Müzik ve Bize Kazandırdığı 7 Önemli Değer

Müzik, sözsüz bir iletişimdir ve başkalarıyla birlik olma duygusunu güçlendirir. Hepimiz müzisyen olma kapasitesi ile doğarız. Yeni doğan bebekler dilden önce müziği algılarlar. Müzik, ruh halimizi ve anılarımızı yönetmemize yardımcı olur, bizi neşelendirebilir ya da sakinleştirebilir.

Müziğin insanlara sunduğu şeyler evrensel olarak değerlidir. İşte müziğin bize kazandırdıkları:

Karşı Cinsi Etkilemek

Charles Darwin, müziğin cinsel seçilimde bir rol oynadığını öne süren ilk kişiydi. Darwin’e göre, bize potansiyel partnerleri etkilemek için bir yol sunarak üreme başarısına katkıda bulunur. Örneğin, erkek ötücü kuşlar ilkbaharda dişileri çekmek için şarkı söylerler. Romantik bir akşam müziksiz düşünülemez.

Müzik

Müzikal İçgüdü

Hepimiz aktif müzisyen olma kapasitesi ile doğarız. Yeni doğan bebekler dilden önce ezgileri ve melodileri algılarlar. İlk birkaç ay boyunca bebekler ve anneleri oldukça etkileyici müzikal bir iletişim kurarlar. 

müzik

Evrensel Bir Dil 

Müzik genellikle bir ‘duygu dili’ olarak kabul edilir. Duygularını kelimelerle ifade etmekte güçlük çeken insanlar bazen bu hislerini müzikle ifade etmeyi tercih eder. Müzik, duyguları taklit etme kapasitesine sahiptir. 

Duygu Düzenleyici

Dinlediğimiz bir şarkı, ruh halimizi düzenleyebilir (bizi neşelendirebilir veya sakinleştirebilir), alışveriş kararlarımızı etkileyebilir ve bir filmde eylemleri ifade edebilir. Örneğin, ünlü Pyscho (Sapık) filminin duş sahnesinde çığlık atan keman, uygun bir tepki uyandıran ünlü bir temadır. Gençler, duygularını iletmek ve yansıtmak, duygusal durumlarını değiştirmek ve ruh hallerini düzenlemek için müziği kullanırlar. Dahası, zor bir görevi daha tolere edilebilir hale getirebilir. Müzik dinlemenin, tekrardan ibaret sıkıcı işleri yaparken insanı mutlu kılma gibi güçlü bir etkisi vardır.

Zevk Kaynağı

Yalnızca duyguyu ifade etmekle kalmaz, aynı zamanda insanlarda duygusal tepkiler de üretir. Bu, insanların müziği neden yaptıklarını ya da dinlediklerini açıklıyor. Müziğe karşı gösterdiğimiz duygusal tepkilere dopamin sistemi aracılık eder. Dopamin, yiyecek, seks ve uyuşturucularla ilişkili zevk uyandırır.

Sosyal Bağları Geliştirir  

Müziğin insanları bir araya getirme kapasitesi yadsınamaz. Anne ve çocuk arasında bağ kurulmasına, birlikte çalışan veya başka herhangi bir amaçla bir araya gelen gruplar arasında bir bağın gelişmesine yol açar. Müzik yaptığımızda, dinlediğimizde veya dans ettiğimizde daha mutlu oluruz.

Müzik
Bilişsel Performansı Artırır 

Bir enstrüman çalmayı öğrenmek beynin yapısını değiştirir. Müzik dili aşar. Demansla (Bunama) yaşayan insanlarda anıları tetikleyebilir, hatta bu kişilere benlik duygusunu hatırlatabilir. Araştırmalar, yaşlı insanlar için müzik dinlemenin sözlü hafızayı iyileştirme, geri kazanma ve dikkati odaklamada önemli bir rolü olduğunu gösteriyor.

Önerilenler

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Benzer İçerikler