Kıvırcık saç kesiminin 6 püf noktası

Kıvırcık saçlara sahip olanların kuaförleri ile aralarındaki ilişki kutsaldır. Buklelerinin belirgin ve nemli kalmasını sağlayan kuaförler, onlar için vazgeçilmezdir, çünkü kıvırcık saçı kesmek gerçek bir sanattır. Bu alanda uzmanlaşan kuaförlerin müşterileri de sadıktır. Ouidad Master Artistik Eğitmeni Chadwick Pendley, bu uzmanlardan biri.  Pendley, kıvırcık saç kesiminin püf noktalarını şöyle paylaştı.

1—Kıvırcık saç ile düz saç arasındaki farkı anlamak

Chadwick, “Kıvırcık saçı keserken hedef doku, hareket ve hacim yaratmaktır. Bu üç şey kıvırcık saçın doğasında vardır. Kıvırcık saçı kesmek tamamen hacim ve hareketi kontrol edip düzenlemekle ilgilidir. Kıvırcık ve düz saç kesiminde hedeflerin birbirinin tam aksi olduğunu anlarsanız, kıvırcık saç kesiminde nasıl teknik değiştireceğinizi de kavrarsınız” diyor.

2—Her dokunun kendi yaklaşımına gereksinimi vardır
Her kıvırcık saç tipinin ihtiyacı farklıdır. Tek bir teknik tümünde işe yaramaz. Örneğin, dalgalı saç çoğunlukla biçim için desteğe ihtiyaç duyarken, daha sıkı dalgalar uzunlamasına esnetilmeyi ve düzenlenmeyi gerektirir. 

3—Düz saçta uyguladığınız kat verme tekniklerini bir kenara bırakın
Kıvırcık saça, düz saça uyguladığınız tekniklerle kat vermek yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Bu bir sürü probleme yol açar. Saçta üçgenler ve gereksiz ağır hatlar ve daha pek çok problem yaratmış olursunuz.

4—Kıvırcık saçlarda azı karar çoğu zarardır
“Gereğinden kısa kesilmiş bir kıvırcık saçın kendine gelmesi iki yıl kadar sürebilir. Bu yüzden kesim yaparken çok az kesmeye dikkat edin.

5— Odaklanılması gereken saç boyu değil, saçın yapısıdır
Chadwick, “Kıvırcık saçın kesiminde benim için ‘Aaa anladım’ noktası. kıvırcık saçtaki sorunların tümünün iç kaynaklı oluşunu kavradığım noktaydı. Odaklanmanız gereken saçın boyu değil. Kıvırcık saçın sorunlarını çözmenin en önemli yolu saç telinin içine girmektir” diyor. 

6—Ürünler saç kesimini destekler
Kullanılan ürünler kıvırcık saçta bukleleri belirginleştirmek, saça hacim vermek ve nemlendirmek adına büyük önem taşıyor.

Önerilenler

Benzer İçerikler