Kuaför mü olmak istiyorsunuz?

Kategori

KUAFÖR MÜ OLMAK İSTİYORSUNUZ? 

ÖNCE MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLERE BAKALIM

Kuaför olmak isteyenlerin; ellerini ustalıkla kullanabilen, estetik görüşe sahip, renkleri ayırt edebilen, kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan, güler yüzlü, sabırlı, müşterilerinin duygularına ve ihtiyaçlarına karşı anlayışlı, insanlarla iyi iletişim kurabilen kişiler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Kuaför ve güzellik salonları gibi kapalı ortamlarda, sürekli olarak ayakta, yoğun bir şekilde çalışır. Çalışma ortamı kullanılan çeşitli cihazlar ve kalabalık nedeniyle gürültülüdür. Her gün yapılan iş birbirine benzerse de, değişik insanların gelip gittiği kuaför salonları, değişiklikten hoşlananlar için çekici bir ortam olabilir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Kuaförlük mesleğinde yetişmiş elemanların, genelde kendi işyerlerini açma imkanları nedeniyle işsiz kalma olasılığı çok azdır. Bazı büyük otellerde, film setlerinde, zincir kuaför salonlarında ve kendilerine uyan diğer kuaför salonlarında, sektörde hizmet veren markaların teknik ekiplerinde çalışma imkânları vardır. Kuaförlük mesleğini seçen kişiler iyi bir gelir elde etmek için bu sektördeki değişiklikleri izleyerek kendilerini yenilemeleri gerekiyor. Çünkü oda sürekli değişiyor. Modayla iç içiçe olan kuaförlük için güncel kalmak önem taşıyor.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Kuaförlük, meslek liseli, yüksekokullar ve özel kurslarda öğrenilebilmektedir. Ustalık belgesi gerektiren kuaförlükte çıraklık eğitimine başlayabilmek için; en az ilköğretim okulu mezunu olmak, 14 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almamış olmak, ancak; 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce mesleki eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. 

Önerilenler

Benzer İçerikler