fbpx

Kanada’da kuaförlük

Kategori

Kanada’da kuaförlük yapan Gazi Özbay ile beraberiz.

Nasıl başladınız kuaförlüğe

Ortaokuldan sonra 1982’de Mersin’de başladım. Ender Kuaför’de ve Göksel Kuaför’de 2 sene çalıştım. Daha sonra Hatay’a döndük. İlk salonu 1984’de açtık. 1994’de Megas Kuaför olarak başladık.

Kanada’ya nasıl gittiniz?

5 yıl önce başvuru yaptım. 2 yıl önce de onay aldım. Bir yıl İngilizcemi geliştirmek için okula gittim. 10 ay önce de Zazou Salon Academy’de çalışmaya başladım. Zazou Salon Academy 25 yıllık bir marka. 19 koltuklu bir salondayım. 6 tane yıkama setimiz var. Salonun bir konsepti var. Doğal ve sürdürülebilir bir salon. Atıklarımızın yüzde 97’sini geri dönüşüme çeviriyoruz. Bütün atıklar ayrıştırılıyor salonda. Belediye salondan kimyasal atıkları alıyor. Saçlar ayrıca toplanıyor. Okyanusların temizlenmesinde saçlar kullanılıyor. Onlar da paketlenip geri dönüşüme atılıyor.

Kanada’da eğitimlere katılıyor musunuz?

Çalışanların her yıl belli bir puan yapma zorunluluğu var. Her katıldınız eğitimden bir puan alıyorsunuz. Kimsesizler için saç keserseniz, salon içinde eğitim verirseniz ayrıca puan alıyorsunuz.

 

Türkiye’den Kanada’ya gittiğinizde adaptasyon süreciniz nasıldı?

Biraz zor oldu. Salonda çalışma sistemi çok farklı. Zamanlamayı iyi ayarlamanız gerekiyor. Belli bir süremiz var. Çünkü gün içinde programınız dolu oluyor. 35 dakikada müşteriyi karşılıyorsunuz, analizini yapıyorsunuz, saçı yıkıyorsunuz, masajınızı yapıyorsunuz, tarayıp kesiyorsunuz, fön çekiyorsunuz.

 

Kanada’da 10 aylık bir eğitime gitmek gerekiyor. Bizdeki çıraklık eğitimi sistemi yok Kanada’da. 10 aydan sonra bir kuaförde genelde kuaförler çıraklık yapıyor. Yaptığı iş de puanlanıyor.

Önerilenler

Önceki İçerikZamansız saç modelleri
Sonraki İçerikDevir ustalık devri

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz