Minnettarlık ile Mutluluk Arasında Nasıl Bir Bağ Var?

Minnettarlık, mutluluğunuzu artırmanın en kolay yolu olabilir. Psikologlar ve psikiyatristler minnettarlık ve mutluluk arasında kesin bir bağlantı olduğunu öne sürüyor.

Mutluluk nedir?

Mutluluğu genellikle sevinç, iyi olma ve memnuniyet duygusu olarak düşünürüz. Pek çok insanın anlayamayabileceği şey, mutluluğun sadece bir duygu olmadığıdır. Mutluluk, kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizin yanı sıra hayatınızdan ne kadar memnun olduğunuzla ilgilidir.

Hayatınızın bir anlamı olduğunu ve neşeli hissettiğinizde, sahip olduklarınızın değerini daha çok anlarsınız.

Şimdi minnettarlığın olumlu faydalarına ve günlük yaşamınızda minnettarlığı geliştirmeyi nasıl öğrenebileceğinize bir göz atalım.

Minnettar Olduğumuzda Vücudumuza Ne Olur?

minnettarlık

Pek çok bilimsel kanıt, minnettarlığın sağlığımız üzerinde geniş kapsamlı etkileri olduğunu göstermiştir. İnsanlar minnettar olduklarında ve her şeyi olduğu gibi kabul ettiklerinde, fiziksel sağlıkları da bunu yansıtır. Egzersiz yapma, daha iyi yeme ve sağlıklarına dikkat etme olasılıkları daha yüksektir.

Yıllar boyunca süren araştırmalar, minnettar olmanın stresin, ağrının azalmasına ve bağışıklık sisteminin iyileşmesine ciddi bir katkı sağladığını gösteriyor. Daha iyi kan basıncı ve kalp üzerindeki olumlu etkiler de minnettarlıkla ilişkilendiriliyor.

Şükran duymak, psikolojik olarak olumlu bir etkiye sahiptir. Benlik saygısını arttırır, olumlu duyguları geliştirir ve bizi daha iyimser yapar. (İyimserliği Hayatımıza Nasıl Yayabiliriz?)

Derin bir mutluluk hissettiğimizde vücudumuz her türden harika kimyasallar üretiyor. Zevkle ilişkilendirdiğimiz dopamin ve ruh halimizi düzenleyen serotonin gibi nörotransmitterleri harekete geçiriyor. Aynı zamanda güven ve bağlılığı teşvik eden duyguları tetikleyen bir hormon olan oksitosin salgılamasına neden oluyor.

Minnettarlık Nasıl Uygulanır?

Tıpkı kaslarınızı kullandığınız gibi, minnettarlığınızı da sık uyguladığınızda, faydalı etkiler görmeniz daha olası.

Minnettarlığı Nasıl Alışkanlığa Dönüştürebilirsiniz?

minnettarlık

Minnettarlığı alışkanlık haline getirmenin en iyi yolu özel anları beklememektir. Terapistler, çoğu zaman danışanlarına şükrettikleri, minnet duydukları şeyleri günlük olarak not ederek  stres ve kaygıdan uzaklaşabileceklerini telkin ediyor.

Kabul edebileceğiniz şeyleri tanımlamaya başlayın. Ardından, onlara minnettar olmak için bir dakikanızı ayırın.

Küçük, sıradan veya önemsiz görünebilecek olumlu eylemleri ve olayları göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. İşte bazı örnekler:

  • Keyif aldığınız sıcak çay için şükredin.
  • Birlikte hoş bir sohbet edip güldüğünüz arkadaşınız için şükredin.
  • Başınızı sokabildiğiniz çatı için şükredin.
  • Size yapılan küçük iyiliklere dikkat edin.
  • Starbucks’ta sıraya girmenize izin veren güler yüzlü müşteriye minnet duyun.

Önerilenler

Benzer İçerikler