Kuaförlerde Risk Değerlendirilmesi

 

 

 

 

Salonda çalışırken birçok konuda risk altındasınız. Saatlerce ayakta durarak fön tutmak, elektrikli aletlerle çalışmak, sürekli kesilen saçların silindiği kaygan zemin üzerinde iş yapmak çalışanların sağlığını tehlikeye atıyor.

 

Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kuaförlük sektöründe çalışanlar için yeni yasalar getirdi. Bunlardan en önemlilerin arasında, uzun süre ayakta çalışılmaması, yere dökülen saçlar nedeniyle ya da ıslak zeminde kaymayı önlemek amacıyla kesilen saçların ıslak paspas yerine kağıt havlu bezler ile süpürülmesi geliyor. Yine düşmeyi engellemek için salonda merdiven varsa tırabzanların olması ve basamak yüksekliklerinin uygun olmasına dikkat edilecek.

 

Salonlarda aynalar dahil cam yüzeylerin uygun şekilde monte edilmiş olması, yüzeyler üzerinde kırık ve çatlak gibi hatalar bulunmaması, aydınlatmanın yeterli olması, depo dahil tüm alanların havalandırılması zorunlu hale getirildi. 

 

Çalışmalar sırasında kullanılan kablolu aletler takılma ve ya düşmeyi önleyecek şekilde kullanılmak, çalışma sırasında kullanılan makas, tarak, manikür araçları vb.aletlerin kullanım sonunda sterilizasyonunun yapılması,  tüm çalışanlara enfeksiyon riskini azaltmak için genel hijyen bilgisi verilmiş, eldiven, ayak koruyucu ve diğer koruyucu giysiler temin edilmesi gibi kurallar geldi.

 

Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre, kuaförün sahibinin tek başına çalıştığı kuaförler için bu kural geçerli olmayacak. 1 çalışanı bulunan kuaförler, bakanlık tarafından hazırlanacak risk değerlendirmesi formlarını dolduracak. Bu formun doldurulmamasının cezası 3 bin TL olacak.

 

Risk değerlendirme formunu aşağıda yer alan linkten indirebilirsiniz:

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=duyuru&id=duyuru44