Okulları tanıyalım – 9

Okulları tanıyalım –  9

 Polatlı Beştepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Okul 1957–1958 eğitim-öğretim yılında Akşam Kız Sanat Okulu olarak faaliyete geçmiştir. 1960–1961 eğitim-öğretim yılında Kız Enstitüsü haline gelmiştir. Polatlı Kız Enstitüsü Okul Yaptırma ve Öğrencilerini Koruma Derneği, Şoförler Derneği ve Polatlı halkının katkılarıyla temeli atılmış, Milli Eğitim Bakanlığı’nın takviyesi ile yeni binası bitirilmiştir.

saç, tasarım, moda, okul

1965–1966 eğitim-öğretim yılından itibaren yeni binasına taşınan okulumuz Kız Sanat Ortaokulu, Kız Enstitüsü ve Akşam Kız Sanat Okulu  bölümleriyle faaliyete geçmiştir. Halkın bağışlarıyla yapılan okul, daha sonra mülkiyeti Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ ne devredilmiştir.

Amaçları doğrultusunda hizmet vermeye devam eden okulumuz kapsamını genişleterek bünyesinde 1968–1969 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren Uygulamalı Anaokulu’ nu da bulundurarak daha geniş bir kitleye faydalı olmaya çalışmıştır. Daha önceleri Kız Enstitüsü olan lise kısmı 1974–1975 Eğitim ve Öğretim yılında Kız Meslek Lisesi adını alınca okulumuzun adı da Polatlı Kız Meslek Lisesi olarak değişmiş ve çağdaş eğitim yapan kurumlarımıza dâhil olmuştur.

Akşam Sanat Okulu’ da Pratik Kız Sanat Okulu adını alarak çok çeşitli branşlarda faaliyetini devam ettirmiştir. Yatılı pansiyonu bulunan okulumuz, 1981–1982 Eğitim-Öğretim yılında öğrenci bulunmaması nedeniyle pansiyon faaliyetine son vermiştir. Daha önce Okul Koruma Derneğine bağlı bulunan Uygulama Anaokulu, okulumuzda mevcut bulunan döner sermaye kapsamına alınarak resmileştirilmiştir. Okul bünyesinde bulunan Kız Sanat Ortaokulu, 8 yıllık eğitimin zorunlu olması ile okulumuz bünyesinden çıkarılmıştır.

1999– 2000 eğitim-öğretim yılında bünyesine Anadolu Kız Meslek Lisesi’ ni de alarak okulun adı Polatlı Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi olarak değiştirilmiştir. Okul 2008-2009 öğretim yılında Polatlı Kız Teknik ve Meslek Lisesi adını almıştır. Pratik Kız Sanat Okulu, Uygulama Ana Okulu ve Döner Sermayesi ile Tam Gün Tam Yıl kapsamında eğitim öğretime devam etmektedir. Okulumuzda 2011-2012 eğitim öğretim yılında Güzellik ve Kuaförlük alanıyla eğitim öğretime devam etmektedir. Ayrıca 2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığının Kararı gereği okulumuzun ismi Beştepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değiştirilmiştir.

Okul, öğrencilerin 4 yıl süren lise eğitimlerinin ardından Güzellik  ve Saç bakım Hizmetleri, El Sanatları Teknolojisi, Giyim Üretim Teknolojisi, Bilişim Teknolojileri, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri, Grafik ve Fotoğraf ve Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanlarında uzmanlaşarak meslek sahibi olabildikleri bir okuldur.

Güzellik ve Saç Hizmetleri alanının amacı sektörün ihtiyacı olan nitelikli ara elemanları yetiştirmek ve üniversitelerde alanla ilgili bölümlere alt yapı hazırlamaktır. Güzellik ve Saç Hizmetleri bölümü mezunu öğrenciler, kadın ve erkek kuaför salonlarında, güzellik merkezlerinde, televizyon ve sinema stüdyolarında, tiyatro salonlarında çalışabilecek yetkinliği kazanıyorlar.

 

hairist.com.tr’nin resmi

 mobil uygulaması Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlarda!  

İndirmek için tıklayın:   

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiroller.mobi9450942228

 

https://itunes.apple.com/tr/app/hairist/id982145975