Kuaförlüğün değişen yüzünde babalar ve oğullar

Kategori

Kuaförlük artık babadan oğula/kıza geçen yeni bir döngüye giriyor. İşte bunu yansıtan özel bir hikayeyle kaşınızdayız…

Bir yıldız ışıldar, çevresindeki tüm yıldızlar da o yıldızın ışığını alır. Mevlüt Yıldız’ın hikayesi de başlangıç olarak pek çok kuaförün hikayesinden farklı değil. 1967 yılında Konya’nın Bozkır ilçesi Bağyolu köyünden 11 yaşında İstanbul’a gelir. Daha önce kardeşlerinin de çalıştığı Levent’te Kıbrıslı kuaför olarak bilinen salonda işe başlar, ekibe dahil olur. İki sene orada çalıştıktan sonra kendini geliştirmesi gerektiğini düşünür ve izinli olduğu pazar günleri de Divan Oteli’nde pazar günleri çalışmaya başlar. Divan Oteli’ndeki salonun ortağı Muammer Yaprakgül’den çok şey öğrenir.

kuaför Mevlüt Yıldız, Gökhan Yıldız, Volkan Yıldız
Mevlüt Yıldız

Askerden geldikten sonra, Akatlar’da kardeşi Abdullah Yıldız ile salon açar. Hep daha iyisini isteyen Mevlüt Yıldız’a Akatlar’daki salon da dar gelmeye başlar ve Etiler’de salon açar. Bu arada Paris’e gider-gelir ve Alexandre de Paris’den 1977’den 1984 yılları arasında farklı zaman dilimlerinde eğitimler alır. 1981 senesinde dayısı Ali Kalkan ve kardeşi Abdullah Yıldız ile ortak olur. Türkiye’de üç ortakla açılan ilk kuaför salonu doğar. Mevlüt Yıldız 1987 yılında evlenir ve bugünkü Vogo ismi Ali Mevlüt Abdullah markasının ortaklarından olan Mevlüt Yıldız’ın oğullarının markayı devir almaları ile gelir. Ali Mevlüt Abdullah Kuaför, Vogo Hair olarak değişir.

Ve iki kardeş markayı bir adım öteye taşır

kuaför Mevlüt Yıldız, Gökhan Yıldız, Volkan Yıldız
Gökhan Yıldız

Gökhan Yıldız 16 yaşında salona gelip, okuldan arkadaşlarının saçlarını keser. Zaman içinde kendini geliştirir, işi daha üst seviyeye taşıyabilmek için çalışır. Kültür Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyan Gökhan Yıldız, Yüksek Lisansını da yapar. Üniversite’de bitirme projesini ‘kuaför salonunun markalaşması’ hakkında yazar. Yüksek Lisansa geçtiğinde markalaşan kuaför salonunun inovasyonu hakkında tez yazar. Okulda geliştirdiği projeler, ileriye dönük cevap veren projeler olur.

Üniversitede eğitim görürken İtalya, Paris, İngiltere, Amerika’da eğitimlere, şovlara, fuarlara gider. Hep kafasında bu mesleği yapmak vardır. Paris’te teknik eğitimler alır. 2013’den beri aktif olarak salonda çalışmaya başlar. Nişantaşı’nda açtığı salon babası Mevlüt Yıldız’ın oğullarının yanında olmasını istediği için bırakır.

Boynuz kulağı geçiyor

Pivot Point eğitimleriyle mesleki gücünü arttıran Gökhan Yıldız, topuz konusunda değil ama kesim konusunda babasından daha iyi olduğunu iddia ediyor. Ancak doğal olarak idolünün babası olduğunu da sözlerine ekliyor. Kuaförlüğün en önemli kısmı işine saygı duymak. Sadece çok iyi saç kesmek veya balyaj yapmakla iyi kuaför olunmuyor. İşine saygı duyup, dört elle sarıldığınızda o zaman iyi bir kuaför oluyorsunuz, o konuda da ben babamı örnek alıyorum diyor.

kuaför Mevlüt Yıldız, Gökhan Yıldız, Volkan Yıldız
Volkan Yıldız

Volkan Yıldız ise salon işletmeciliği yapıyor, mali işlerle ilgileniyor. Hem dekorasyon anlamında hem de işletme anlamında fark yaratacak çalışmalar yapıyor. Farklı segmentlere ulaşmaya çalışıyor. Koç Üniversitesi İşletme mezunu. Şu anda da Boğaziçi Üniversitesi’nde Sürdürülebilir Turizm Yönetimi bölümünde Yüksek Lisans yapıyor. 2012’de Koç Üniversitesi’nden mezun oluyor. 2015’de Yüksek Lisans’a başlıyor. 2015 Haziran’dan beri salonda. New York Üniversitesi’nde restoran ve otel eğitimi alıyor. Sonra babası ile bir proje geliştiriyor. Kuaför salonu ile birlikte restoran açmaya karar veriyorlar. Kuaförün müşterisi restorandan, restoran müşterisi kuaför salonundan hizmet alabilecek. Kuaföre servis restorandan verilecek.

Volkan Yıldız salonu merkez olarak görüyor. Salonun ağacın kökü olduğuna ve bu ağacın büyüyeceğine ve dallanacağına inanıyor.

1977 yılında kurulan Ali-Mevlüt Abdullah bugün VOGO Hair adıyla yüksek eğitimlerini tamamlamış iki genç isimle yoluna ilerliyor. 1967’de su satıcılığından kuaförlüğe, ortaklıkla gelişen bir salondan yüksek eğitimlerini tamamlamış çocuklarıyla hedeflerini büyüten bir markaya geçiş. İşte değişen kuaförlüğün öyküsü…

Mesleki birikimlerini, mesleki varlıklarını gelecek nesillere aktarmaya başladığında kuaförlüğün yıldızlaştığına tanıklık edeceğiz.

Baba oğulların hikayesinin devamını Estetica Dergisi İlkbahar sayısında bulabilirsiniz.

Önerilenler

Benzer İçerikler