Nasıl bir müzik yayınlatmalı? Gül Gürer Alimgil’den bilgi aldık

Salonlarda müzik seçimi

Salonlarda dinletilen müziklerin belli bir telif bedeli vardır. Bu sebeple salon sahiplerinin büyük cezalarla karşılaşmaması için dikkatli olması ve profesyonel destek alması gerekiyor. Sadece telif olarak da değil, müzik müşteri davranışlarından salonun prestijine kadar her tür konuda önem taşıyor. Bizde bu sebeple dijital müzik yayını ileten bir şirket olan SMG’nin Yönetim Kurulu Başkanı Gül Gürer Alimgil’den hizmetleri hakkında bilgiler istedik:

80739

SMG’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?

SMG, 2009 yılından beri, Türkiye’de daha önce uygulanmamış, özel olarak geliştirdiği ve yayınları tek merkezden yönettiği bir müzik iletim metoduyla, anlaşmalı olduğu özel müzik bankaları içerikleriyle yasal müzik yayını hizmeti veriyor. Oteller, perakende mağazaları, AVM’ler, restoran ve kafeler, turistik mekanlar, spor ve sağlık merkezleri, SMG dijital yazılımı sayesinde anlık internet trafiği yaratmadan, gün içinde değişik saatlerde her lokasyonda aynı ya da ayrı içerikle, sürekli güncellenen müzik yayını yapabiliyor. Şirketlere hem yasal hem marka imajına uygun dijital müzik yayını sağlıyoruz. Şirketlerin tüm şubelerinde standart yayın imkanı sağlamanın yanı sıra hepsini ayrı ayrı da yönetebildiği için hazırlanan yayın akışlarına; şubeye özel kampanya, indirim, reklam vb. anonsları da uygun zaman dilimlerine göre ekleyebiliyoruz.

Kuaför salonlarının herhangi bir müzik kanalından salon içerisinde yayın yapmasının yasal bir sorumluluğu var mı? Bu konuda ne tür çözümler sunuyorsunuz?

Sadece kuaför salonlarında değil, halka açık ticari alanların tümünde Türkçe yabancı popüler müzikler yayınlanmak isteniyorsa şirketlerin, MÜYAP, MESAM, MSG VE MÜYORBİR müzik meslek birliklerine yıllık olarak telif bedellerini ödemesi gerekiyor. Bu müzik meslek birliklerinin sektöre, bulunduğu ile ve mağaza metrekarelerine göre değişkenlik gösteren tarifeleri var. Telif bedelleri ödendiği zaman popüler şarkılar yayınlayabilme izni alınmış oluyor. Müzik meslek birliklerine iletilmesi gereken telif bedelleri ödenmediği takdirde, kuaför salonunun sahibi, davalar ve yüksek miktarlarda cezalarla karşılaşabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, salonun ya müzik meslek birliklerine telif ödemesi ya da bizim teliflerini yurtdışına direkt ödediğimiz kataloglardan müzik yayını sağlaması gerekiyor.

SMG olarak bu noktada markanın işini ciddi anlamda kolaylaştırıyoruz. Kurduğumuz sistemin en önemli özelliği olan, kendi yazılımımız üzerinden güvenli ve tek merkezden yönetilen dijital yayınlarımız sayesinde tüm yayınların yasallığı her koşulda garanti altına alınmış oluyor. Depola-çal yöntemiyle yayın yaptığımız için yazılımımız internet kotalarını harcamıyor, günlük iş akışına engel olmuyor. Müzik meslek birliklerine, şirketler tarafından bildirilmesi gereken müzik kullanım raporları da bizim tarafımızdan hazırlanarak şirket adına ilgili meslek birliklerine iletiliyor.

Salon içerisinde dinletilen müzikler için özel bir liste belirlenmeli midir? Ne tür müzikler kadınların daha çok servis almaya teşvik eder?

Evet, mutlaka belirlenmeli. Çünkü müzik yayınının salondaki personele bırakılması önemli bir risk oluşturuyor. Personel istediği zaman istediği şarkıyı yayınlayarak salonunuzun yani markanızın kimliğinden salon içi trafiğe ve hatta iş arkadaşlarının verimliliğine birçok konuya olumsuz etki edebiliyor. Ayrıca doğru müzik stratejik olarak kullanıldığında hizmet verdiğiniz kişinin bilincinde özel bir deneyim ortaya koyarken aynı zamanda marka imajınızı yaratıyor. Müziğin türü, yüksekliği ve temposu, müşterilerinizi rahatlatarak ya da tam tersi hüzünlendirerek salonunuzla ve tabii ki markanızla kurdukları duygusal bağı etkiliyor. Markanızın imajıyla örtüşmeyen, profesyonel olarak seçilmemiş müzikler müşteriler üzerinde negatif etki yapabilir. Günümüzde birçok şirket/marka kendini rakiplerinden ayrıştırmak, farklılaşmak için müziği kullanıyor. Kuaför salonlarında yabancı pop tarzında popüler şarkılar yayınlanmalı çünkü içerideki enerjinin yüksek tutulması gerekiyor.

Müzik hizmeti hususunda profesyonel bir şirketle çalışmanın ne gibi artıları oluyor?

Az önce de belirttiğim gibi, müzik, markanın imajından çalışan verimliliğine birçok unsuru dolayısıyla da satışları etkiliyor. Bir de yayınların yasallığı konusu da var. Profesyonel bir şirketten hizmet aldığınız takdirde bütün bu problemleri geride bırakıyorsunuz. SMG olarak müzik listelerini markanın bize verdiği bilgi doğrultusunda markanın imajı, konsepti ve hedef kitlesi gibi kriterleri göz önünde bulundurarak oluşturuyoruz. Sunduğumuz yayın yöntemine de aslında kapalı devre radyo müzik yayını diyebiliriz. Ayrıca internet üzerinden sürekli akış yani streaming metoduyla yayın yapmadığımız için, interneti sadece ilk yükleme yaparken ve güncellemeleri yapacağımız sırada kullanıyoruz. Bu nedenle yayınlar herhangi bir internet kesintisinden etkilenmiyor.

Ayrıca merkezi yayının markaya/şirkete katkısı çok önemli. Aynı anda tüm şubelerde aynı eserler çalması prestijli bir durum, anons ve kampanya gibi şirket içi duyuruların merkezden pazarlama stratejilerine uygun olarak yönlendirilmesi satışa olumlu yansıyor. Doğru müziklerle müşteri memnuniyeti fazlalaşırken, personel motivasyonu da artmış oluyor. Teknik altyapı, müzik, müşteri ilişkileri, hukuk departmanına sahip bir şirket olarak müşterilerimize en iyi şekilde hizmet vermeyi amaçlıyoruz.

SMG’nin kuaför salonlarına özel bir hizmeti var mı?

Kuaför salonlarına da diğer sektörlere verdiğimiz hizmetlerin aynısını uygulayabiliyoruz. Kuaför salonunun hedef kitlesine uygun olarak müzik listelerinin hazırlanması, listelerin dönemsel olarak güncellenmesi, anons ve duyuruların hazırlanıp yayınlanması hizmetlerimiz arasında bulunuyor.

 13283

Bilginin daha ulaşılabilir olduğu günümüz teknolojisinde kuaförlüğün dijital ortamdaki haber kaynağı hairist.com.tr’nin resmi

 mobil uygulaması Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlarda!  

İndirmek için tıklayın:   

81467 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiroller.mobi9450942228

 75459

https://itunes.apple.com/tr/app/hairist/id982145975

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here