Krem Oksidanın Seçimi

Kategori

Formülasyondaki H2O2 miktarı önemlidir

Krem oksidan karışım içinde yüzde 12’ye kadar varan oranda hidrojen peroksit bulunuyor. H2O2’in bir kısmı renk vericilerin renklerinin açılmasında, bir kısmı ise renk oluşum tepkimesinde kullanılıyor. Doğal saç rengine yakın boyamalarda, H2O2’nin ve ön boya maddelerinin yoğunluğu öyle ayarlanmıştır ki saç renginin çok fazla açılması söz konusu değildir.

Krem Oksidanın Seçimi

Yüksek yoğunlukta H2O2 kullanıldığında saç teli içinde oluşmuş boyar (indio) maddeler değişime uğrayarak boyanın renk şiddetinde azalmaya neden olabilir. Bu durumda istenen renk ancak bir ikinci boyama ile elde edilmektedir. Yüksek yoğunlukta H2O2 kullanmak saçın yapısında yıpranmalara neden olduğundan gereğinden yüksek yoğunlukta H2O2 kullanılmamalıdır. Çıkış rengi ile arzu edilen rengin arasındaki fark H2O2 yoğunluğunun seçimini belirleyicidir. Ana kural şudur:

İstenen renk, doğal renkten daha koyu ise yüzde 3’lük H2O2 ile boyama (10 volüm) ile işlemi gerçekleştirilmelidir.

İstenen renk doğal renk ile aynı / 1-2 ton açık ise yüzde 6’lık H2O2 ile boyama (20 volüm) ile işlemi gerçekleştirilmelidir.

İstenen renk doğal renkten 2-3 renk daha açık ise yüzde 9’luk H2O2 ile açık renge boyama ( 30 volüm) ile işlemi gerçekleştirilmelidir.

İstenen renk doğal renkten 3-4 renkten daha açık ise %12’lik H2O2 ile boyama( 40 volüm) ile işlemi gerçekleştirilmelidir.

5 ton ve daha açık renk isteniyorsa toz açıcı ile işlem gerçekleştirilmelidir.

Yüzde 10 Volüm saçtaki beyaz telleri %100 boyar. Ana rengi açmaz. Saçı sarartma işleminden sonraki boyamalarda kullanılır. Pastel renkli veya daha koyu boyamalarda kullanılır.

Yüzde 20 Volüm saçtaki beyaz telleri yüzde 100 boyar. Aynı ton boyamalarda veya saçı 1-2 ton kırmalarda kullanılır. Bu beyazların oranına göre ½ ton değişebilir. Ana renk ve ana renge yakın renkler kullanılmalıdır. Ana rengi 1-2 tona kadar açar. Ana renk kestaneden daha koyu ise açma derecesini ½ ton düşürür.

Yüzde 30 Volüm, beyaz oranı yüzde 50’den az saçları boyamada kullanılır. Ana rengi 2-3 tona kadar açar. Ana renk kestaneden daha koyu ise açma derecesini ½ ton düşürür. Canlı renk boyanmasında kullanılır.

Yüzde 40 Volüm beyaz oranı çok az saçlarda kullanılır. Ana rengi 3-4 tona kadar açar. Ana renk kestaneden daha koyu ise açma derecesini ½ ton düşürür. Açık renk boyamalarda kullanılır.

Editörün notu: Genel bilgilerdir… Firmaların kullandığı teknolojiye göre etkiler değişiklik gösterebilir.

Önerilenler

Benzer İçerikler