fbpx

Kemal Baykar’ın sektörde yolculuğu

Dünden bugüne Kemal Baykar

Mükemmelliyetçi kişiliği ile öne çıkan Kemal Baykar ile Hairist 2015’de iz bırakan şovlarını, mesleğe bakışını, çıktığı yolculuğu konuştuk.

Kuaförlüğe nasıl başladınız?

6 ay Talimhane’de çalıştıktan sonra 1986 yılında MM Bahçecik’te başladım. Sonra Diba’ya geçtim. 1999 senesinde de kendi yerimizi devraldık. Ertan Altun ve Gülay Tiran ile Cozy markasını kurduk. 8-9 sene ortaklık yaptık. Sonra yollarımızı ayırdık.

Herkes gibi sizde eleman sorunu yaşıyor musunuz?

Kaliteli eleman bulmak kolay değil. Gelişmeden para beklentisi çok fazla oluyor. Önce koltuğunuza oturan misafirlerinizle sohbet edebilmeniz lazım. Onlara fikir verebilmeniz gerekiyor.

Z kuşağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Adapte olabiliyorlar mı?

Onlar adapte oluyorlar ama yöneticiler adapte olamıyor. Yeni nesil çok sıkıntıya gelemiyor. Disiplin ile yönetemezsiniz yeni nesili. Biz mesleğe yeni başladığımızda zorluk yaşadık. Yeni nesil biraz daha serbest bırakılarak eğitilmeli.

Konsültasyon süreci nasıl geçiyor?

İhtiyaç olmayan bir şeyi teklif etmiyorum. Fikir sorulduğu zaman görüş bildiriyorum.

2018 kesim renklendirme trendleri nelerdir?

Koyu renkler çok var. Kızıl, bakırlar var. Kaküller var. Omuz hizzasında saçlar trend. Benim favorim kısa saçlar.

2015 yılında Hairist’de şova çıktınız. Nasıl bir deneyimdi?

Çok güzel bir deneyimdi. İyi bir şeyler yaptığımızı düşünüyorum. Çok güzel tepkiler aldık. Bu gurur verici bir şey. Çıtayı bir üst noktaya taşıyabildik. Biz çok eğlendik. Stresli zamanlarımız oldu. Mükemmeliyetçi bir yapım var benim. Ekipte dağılanlar oldu. Ancak şovlar çok heyecan vericiydi.

Ayrılıklar yaşadınız ve sonra yine bir araya geldiniz o süreç nasıl geçti?

Ekipte bir dağılma oldu. Duygusal açıdan biraz yıprandım. Çok hedef odaklıydım. Suat Tekten tek başına ayrıldı. Suat’dan güç alıp başka türlü ayrılan arkadaşlar da tamamen salonu boşaltmaya çalıştılar o yüzden çok kırgınım. Tabi ki biz de bir yerden ayrıldık, salon açtık. Herkesin buna hakkı var ama mümkün olduğu kadar ayrıldığınız yeri yıpratmamanız lazım. Suat öyle bir şey yapmadığı için şimdi yine bir aradayız.

Bir kuaför olarak nasıl farklılaşıyorsunuz?

Araştırmaya çok açık bir meslek bizim mesleğimiz. Araştırmadan hiçbir zaman vazgeçmemek lazım. Bilgi birikiminizi sunmanız gerekiyor. O zaman insanlar farklı görüyor sizi.

Mesleğin algısını yükseltmek için neler yapılması gerekiyor?

Araştırmak lazım. Yenilikçi, vizyoner olmak lazım.

Ürün önerisi yapıyor musunuz?

Çok ihtiyaca yönelik ürünler öneriyorum. Saçların sağlıklı kalmasından yanayım. Saçı sağlıklı tutabilecek ürünler öneriyorum.

Siz nasıl eğitimlere katılıyorsunuz?

Mesleki eğitimler dışında kişisel gelişim eğitimlerine katıldım. Sadece firmaların bize sunduğu eğitimlere gitmedim.

 

Kemal Baykar’a çok teşekkür ederiz.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz