Kuaför salonu nasıl çevreci olur?

Kuaför salonu nasıl çevreci olur?

Çevre kirliliğinin hızla arttığı dünyamızda, bizde kişisel ya da kurumsal olarak çeşitli önlemler almalıyız. Kuaförler ve müşteriler tarafından alınabilecek tek bir çevre önlemi bile tüm enerji kaynaklarını kurtarılmasına bir nebze de olsa faydalı olabilir. Peki kuaför salonları nasıl çevreci olur?

saç, tasarım, moda, çevre, kuaför

– Salonunuzda kullandığınız malzemeleri tercih ederken az paketli ürünleri tercih ederek, öncelikle işe çöplerinizi azaltmakla başlayabilirsiniz. –

– Sürdürülebilir yeşil bir kuaför olmak için en önemli unsurlardan biri de geri dönüşüm. Kuaför salonunuzda kullandığınız materyallerin, doğada hızlı kaybolan, geri dönüştürebilirliği yüksek bir içeriği olmasına dikkat etmelisiniz. Her plastik geri dönüştürülebilir değildir. Bu nedenle plastik ürünlerin tercihini yaparken, geri dönüştürülebilir olanlardan yana yapmalısınız. Artık materyallerinizi kağıt, plastik, demir gibi ayırarak, bağlı bulunduğunuz belediyenin yine ayrışmış malzemelere özel hazırladığı geri dönüşüm kutularına ayrı ayrı atmaya özen gösteriniz.

-Ayrıca bu ayrıştırma işlemi sayesinde, plastik malzemeler hammaddeye dönüştürebilir, cam malzemeler yeniden kullanıma kazandırılabilir. Hiç bir şekilde değerlendirilmesi mümkün olmayan atıklar ise toprağa gömülmek ve yakılmak süretiyle farklı enerji üretimleriyle fabrikalarda değerlendirilebilir.

-Saç atıklarının gübre olarak kullanılabileceğini de unutmayın. Saç, yiyecek gibi biyolojik artıkları biriktirerek, tarlalarda kullanımını sağlanabilinir.

-Artık kullanılmaz hale gelen elektrikli ve elektronik araç ve ekipmanlarınızı mutlaka elektronik atık birimlerine atınız. Bu birimlere elektronik market zincirlerinde kolaylıkla erişebilirsiniz.

-Çevresel duyarlılık konusunda en önemli konulardan biri enerji tasarrufudur. Aydınlatma sistemlerimizde kullandığınız ampullerin enerji tasarruflu olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Yıkama, ısıtma ekipmanlarınızın da enerji tasarrufu sağlayan türlerden olmasını sağlayınız. Elektirikli ekipmanlarınızı ve aydınlatmalarınızın ihtiyaç dışında sürekli açık kalmasını engelleyiniz.

-Su tasarruflu çamaşır makineleri, duş başlıkları, tuvaletleri kullanın. Sıcak suyu bilinçli kullanın.

-Canlılıları ve doğayı koruma adı altında bir diğer önemli konu da hayvanların korunmasıdır. İşlemlerinizde kullandığınız boya, ilaç gibi kimyevi malzemelerin test edilmeleri aşamalarında hayvanlara zarar verilip verilmediğini araştırınız. Malzemeleri tedarik ettiğiniz firmaya dair araştırmalar yapınız.  Elde ettiğiniz bulguları meslektaşlarınızla paylaşarak bu tür ürünlerin kullanımını en aza indirgemeye çalışınız.

-Kullandığınız ürünlerin bitkisel içerikli olmasına özen gösterin.

 

hairist.com.tr’nin resmi

 mobil uygulaması Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlarda!  

İndirmek için tıklayın:   

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiroller.mobi9450942228

 

https://itunes.apple.com/tr/app/hairist/id982145975