği sevdireceğiz.

Diğer ülkelerin de 30 Nisan’ı Kuaförler Günü ilan etmesiyle büyük bir BAYRAM yapacağız…

Siz pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da ölü taklidi yapmaya devam edin…

Sizi hepimiz çok iyi tanıyoruz…

Erkan Güzel

Erkan Güzel Estetica Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Not: İlgili yorumun sahibi değerli Hocam, ölü taklidi ifadesi için ayrıca teşekkürler. Bu sektör için çok değerlisiniz. Saygılar.