Jürilere kulak veriyoruz…

Cesaret ve ödül…

HAIRiST Yılın Kuaförü Yarışması 2016 için ‘‘Ayın Finalistleri’’ seçmeleri hızla devam ediyor. Siz de bizimle beraber bu heyecana ortak olun ve Yılın Kuaförü adayları arasında yer alın. Ayın Finalistleri için jürilerin hangi kriterlere önem verdiğini ve finalistlerin değerlendirmelerini merak ediyorsanız bu yazı tam size göre. Daha sağlam bir hazırlıkla katılım gerçekleştirmek isteyen idealist yarışmacı adaylarımız bu yazıdan faydalanabilir. 

Pivot Point Türkiye ekibinden Pivot Point Türkiye Genel Müdürü Yusuf Koçyiğit, Pivot Point Eğitmeni Nida Sarı ve HAIRiST 2012 Yılın Kuaförü Renk ve Kesin Kategorisi Birincisi Sinan Ergün; Ağustos ayında bizler için Ayın Finalistini seçti.

saç, tasarım, yarışma, jüri, hairist, kuaför, kuaförlük

Jüri görüşlerinden kesitler;

Sinan Ergün: Öncelikle şunu söylemek istiyorum, ben 2012 yılında HAIRiST Yılın Kuaförü Yarışması Renk-Kesim Kategorisinde ödül almıştım. O zamandan HAIRiST yarışmasının kurallarına aşinalığım vardı. HAIRiST yarışmasında neler olması gerekiyor, nasıl saçların sergilenmesi gerekiyor gibi… Benim ilk başta dikkat ettiğim konu yarışma kuralları oldu. Ardından seçilecek olan saçların; izleyenlere ve diğer katılımcılara veya diğer kuaförlere salonlarında nasıl uygulanabilir yönlerini alabileceklerini de düşünerek modeli de o şekilde seçtik.

Nida Sarı: Değerlendirme yaparken öncelikle bütün resme bakmaya çalışıyoruz. Bütüne baktıktan sonra detayları incelemenin yararlı olacağını düşünüyoruz. Bütün resme baktığımızda önce iki kategori üzerinden gidiyoruz. Kesim renklendirme, şekillendirme ve topuz olarak. Kesim ve renklendirmede ikisi birbirine bir zemin olduğu için katılımcıların gönderdiği resimlerden; ticari boyutunun ne kadarını taşıyor? Ne kadar kesim ve renklendirme uyum içerisinde? Bu yapılan saçlar müşteride bir bütünlüğü ne kadar sağlıyor?’’ diye soruyoruz. 

Yusuf Koçyiğit: Seçerken özellikle modayı ve trendleri takip eden kriterleri daha çok salonlarda da kullanılabilen ama güncel modelleri tercih ettik. Renk ve kesimde kesimin üzerinde rengin ne kadar etkili bir rol oynadığına baktık. Kesimde de daha çok sıra dışı, gençlerin ve yeni neslin hem rengini hem de kesimini tercih ettik. Şekillendirmede ise daha pratik daha kolay gündelik kullanılabilir daha soft modelleri tercih ettik. 

Ağustos Finalistlerinin tasarımları;

saç, tasarım, yarışma, jüri, hairist, kuaför, kuaförlük

saç, tasarım, yarışma, jüri, hairist, kuaför, kuaförlük

Ağustos ayı finalistlerinin Pivot Point Türkiye ekibi tarafından belirlenmesinin ardından Eylül ayında farklı bir uzman ekip bu sorumluluğu üstlendi: Wella Stüdyo’dan Wella Eğitim Takım Lideri Sermil Yılmaz, Wella Eğitim Uzmanı Selçuk Ergin, Wella Teknik Uzmanları Murat Hallaçoğlu, Barış Durmaz ve Berc Serkizyan’dan oluşan ekip tarafından Eylül ayı finalistleri belirlendi. Yarışma sonuçlarının ardından görüş aldığımız Wella Eğitim Takım Lideri Sermil Yılmaz şöyle konuştu: “Bu tür yarışmalar yeni nesil kuaförler için bir yatırımdır. Kendilerini sanatsal olarak ifade etme özgürlüğüne ve hatta tasarım ruhlarını ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Yarışarak, tasarlayarak, farklılık yaratarak engellerin aşılması sağlanıyor ve aynı zamanda kuaför mesleğine farklı boyutlar kazandırıyor. Bu meslek sadece bir şeyi yapmak değil, bir şeyi farklı yapmaktır. Değerlendirmede yaklaşımlarımızı gösteren yorumlar aşağıda yer almaktadır.”

saç, tasarım, yarışma, jüri, hairist, kuaför, kuaförlük

“Doğal sade ve zarifliği ile bütünleşmiş bir model.” 

“Sanatsal motif sanatını vurgulamış.” 

“Temiz sade berrak ve akışkan.” 

“Rengin bütünlüğü, ışık oyunları boy ve uçlarındaki saçın sağlığı renk ile bir uyum içerisinde.” 

“Kesim ve renklendirme bir bütünlük sağlamış ve renk seçimi cilt ile uyumu. Yapılan çalışmanın kişiyle uyumu.” 

“Rengin akışkanlığı ve mat parlak renklendirme metoduna uygun teknik ve başarılı bir sanatsal çalışma.”

saç, tasarım, yarışma, jüri, hairist, kuaför, kuaförlük

saç, tasarım, yarışma, jüri, hairist, kuaför, kuaförlük

Bir sonraki kazanan siz olabilirsiniz. Aldığınız bu tüyoları hayata geçirip saçları tasarlamak için artık daha fazla vakit kaybetmeyin. Haberin tamamına ve finalistlerin görüşlerine Estetica Dergisi Ekim-Kasım sayısından ulaşabilirsiniz…

  

Bilginin daha ulaşılabilir olduğu günümüz teknolojisinde kuaförlüğün dijital ortamdaki haber kaynağı hairist.com.tr’nin resmi

 mobil uygulaması Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlarda!  

İndirmek için tıklayın:   

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiroller.mobi9450942228

 

https://itunes.apple.com/tr/app/hairist/id982145975