Nefes Alma Şeklimiz Cildimizi Etkiliyor Mu?

Burundan nefes almak, daha fazla oksijen alımına imkan verir, bu da sonuçta cildinizin nemlenmesine ve genel sağlığına fayda sağlar.

Uzmanlar, ağızdan nefes almanın yalnızca ağzı kurutmakla kalmadığını, aynı zamanda kötü uyku kalitesine katkıda bulunabileceğini belirtiyorlar. Uyurken ağızdan nefes almak, dilin üst damağa doğru düşmesine neden olarak hava yolunu tıkıyor ve aldığınız oksijen miktarını sınırlıyor. Güzellik uykusunun önemi, yadsınamayacak bir gerçek. Gece uyku döngüsü sırasında, vücut dokularının yeniden inşasına yardımcı olan ve gün boyunca hasar gören hücrelerin yerine hücre üretimini artıran HGH’de (insan büyüme hormonu) büyük bir artış olur. Yeterince uyuyamıyorsanız, cilt hücreleriniz bu iyileşme sürecinde eskisi kadar yenilenmez.

Burundan nefes almak, daha fazla oksijen alımına imkan verir, bu da sonuçta cildinizin nemlenmesine ve genel sağlığına fayda sağlar.

Bol Oksijen = Parlak Bir Cilt

“Nefes: Kayıp Bir Sanatın Unutulmuş Bilimi” kitabının yazarı James Nestor, daha az nefesle çok daha fazla oksijen alabileceğimizi söylüyor.” Cilt hücreleriniz ne kadar fazla oksijene sahipse, cildiniz o kadar ışıltılı görünüyor.

Ayrıca, burundan nefes alma, dolaşımın artmasında ve hücrelere oksijen verilmesinde rol oynayan nitrik oksit salınımına neden olur. Nitrik oksit, daha parlak bir ışıltı için cilde oksijen ve besin akışını artırmak için çok önemlidir.

Nefes alma teknikleri (diyafram nefesi, prayanama ve karın solunumu gibi) cilt sağlığını birçok yönden iyileştirebilir. Yavaş, derin ve dikkatli nefes almanın parasempatik sinir sistemini harekete geçirdiğini; iltihabı ve gerginliği hafifletmeye, cildinize kan akışını artırmaya yardımcı olduğunu söyleyen uzmanlara göre; derin nefes almak, sivilceleri ve mat, solgun bir görünümü minimuma indirmek için etkilidir. Ayrıca, cildin toksinleri, şişmeyi ve iltihabı temizlemesine yardımcı olmak için lenfatik sisteminizi de uyarıyor.

Önerilenler

Benzer İçerikler